Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

S.Skripalio apnuodijimas: kodėl V.Putinas nusprendė sukelti ginčą su Jungtine Karalyste?

Rusija Jungtinės Karalystės Theresos May kaltinimus, esą būtent Kremlius įsakė apnuodyti buvusį rusų šnipą Sergejų Skripalį Solsberyje, vadina cirko spektakliu – esą nėra jokių įrodymų, o į bet kokias sankcijas grasinama atsakyti tuo pačiu. Visgi po tokia retorika slypi šalti Maskvos skaičiavimai, rašo „The Guardian“.
Sergejus Skripalis prekybos centre Selsburyje
Sergejus Skripalis prekybos centre Selsburyje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

S.Skripalis ir jo dukra Julija Solsberyje buvo apnuodyti Maskvoje dar sovietmečiu išvystomis „Novičiok“ klasės nervus paralyžiuojančiomis dujomis – koviniu cheminiu ginklu.

Kad ir kas norėjo nužudyti buvusį rusų šnipą, dirbusį britų žvalgybai, galėjo panaudoti subtilesnes priemones. Tačiau pasirinktas buvo „Novičiok“, nuo kurio nukentėjo ne tik taikiniai, bet ir jiems padėti suskubęs policininkais, taip pat kiti civiliai.

Vienas buvęs Rusijos specialiųjų tarnybų pareigūnas „Kommersant“ teigė, kad nervus paralyžiuojančios dujos naudojamos tik tada, kai tikslas – atkreipti dėmesį.

Vienas buvęs Rusijos specialiųjų tarnybų pareigūnas „Kommersant“ teigė, kad nervus paralyžiuojančios dujos naudojamos tik tada, kai tikslas – atkreipti dėmesį.

„Šis metodas itin purvinas. Rizikuojama sužeisti kitus žmones, o dėl to kyla papildomų sunkumų. Profesionalai veikia kur kas subtilesniais metodais“, – tvirtino buvęs agentas.

Kitaip tariant, „Novičiok“ šiuo atveju buvo Rusijos britams ant stalo brutaliu būdu tėkšta vizitinė kortelė – štai, prašome, čia pasidarbavome mes.

Išpuolis prieš S.Skripalį ir jo dukrą netgi buvo įvykdytas visiškai netoli Jungtinės Karalystės karinių tyrimų bazės. Būtent dėl to pavyko greitai patikrinti ir nustatyti mirtiną medžiagą, o taip pat – suteikti pagalbą buvusiam GRU pulkininkui ir Julijai Skripal.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje

Visa tai reiškia, kad Vladimiras Putinas ir Federalinė saugumo tarnyba (FSB) demonstratyviai siekė konfrontacijos su Jungtine Karalyste. Tik kodėl dabar?

Kabliukas rinkėjams

Teorijų yra daug. Akivaizdžiausias atsakymas – sekmadienį vyksiantys Rusijos prezidento rinkimai. Taip, V.Putinas neabejotinai laimės – jis nė nesivargino rengti rinkimų kampaniją, nedalyvavo kokiuose nors debatuose.

Tačiau Kremliui neramu dėl rinkėjų apatiškumo, negana to, opozicijos aktyvistas Aleksejus Navalnas ragina rusus boikotuoti balsavimą. O režimas nori, kad rinkimai atrodytų tikri, nors tokie ir nėra.

Tad per kelias artimiausias dienas valstybinės televizijos pumpuos seniai žinomą melodiją: kad Maskva neva ir vėl tapo Vakarų sąmokslo auka. Kad Rusiją apsupę priešai, V.Putino Kremlius kartoja kiekviena pasitaikiusia proga.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

O nuolatinė įtampa santykiuose su Vakarais, bent jau žvelgiant iš V.Putino varpinės, nėra nevaisinga. Nors Rusijos ekonomiką spaudžia sankcijos, prezidentas ir toliau be galo populiarus. Po Krymo aneksijos kilusi šovinistinio patriotizmo banga taip pat suskaldė opoziciją.

Tad kivirčas su Londonu V.Putinui tikrai nepakenks, o rinkėjai, kurie į pasaulį irgi žiūri taip pat nacionalistiškai ir yra kamuojami aukos sindromo, net apsidžiaugs.

Tikrasis taikinys – Londonas?

Vienas buvęs Jungtinės Karalystės diplomatinio korpuso darbuotojas irgi teigė, kad Kremliaus sprendimą apnuodyti S.Skripalį Solsberyje nulėmė tik faktas, jog GRU pulkininkas dirbo britų žvalgybos tarnybai MI6 ir Rusijoje yra laikomas išdaviku.

„Skripalis buvo tik instrumentas. Tikrasis taikinys buvo Jungtinė Karalystė. Nemanau, kad Skripalis čia svarbiausias. Reiktų kalbėti apie geopolitinę intervenciją“, – tvirtino buvęs diplomatas.

„Maskvos tikslas – parodyti, kokia Jungtinė Karalystė silpna ir izoliuoti, įvaryti pleištą tarp mūsų ir kitų valstybių. Kremlius moka surengti tokias intervencijas lygyje, kuris dar neišprovokuotų rimto kolektyvinio Vakarų atsako“, – pridūrė pašnekovas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Theresa May
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Theresa May

Jei Th.May nereaguos adekvačiai, ji parodys silpnumą. Jei reaguos griežtai, netrukus suvoks, kad kolektyvinis solidarumas šiandien pasaulyje turi ribas.

Yra ir kitų teorijų. Pavyzdžiui, garsus detektyvų rašytojas Grigolis Čchartišvilis, geriau žinomas Boriso Akunino slapyvardžiu, mano, kad V.Putinas tik ir laukia, kol britai išvarys turtingus, garsius rusus iš Londono.

„Rusų išeivių bendruomenė Britanijoje yra jautrus klausimas režimui. Turtingų rusų verslininkų išvarymas iš Londono Putinui būtų naudingas“, – svarstė rašytojas.

Ribota parama

Kitur Europoje pasipiktinimas, žinoma, reiškiamas – buvęs Belgijos premjeras Guy Verhofstadtas, dabar įtakingas europarlamentaras, paragino ES vieningai atsakyti į Rusijos veiksmus. Ryžtingai į išpuolį reagavo Prancūzija, Vokietija, Baltijos šalys.

Tačiau turint omenyje besitęsiantį „Brexit“ procesą, Bendrijos reakcija tikriausiai bus pamatuota.

Turint omenyje besitęsiantį „Brexit“ procesą, Bendrijos reakcija tikriausiai bus pamatuota.

Iki antradienio vakaro tylėjo ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas, nemėgstantis kritikuoti Rusijos. Tiesa, vėliau jis telefonu leido Th.May suprasti, kad Vašingtono parama Londonui priklausys nuo britų surinktų įrodymų patikimumo.

Iki tol tik vienas aukšto rango D.Trumpo administracijos narys buvo viešai paskelbęs, kad už išpuolį greičiausiai atsakinga Rusija.

„Scanpix“/AP nuotr./Rexas Tillersonas
„Scanpix“/AP nuotr./Rexas Tillersonas

Bet valstybės sekretorius Rexas Tillersonas jau kitą dieną buvo atleistas, o jį keičiantis Mike'as Pompeo reaguoti dar negali, nes pareigų oficialiai dar neužėmė. Todėl JAV parama irgi gali būti labai ribota.

Perspėjimas potencialiems perbėgėliams

Išpuolis prieš S.Skripalį gali būti vertinamas ir kaip operacija vidaus politikos tikslais – juk tai šiurpinantis išpuolis visiems potencialiems perbėgėliams, dirbantiems Rusijos žvalgybos tarnybose ir galbūt svarstantiems apie bendradarbiavimą su Vakarais.

Siunčiama žinia tokia: Kremlius gali bausti bet ką ir bet kada – net pačiu barbariškiausiu būdu. Nukentėti gali ir jūsų artimieji.

Siunčiama žinia tokia: Kremlius gali bausti bet ką ir bet kada – net pačiu barbariškiausiu būdu. Nukentėti gali ir jūsų artimieji.

Maskvos veiksmai kurstant paramą D.Trumpui per 2016 metų JAV prezidento rinkimų kampaniją buvo išties plati operacija – joje dalyvavo ir profesionalūs žvalgybininkai, ir kibernusikaltėliai, ir troliai.

Tikriausiai tik V.Putinas ir dar keli aukščiausio rango režimo pareigūnai žino tikrąjį operacijos mastą. Bet platesnis asmenų ratas yra susipažinęs su paskiromis operacijos detalėmis.

Tad jei kuris nors rusas ar Rusijos agentas mąsto, kad galbūt reikėtų užmegzti ryšius su Rusijos kišimąsi į rinkimus tiriančia JAV specialiojo prokuroro Roberto Muellerio komanda, Kremlius tokioms mintims pasiuntė abejonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius