-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2019 01 14 /16:13

S.Lavrovas: Japonija privalo pripažinti visas ginčijamas salas Rusijos dalimi

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį pareiškė, kad Japonija privalo pripažinti visas ginčijamas Kurilų salas Rusijos dalimi, kad galėtų tęstis taikos derybos.
Sergejus Lavrovas
Sergejus Lavrovas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Maskva yra pasirengusi derėtis dėl taikos susitarimo, jei „Japonija neginčijamai pripažins visus Antrojo pasaulinio karo rezultatus, įskaitant Rusijos valdžios pripažinimą pietinėje Kurilų salų grandinėje“, susitikęs su savo kolega iš Japonijos Taro Kono sakė Rusijos užsienio reikalų ministras.

Pasak S.Lavrovo, ši esminė prielaida atsispindi bendroje Sovietų Sąjungos ir Japonijos 1956 metų deklaracijoje, kuria Maskva nori naudotis kaip atspirties tašku.

„Tai mūsų pamatinė pozicija, ir be žingsnių šia kryptimi labai sunku tikėtis judėjimo į priekį kitais klausimais, – sakė jis. – Šių salų kontrolė nediskutuotina, tai – Rusijos teritorija.“

S.Lavrovas ir T.Kono Maskvoje kalbėjosi kelias valandas. Pirmojo jų susitikimo tikslas buvo paspartinti procesą dėl oficialios taikos sutarties, kaip lapkričio mėnesį sutarė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Japonijos premjeras Shinzo Abe.

Neįprasta tai, kad abu užsienio reikalų ministrai ne pasirodė bendroje spaudos konferencijoje, o suplanavo du atskirus susitikimus su žiniasklaida. S.Lavrovas sakė, kad tai buvo padaryta Tokijo prašymu.

Japonija ir Rusija po Antrojo pasaulinio karo pabaigos ir taip nepasirašė oficialios taikos sutarties.

Sovietų Sąjunga karo paskutinėmis dienomis įsiveržė į ryčiausią Kurilų dalį, bet Japonija į šias salas tebepretenduoja, nors Jungtinės Tautos formaliai pripažįsta jas Rusijos dalimi.

„Scanpix“ nuotr./Kurilų salos
„Scanpix“ nuotr./Kurilų salos

Lapkritį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Japonijos ministras pirmininkas Sh.Abe susitarė paspartinti derybas dėl taikos susitarimo, kuris remtųsi 1956 metais pasirašyta Japonijos ir Sovietų Sąjungos deklaracija dėl diplomatinių santykių atkūrimo.

Bendroje deklaracijoje sakoma, kad pasirašius taikos susitarimą SSRS sutinka perduoti Japonijai dvi salas – Chabomajaus ir Šikotano. Tokijas vis dėlto pareikalavo visų ginčijamų salų, įskaitant Iturupą ir Kunašyrą, kontrolės – taigi, taikos derybos įstrigo.

Rusija kelis dešimtmečius buvo apleidusi Kurilų salas, tačiau per pastaruosius kelerius metus Maskva dislokavo jose daugiau karių ir taip išprovokavo Tokijo įtūžį.

Sprendimas atiduoti Japonijai bent vieną salą veikiausiai nebūtų palankiai įvertintas Rusijoje, kur Kremlius nuo 2014 metų, kai Maskva aneksavo Ukrainai priklausantį Krymą, kursto patriotines nuotaikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius