Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 2d. 11:22

Saudo Arabija įvykdė mirties bausmes 47 nuteistiesiems

Saudo Arabijoje įvykdytos mirties bausmės
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Saudo Arabijoje įvykdytos mirties bausmės

Saudo Arabijoje šeštadienį pranešta apie įvykdytas mirties bausmes 47 kaliniams, nuteistiems už terorizmą; tarp jų yra ir iškilus šiitų dvasininkas šeichas 56-erių Nimras Al Nimras. Jis buvo vienas pagrindinių veikėjų per šiitų protestus 2011 metais per vadinamąjį Arabų pavasarį. N. al Nimro egzekucija gali sužadinti naujus neramumus Saudo Arabijoje, kurioje šiitai sudaro mažumą gyventojų.

Daugiausia jų gyvena karalystės rytuose ir Bahreine, kuriame taip pat buvo kilę smurto per 2011 metų protestus. Tiesa, Bahreine šiitai sudaro daugumą ir reikalauja daugiau teisių iš sunitų monarchijos.

Valstybinė Saudo Arabijos naujienų agentūra (SPA) ir valstybinė televizija, cituodamos Vidaus reikalų ministerijos informaciją, paskelbė 47 asmenų, kuriems buvo įvykdytos egzekucijos vardus. Tai buvo 45 Saudo Arabijos piliečiai, vienas – Čado, ir vienas – Egipto.

N.al-Nimras energingai kritikavo Bahreino vyriausybę, kurios monarchai sunitai šiurkščiai užgniaužė šiitų protestus 2011-aisiais. Tada Saudo Arabija į Bahreiną, mažytę salos šalį, įvedė savo karius, kad padėtų vietinėms pajėgoms sustabdyti bekylantį sukilimą.

Žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ nuosprendį šiam dvasininkui įvertino kaip Saudo Arabijos valdžios kampaniją, surengtą „visiems nesutinkantiems sutriuškinti“.

Prieš suimamas 2012 metais N.al-Nimras kalbėjo, kad žmonės nenori tokių valdytojų, kurie žudo ir skriaudžia protestuotojus. Per teismą jo buvo paklausta, ar jis nesutinka su valdančiąja Al Saudo gimine.

„Jeigu neteisybė prieš šiitus rytuose liausis, tada mano nuomonė bus kitokia“, – taip anot jo brolio Mohammedo atsakė dvasininkas. Brolis stebėjo teismo procesą salėje ir kalbėjo naujienų agentūrai „The Associated Press“ prieš nuosprendžio paskelbimą.

Teismas pripažino N.al Nimrą kaltu dėl to, kad jis „nepakluso“ karalystės valdytojams ir ėmėsi ginklų prieš saugumo pajėgas, sakė Mohammedas.

N.al Nimras neneigė jam pareikštų politinių kaltinimų, bet sakė niekada nenešiojęs ginklo ir neraginęs imtis smurto.

Saudo Arabija pernai įvykdė mažiausiai 157 egzekucijas; nukirsdinimų skaičius buvo didžiausias šioje karalystėje per du pastaruosius dešimtmečius, nurodė kelios žmogaus teisių organizacijos, renkančios informaciją apie pasaulyje mirties bausmių vykdymą pasaulyje.

Iranas: „Tai brangiai kainuos“

Saudo Arabija brangiai sumokės už iškilaus šiitų dvasininko Nimro al-Nimro egzekuciją šeštadienį, pareiškė Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Hosseinas Jaberas Ansari Ansaris.

Prieš suimamas 2012 metais N.al-Nimras kalbėjo, kad žmonės nenori tokių valdytojų, kurie žudo ir skriaudžia protestuotojus

Jis griežtai pasmerkė šią egzekuciją, kuri įvykdyta šiitiškam Iranui dar kartą paprašius sunitų valdomos Saudo Arabijos suteikti malonę šiam dvasininkui.

„Saudo Arabijos vyriausybė palaiko teroristų judėjimus ir ekstremistus, o vidaus krizes sprendžia priespauda ir egzekucijomis ... Saudo Arabijos vyriausybė brangiai sumokės už tokią politiką“, – taip anot oficialiosios Irano naujienų agentūros IRNA sakė H.J.Ansari.

56-erių N.al-Nimras buvo protestų įkvėpėjas 2011-aisiais Saudo Arabijos rytų provincijoje, kurioje šiitų mažuma Saudo Arabijoje skundžiasi sunitų priespauda.

„Tokios asmenybės kaip šeichas al-Nimras, kuris neturėjo kitų galimybių savo politiniams ir religiniams tikslams siekti – tik atviru viešu kalbėjimu, egzekucija rodo tik neatsakingumo ir neprotingumo mastą“, – sakė H.J.Ansari.

Tuo tarpu sukarinta savanorių studentų organizacija „Basij“, susijusi su elitine Irano revoliucine gvardija, ragina sekmadienį ateiti į demonstraciją priešais Saudo Arabijos ambasadą Teherane.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min