Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusijos FST agentas atskleidė darbo užkulisius: „Mūsų šalis – be penkių minučių Šiaurės Korėja“

Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FST) agentas, perskaitęs politologės Hannah Arendt knygą „Totalitarizmo ištakos“, suprato, kiek iš tiesų jo darbas kenkia Rusijai ir jos žmonėms. Todėl jis Laisvosios Europos radijui atskleidė slaptas darbo detales: nuo pareigūnų atlyginimų iki persekiojimo būdų. FST agentas teigė, kad Rusija juda netinkama linkme – yra „be penkių minučių Šiaurės Korėja“.
FST pareigūnai
FST pareigūnai / „Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr.

15min dalinasi Laisvosios Europos radijui duotu interviu.

– Kodėl nusprendėte prisijungti prie FST ir kada pradėjote suprasti, kad darote kažką ne taip? Ką būtent jums padėjo suprasti Hannah Arendt knyga?

– Iš pradžių buvo apėmusi euforija, viskas labai patiko, buvau užsidegęs. Aš ilgai nesupratau, ką ir kodėl mes darome. Kažkokia kova su nesistemine opozicija, jehovistais, fašistais ir antifašistais....

Po to supratau, kad vienintelis viso to tikslas – valdžios išsaugojimas ir kova su kitaip mąstančiais. Kai praregi, pradedi blogai jaustis. Arendt knyga man padėjo suprasti, kad savo darbu įtvirtinu slaptą totalitarinę struktūrą, kuri – dabartinio ir būsimo režimo pagrindas.

„Scanpix“/„Reuters“ ir Vida Press nuotr./Josifas Stalinas ir Vladimiras Putinas
„Scanpix“/„Reuters“ ir Vida Press nuotr./Josifas Stalinas ir Vladimiras Putinas

Galima palyginti Hitlerio, Stalino ir Putino režimus. Kai Rusijoje nebeliks laisvai mąstančių žmonių, ir tuo pat metu atvirai reiškiančių savo nuomonę, tuomet ir prasidės tikros represijos. Spėju, kad tai įvyks prieš interneto atjungimą.

– Kodėl nusprendėte mums papasakoti apie savo darbą?

– Todėl, kad manau, jog šalis juda netinkama linkme. Ir daugelis yra nuoširdžiai, tačiau klaidingai įsitikinę, kad viskas bus gerai. Kaip manote, kiek šiandien yra savanorių pagalbininkų-skundikų, veikiančių iš patriotiškų paskatų?

Žinau, kad daugelis jų išvyko į Krymą 2014–2015 m. „ilsėtis“. Kažkas – du kartus. Ir tie patys asmenys gavo galimybę balsuoti nuotoliniu būdu. Kai klausausi jaunų žmonių, pasakojančių apie savo draugų savanoriškas iniciatyvas, mane vimdo. Kodėl jie tapo vergais ir tuo užkrėtė savo aplinką?

Ir su jais gyvens mano vaikai, viskas suksis ratu. Apie tai turi susimąstyti kiekvienas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./FST būstinė Maskvoje.
AFP/„Scanpix“ nuotr./FST būstinė Maskvoje.

– Skundikais tampa vis daugiau asmenų? Kokius signalus paprastai gaunate ir kaip dažnai imate su jais dirbti?

– Ši liepsna plinta. Kaimynas, įgaliotinis, namo pirmininkas, darbe, aukštojoje mokykloje ir t.t. Tikslių skaičių nežinau, tačiau manau, kad šalyje gali būti keletas milijonų (skundikų – red.). Tai iš dalies primena tinklinį marketingą.

Pavyzdžiui, kažkam iškyla problemų (versle, banditai, korupcija, pareigūnai, pats arba artimasis patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn, problemos dėl priėmimo į aukštąją mokyklą), tada bėgi pas „patikimą pažįstamą“, kuris tave pas mus atveda, tu galvoji, kad tai – tik vienam kartui...

Kai kuriems tai – gėris, jų ir jų artimųjų socialinės padėties pagerėjimas, nors dėl to iš jų pažįstamų kažkas nukentės. Viskas eina ratu, tai – energijos išsaugojimo dėsnis. Su jehovistais tai neveikia, sistema į juos apsilaužo dantis.

Jehovistais užsiiminėti pradėjote neseniai, po priimto draudimo ar jau anksčiau jais domėjotės? Ar jūs suprantate, už ką juos persekioja valstybė?

– Seniai, gerokai prieš draudimą. Juos visus seniai suskaičiavo, nustatė tapatybes. Oficiali versija – esą tai totalitarinė ekstremistų sekta.

Realybėje jehovistai – žmonės, kurie dėl tikėjimo yra nejautrūs propagandai, nepasiduoda verbavimui. Sistema juose įžvelgia grėsmę, kadangi jie organizuoti ir nepriklausomi, kai kada gali ir už valdžią pakovoti, be to, jiems vadovaujama iš JAV.

Realybėje – tai žmonės, kurie dėl tikėjimo yra nejautrūs propagandai, nepasiduoda verbavimui. Sistema juose įžvelgia grėsmę, kadangi jie organizuoti ir nepriklausomi, kai kada gali ir už valdžią pakovoti, be to, jiems vadovaujama iš JAV.

Kovojama su jais tik todėl, kad jie potencialiai kelia grėsmę valdžiai, o visai ne todėl, kad jie priešinasi kraujo perpylimui.

– O Rusijos stačiatikių bažnyčios šventikų nepersekiojate?

– Rusijos stačiatikių bažnyčia – beveik mūsų filialas, jie ten tvarkosi patys. Paskyrimas į svarbias pareigas yra koordinuojamas.

„Scanpix“ nuotr./Patriarchas Kirilas Bulgarijoje
„Scanpix“ nuotr./Patriarchas Kirilas Bulgarijoje

Sekimui apribojimų nėra

– Ar tarp jūsų kolegų yra užkietėjusių putinistų, kurie nuoširdžiai kovoja su „Rusijos priešais“, ar visi yra cinikai, dirbantys vien dėl pinigų?

– Užkietėjusių nežinau, cinizmas ir veidmainystė – tai apie mus. Putino kritikos atveju visi nutaiso nustebusias minas, priima tai kaip patikrinimą, apie kurį bus pranešta reikiamiems asmenims.

– Ar lengva integruoti savo agentus į opozicines grupuotes? Ar galite patarti, kaip atpažinti jūsų žmogų?

– Problemos tik laikinos: surasti tinkamą kandidatą, atitinkantį reikalavimus. Nėra jokių požymių, išduodančių mūsų žmogų. Tačiau jei nepažįstamas asmuo žino jūsų asmeninę informaciją (hobius, kiek kalbų kalbate, kokį vasarnamį turite ir t.t.), tai – priežastis susimąstyti.

– Jūs klausotės telefoninių pokalbių, skaitote elektroninį paštą, sekate įrašus socialiniuose tinkluose... Ką patartumėte tiems, kuriuos sekate?

– Klausome, stebime, skaitome, dokumentuojame. Mūsų technika ir galimybės dabar geros. Rusijos teritorijoje beveik nėra jokių apribojimų. Niekam nerekomenduoju naudotis (Rusijoje itin populiariu socialiniu tinklu – red.) „vKontakte“, nesiregistruokite opozicinėse svetainėse, naudokite (anoniminį tinklą – red.) „Tor“.

„Facebook“ nuotr./Socialinis tinklas „vKontakte”
„Facebook“ nuotr./Socialinis tinklas „vKontakte”

Taikiniai gali keistis

Ar keičiasi kryptis? Tarkime, šiandien pagrindiniu taikiniu laikote jehovistus, o rytoj – navalnistus?

– Sistemoje visada yra priešas. Šiandien vienas, po to kitas, arba abu vienu metu. Kiekvienas skyrius kovoja su savo priešais ir išpučia jų keliamą grėsmę.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas

Situacija visada sudėtinga, tačiau kontroliuojama. Iš kolegų girdėjau, kad dėl (Jekaterinburgo mero Jevgenijaus – red.) Roizmano jie labai sunkiai kapstėsi, o močiutę, kuri buvo nužudyta 2014 m., jam specialiai pasiuntė. Norėjo tik pagal 159-ąjį Baudžiamojo kodekso straipsnį (sukčiavimą – red.) nubausti, o kokia sėkmė nusišypsojo.

„Scanpix“/AP nuotr./Jevgenijus Roizmanas
„Scanpix“/AP nuotr./Jevgenijus Roizmanas

– Tokia istorija: FST darbuotojai prie Kubanės naudojasi policijos departamentais kaip „slaptais kalėjimais“. Tiesa?

– Administracinis areštas ir jo pratęsimas – įprasta praktika. Apie kankinimus tikriausiai nemeluoja.

– Jūs priešinatės opozicijai ar nustatote potencialiai nelojalius asmenis?

– Aš dirbu su žmonėmis, kurie gauna signalus. Nelojalūs – atviri opozicionieriai. Yra problema dėl potencialių (nelojalių asmenų – red.) nustatymo.

Greitai vyks atranka pagal Teritorinės rinkimų komisijos (TRK) balsavimo išvadas – ten, kur buvo negeri rezultatai. Ir prasidės neskubus darbas. Žinoma, ne su kiekvienu žmogumi. Svarbiausia rasti ryšį, jei toks yra: darbas, sekta ir panašiai.

Negalite patikėti? Pats netikėčiau, jei nežinočiau.

– Ką manote apie potencialų nepasitenkinimą režimu?

– Manau, kad potencialo nėra.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./FST agentų sulaikytas Sergejus Skripalis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./FST agentų sulaikytas Sergejus Skripalis

– Ką manote apie (buvusio rusų šnipo – red.) Skripalio atvejį? Ką kalba jūsų kolegos?

– Visa sistemos istorija – kova su priešais viduje ir išorėje: nuo (aktoriaus Solomono – red.) Michoelso iki (buvusio FST agento Aleksandro – red.) Litvinenkos.

AFP/Scanpix nuotr./A.Litvinenka
AFP/Scanpix nuotr./A.Litvinenka

Manau, kad Skripalis apnuodytas būtent dabar, nes baigėsi pinigai, rinkimai beveik praėjo, išprovokuotos sankcijos, o visos bėdos ir diržų veržimasis bus suverstas Vakarams. Įtampa ir toliau didinama. O kolegos kalba: „Tai – ne mes, tačiau taip būna su kiekvienu išdaviku.“

– Užsiminėte apie būsimą interneto atjungimą. Ar tai tėra jūsų hipotezė, ar jūsų tarnyboje manoma, kad tai – neišvengiama?

– Tai – spėjimas. Va ir (V.Putino patarėjas Germanas – red.) Klimenko neseniai tai pasakė, ir Kinijoje savas internetas. Aš nesu technologijų specialistas.

„Scanpix“ nuotr./Germanas Klimenko, V.Putino patarėjas
„Scanpix“ nuotr./Germanas Klimenko, V.Putino patarėjas

Atlyginimu nesiskundžia

Kiek jūs uždirbate? Už kokius pasiekimus išmoka premijas? Ar lengva pakilti karjeros laiptais?

– Atlyginimu nesiskundžiu, nors iki (naftos kompanijos „Rosneft“ vadovo Igorio – red.) Sečino – toli. Pradedantis leitenantas gauna nuo 60 tūkst. rublių (783 eurus), vyresnis – nuo 90 tūkst. rublių (1175 eurų), viršininkas – daugiau.

„Scanpix“ nuotr./Igoris Sečinas
„Scanpix“ nuotr./Igoris Sečinas

Yra priedai už ištarnautus metus, titulą ir t.t. Premiją ir metų pabaigoje gali išmokėti.

Karjeros laiptais kylama su laiku: svarbiausia, kad viršininkui nepasirodytų, jog jam krečia kiaulystes ar lipa ant galvos. Daugelis tiesiog laukia: kažkas išeina į pensiją – va ir paaukštinimas.

– Kokie skyriai laikomi perspektyviausiais kilimui pareigose?

– Manoma, kad gerai dirbti kontrolės tarnyboje, ten platesnės galimybės ir pažintys.

– Ar jums leidžiama keliauti į užsienį?

– Ne, tačiau išskirtiniais atvejais įmanomos tarnybinės komandiruotės.

„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./Suvenyras su FST ir SSRS KGB emblemomis
„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./Suvenyras su FST ir SSRS KGB emblemomis

– Tarkime, kad žmona ar kas nors iš artimų giminaičių užsinori atostogauti Egipte ar Tailande. Ar dėl to reikia susitarti?

– Žinoma.

– Vadinasi, valdyba rekomenduoja ar verčia atostogauti Kryme?

– Tiesiogiai ne. Svarbu, kad tik Rusijos teritorijoje.

– Ar tarp savo kolegų sutikote tokių pat disidentų? Būna, kad tarnybos metu ar neformalioje aplinkoje kas nors suabejoja, ar elgiatės teisingai?

– Nesutikau. Jeigu taip nutinka, tai – patikrinimas. Apie abu atvejus nueis ir praneš.

– Ar girdėjote apie FST majorą Aleksandrą Ignatjevą, kuris žvėriškai užmušė savo žmoną, išpjovė jai akis, o po to nudūrė savo keturių mėnesių amžiaus dukrą? Kalbama, kad jis išprotėjo dėl sunkumų darbe. Ar iš tikrųjų pas jus „sistemoje“ toks stresas?

– Žinoma, kad girdėjau. Jis perdegė darbe, skaitė per daug slaptų valdžios įsakymų, užsidarė savo kiaute – va ir liūdnas rezultatas. Akivaizdu, kad jam reikėjo su kuo nors pasikalbėti.

Nuo šito darbo visų mūsų veidai tamsūs ir rūškani, mums padeda veidmainystė ir dvilypumas.

Norėčiau, kad visi mūsų „žvalgybininkai“ suprastų, kad jie – eiliniai skundikai, o mūsų šalis be penkių minučių Šiaurės Korėja. Vienintelis tikras Rusijos priešas – specialiųjų tarnybų sistema, tapusi valstybe.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Užsisakykite 15min naujienlaiškius