Rusijos raketa iškėlė į orbitą du kosmonautus ir vieną JAV astronautą (nuotraukos)

Neseniai modernizuotas Rusijos kosminis laivas „Sojuz“ penktadienį pakilo iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane, skraidindamas du kosmonautus ir vieną JAV astronautą.
Neseniai modernizuotas Rusijos kosminis laivas „Sojuz“ penktadienį pakilo iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane.
Neseniai modernizuotas Rusijos kosminis laivas „Sojuz“ penktadienį pakilo iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Raketa startavo naktį, 3 val. 11 min. Maskvos (2 val. 11 min. Lietuvos) laiku, sukeldama įspūdingą geltoną pašvaistę.

Rusijos kosminės programos pareigūnai pranešė, kad startas vyko taip, kaip ir planuota, o kosminis laivas sėkmingai įskriejo į orbitą.

Kosminis laivas „Sojuz TMA–M“ yra modernizuota žmones į kosmosą skraidinančių Rusijos aparatų versija, kurioje pirmąkart įdiegta skaitmeninė matavimo sistema.

Kosminis laivas susijungs su Tarptautine kosmine stotimi (TKS) sekmadienį 4 val. 2 min. Maskvos (3 val. 2 min. Lietuvos) laiku.

Šįkart į kosmosą išskrido daugiausia patirties turintis Rusijos kosmonautas Aleksandras Kaleris, kuris pirmąkart į orbitą pakilo 1992 metų kovą, subyrėjus Sovietų Sąjungai. Tąsyk kosmonautas skrido į anksčiau naudotą Rusijos orbitinę stotį „Mir“.

A.Kaleris anksčiau yra dalyvavęs keturiuose kosminiuose skrydžiuose, praleido orbitoje iš viso 610 dienų, taip pat beveik 24 valandas – atvirame kosmose. Pastarąjį kartą į TKS jis skrido 2003 metų spalį.

Šįsyk jį lydi amerikietis Scottas Kelly, skridęs jau du kartus, ir Olegas Skripočka, kuriam šis kosminis skrydis – pirmasis.

Orbitinėje stotyje jie praleis ateinančius penkis mėnesius. Dabar TKS įgulą sudaro JAV astronautai Douglasas Wheelockas ir Shannon Walker bei Rusijos kosmonautas Fiodoras Jurčichinas.

„Visi jaučiasi gerai. Laive viskas veikia“, – A.Kalerio pranešimą skrydžių valdymo centrui transliavo Rusijos valstybinė televizija.

Praeitą mėnesį TKS įvyko retas incidentas, kai trijų įgulos narių grįžimas į Žemę buvo atidėtas parai, nes kosminio laivo „Sojuz“ kapsulė negalėjo atsiskirti nuo orbitinės stoties.

Ši nesėkmė, įvykusi dėl nedidelio techninio gedimo, buvo pirmas tokio pobūdžio incidentas per dešimtmetį, kai naudojama TKS.

Rusijos pareigūnai šią savaitę pripažino kitą problemą, kai paaiškėjo, kad gruodį turinčio startuoti „Sojuz“ konteineris buvo pažeistas vežant į Baikonūrą.

Rusijos kosminei programai ateinančiais mėnesiais teks didesnė našta, kai NASA baigs savo erdvėlaivių eksploataciją. Dėl šios priežasties kosminiai laivai „Sojuz“ kelerius ateinančius metus bus vieninteliai aparatai, galintys skraidinti žmones į kosmosą.

Planuojami dar du JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) erdvėlaivių skrydžiai: „Discovery“ turėtų pakilti lapkritį, o „Endeavour“ – vasarį, nors dar vienas „šatlo“ skrydis tikriausiai galimas vėliau ateinančiais metais.

„Endeavour“ skrydžio kapitonu turėtų tapti Scotto Kelly brolis dvynys Markas. Jeigu viskas vyks taip, kaip planuota, vasarį jųdviejų laukia precedento neturintis susitikimas orbitinėje stotyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius