Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 03 23 /2013 03 24

Londone mirė rusų oligarchas, aršus Vladimiro Putino kritikas Borisas Berezovskis

Šeštadienį savo namuose Londone mirė rusų oligarchas Borisas Berezovskis. Pirmasis apie tai, kad verslininkas mirė, socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė jo žentas Jegoras Šupe.
Borisas Berezovskis
Borisas Berezovskis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Iki šiol nėra patvirtintų oficialių duomenų apie B.Berezovskio mirties priežastis ir laiką.

Rusų portalas newsru.com skelbia, kad B.Berezovskis mirė 11 valandą vietos laiku (13 val. Lietuvos laiku) savo namuose netoli Londono. Jo kūną rado apsaugininkas.

Didžiosios Britanijos policija pranešė, jog pradėtas išsamus B.Berezovskio mirties tyrimas. „Temzės slėnio policija pradėjo 67-erių metų vyriškio mirties tyrimą Askote, Berkšyre. Jo mirtis šiuo metu traktuojama kaip neišaiškinta, vyksta išsamus tyrimas“, – sakoma policijos pranešime.

Pareigūnai iki šiol name, kur mirė B.Berezovskis, atlieka tyrimus, dalyvauja ir chemijos, radiologijos, biologijos specialistai. B.Berezovskio kūnas vis dar yra šiame name.

Paramedikai, iškviesti į pasiturinčiųjų miestelį Askotą, esantį apie 40 kilometrų nuo Londono, patvirtino, kad mirties priežastis kol kas lieka neišaiškinta.

„Mes buvome iškviesti 15 val. 18 min. (17 val. 18 min. Lietuvos laiku) telefonu žmogaus, kuris buvo susirūpinęs dėl tuo adresu gyvenančio džentelmeno būklės“, – sakė Pietų centrinės greitosios pagalbos tarnybos atstovė.

„Mes išsiuntėme kelis greitosios pagalbos darbuotojus ir vieną greitąją tuo adresu. Ten buvo patvirtinta, kad vyriškis yra miręs“, – nurodė ji.

Tarp versijų – savižudybė

Iki šiol sklando daug gandų ir nepatvirtintų versijų, kas galėjo tapti B.Berezovskio mirties priežastimi. Viena pirmųjų versijų buvo tai, kad verslininkas nusižudė, jo kūnas rastas vonioje. Tačiau verslininko draugai ir jį pažinoję žurnalistai teigė, kad sunku patikėti, jog B.Berezovskis galėjo nusižudyti.

Artimas B.Berezovskio draugas Demjanas Kudriacevas sakė, kad verslininkui sustojo širdis. „RIA Novosti“ citavo verslininko žodžius, kad tai tikrai nėra savižudybė. Šios naujienų agentūros šaltiniai verslininko aplinkoje pranešė, kad B.Berezovskis mirė nuo infarkto. „Neseniai jis gydėsi Izraelyje, po to grįžo į Didžiąją Britaniją“, – šaltinį cituoja agentūra.

B.Berezovskį gerai pažinoję žurnalistai teigia, kad labai sunku patikėti tuo, jog verslininkas nusižudė. Žurnalistas Sergejus Parchomenko „Facebook“ tinkle rašė: „Berezovskio savižudybe man patikėti sunku. Neįmanoma. Vieną kartą mes su juo kalbėjome, ir kalba pasisuko keista tema – apie sveikatą ir ligas. Jis man pasakė: „Mano sveikata – dar vienas mano ginklas. Kas pirmas miršta, tas ir pralaimi. O aš visada laimiu.“

Žurnalistas Jevgenijus Kiseliovas rašė: „Tai negalėjo būti savižudybė. Berezovskis ne toks žmogus.“

Norėjo grįžti į Rusiją

Tiesa, prieš mirtį duotame interviu „Forbes“ B.Berezovskis sakė esąs praradęs gyvenimo prasmę ir norintis grįžti į Rusiją.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad prieš porą mėnesių B.Berezovskis rašė prezidentui laišką, kuriame prašė atleisti už padarytas klaidas ir prašė leidimo grįžti į Rusiją

DAUGIAU INFORMACIJOS APIE B.BEREZOVSKĮ RASITE RUSIŠKOJE 15min.lt VERSIJOJE

Borisas Berezovskis
Borisas Berezovskis

Kritikavo V.Putiną

B.Berezovskis gimė 1946 metais. Jo verslo karjera prasidėjo 1989 metais, vėliau jis tapo didžiausių bendrovių – „AvtoVAZ“, „Aeroflot“, „Sibneft“ bendraturčiu.

Didžiausią įtaką jis turėjo prezidentaujant Borisui Jelcinui, kai B.Berezovskis buvo užėmęs Rusijos saugumo tarybos sekretoriaus pavaduotojo postą ir buvo valstybės vadovo artimiausioje aplinkoje.

2000 metų pabaigoje jis išvažiavo į Didžiąją Britaniją, bet tebedalyvavo Rusijos politiniame gyvenime. Oligarchas užtikrino partijos „Liberalioji Rusija“ finansavimą, du šios partijos vadovybės nariai – Valstybės Dūmos deputatai Sergejus Jušenkovas ir Vladimiras Golovliovas – buvo nužudyti.

2003 metais B.Berezovskis gavo Didžiojoje Britanijoje politinio pabėgėlio statusą. Tarp tų, su kuriais bendravo B.Berezovskis, buvo poloniu nunuodytas buvęs Federalinės saugumo tarnybos darbuotojas Aleksandras Litvinenka ir čečėnų separatistų atstovas Londone Achmedas Zakajevas.

2007 metais Maskvos Savelovo teismas už akių nuteisė verslininką 6 metus kalėti už oro bendrovės „Aeroflot“ pinigų grobimą, o 2009 metų birželį jam buvo paskirta dar viena bausmė – 13 metų laisvės atėmimo pagal kaltinimus, susijusius su automobilių grobimu iš bendrovės „AvtoVAZ“ dešimtojo dešimtmečio pradžioje.

Iš viso Rusijoje jam buvo iškelta 12 baudžiamųjų bylų. Rusija ne kartą reikalavo, kad Didžioji Britanija išduotų B.Berezovskį, bet Anglijos teismai atsisakydavo tai padaryti, motyvuodami tuo, kad verslininko, kuris yra aršus Rusijos vyriausybės kritikas, teisminis persekiojimas gali būti politizuotas.

Borisas Berezovskis nuolatos kritikavo V.Putiną. Praėjusiais metais interviu Izraelio laikraščiui „Haaretz“ jis prognozavo greitą dabartinės Rusijos valdžios ir V.Putino žlugimą ir teigė, kad jo laukia Muamaro Kadhafi galas. 

Finansiniai sunkumai

Pastaruoju metu B.Berezovskis buvo susidūręs su finansiniais sunkumais.

Praėjusiais metais B.Berezovskis pralaimėjo ilgai nagrinėtą bylą, kuri Londono aukštajame teisme pagal jo ieškinį buvo iškelta kitam verslininkui iš Rusijos Romanui Abramovičiui. B.Berezovskis siekė daugiau kaip 3 mlrd. svarų sterlingų kompensacijos už tai, ką vadino šantažu, pasitikėjimo ir sutarčių pažeidimu.

Po šio teismo proceso jam teko advokatams už paslaugas sumokėti dešimtis milijonų dolerių. Jis iš karto nutraukė kitus du ieškinius Londone. Teigiama, kad teismo išlaidos siekė net 40 mln. svarų sterlingų, o jo skolos – 200 mln. svarų sterlingų. 

Skelbta, kad verslininkas parduoda jam priklausantį Andy Warholo paveikslą, o taip pat uždaro vieną iš savo biurų Londone, atleidžia dalį darbuotojų. Jis taip pat nusprendė parduoti kelis namus bei 1927 metų „Rolls-Royce“ automobilį. 

B.Berezovskis garsėjo prabangiu gyvenimo būdu, jis pirko prabangius automobilius, namus, turėjo apie 100 apsaugininkų. 

Į žiniasklaidos akiratį jis pakliuvo ir po to, kai 2010 metais skyrėsi su antrąja žmona Londono teisme. Spėjama, kad tai buvo didžiausios vertės susitarimas per visą Didžiosios Britanijos teisės istoriją. Dokumentuose kaip skyrybų priežastis buvo nurodomas milijardieriaus „neprotingas elgesys“. Tuo tarpu žiniasklaida spėliojo, kad susitarimo suma gali siekti 100 mln. svarų – dvigubai daugiau nei ankstesnis rekordas. Oligarchas ir jo antroji žmona Galina susituokė 1991-aisiais, bet paskutinius 15 metų gyveno atskirai.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius