Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Seniausio pasaulyje žmogaus titulas atiteko 115 metų amerikietei

Mirus 116 metų amerikietei, kuriai tik penkias dienas priklausė seniausio pasaulyje žmogaus titulas, dabar jis atiteko 115 metų jos tėvynainei Jeralean Talley.
Jeralean Tally.
Jeralean Talley. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

J.Talley dabar yra vyriausia „superšimtamečių“ klube, kuriam priskiriami senesni negu 111 metų žmonės. JAV mokslininkų duomenimis, ši grupė nėra labai maža – ją sudaro daugiau negu 50 žmonių.

Pirmadienį mirus amerikietei Gertrude Weaver, kuriai liepos 4-ąją būtų sukakę 117 metų, J.Talley yra seniausias žmogus, apie kurį duomenų turi Los Andžele įsikūrusi Gerontologijos tyrimų grupė (GRG).

Ši afroamerikietė gimė pietinėje Džordžijos valstijoje 1899 metų gegužės 23 dieną. Dabar ji gyvena netoli Detroito miesto Mičigano valstijoje.

J.Talley priklauso mažėjančiai grupei žmonių, per savo gyvenimą mačiusių tris šimtmečius – paskutiniuosius XIX amžiaus metus, visą XX šimtmetį ir XXI amžiaus pradžią.

Tarp jų taip pat yra jos tėvynainė afroamerikietė Susannah Mushatt Jones, gimusi 1899 metų liepos 6-ąją, ir italė Emma Morano-Martinuzzi, gimusi tų pačių metų lapkričio 29 dieną.

„Visuomet yra nedidelė tikimybė, kad gyvena koks nors dar senesnis žmogus, apie kurį neturima duomenų. Sulaukti 116 metų nelabai tikėtina, bet vis dėlto įmanoma“, – sakė GRG tyrėjas Robertas Youngas, kuris taip pat yra Guinnesso pasaulio rekordų knygos ekspertas.

GRG, kurios statistika grindžiama mokslininkų, demografų, biologų ir mėgėjų entuziastų atliktais tyrimais, yra sukaupusi duomenų apie 52 žmones (50 moterų ir du vyrus), sulaukusius 111 metų arba vyresnius ir galinčius įrodyti savo amžių gimimo liudijimu ir santuokos liudijimu, patvirtinančiais pavardės pasikeitimus.

Peru gyventoja Filomena Taipe, kuri, anot vietos pareigūnų, mirė pirmadienį, būdama 117 metų, neturėjo originalaus gimimo dokumento, sakė R.Youngas.

Peru vyriausybė sakė, kad moteris gimė 1897 metų gruodžio 20 dieną – ši data buvo įrašyta jos tapatybės kortelėje.

Pasak R.Youngo, 99 proc. žmonių, teigiančių, kad yra vyresni negu 115 metų, pasirodo esantys jaunesni.

Pagal jo apskaičiavimus, pasaulyje tikriausiai gyvena daugiau negu tūkstantis vyresnių negu 110 metų žmonių, o apie 300 jų turi tai įrodančius dokumentus.

Mėgsta žaisti boulingą

J.Talley perėmė seniausio pasaulyje žmogaus titulą iš G.Weaver, o ši – iš japonės Misao Okawos, kuri mirė balandžio 1-ąją, nepraėjus nė mėnesiui po 117-ojo gimtadienio.

Paklausta, kokia yra jos ilgaamžiškumo paslaptis, J.Talley dienraščiui „Detroit Free Press“ sakė, kad tai buvo nulemta iš aukščiau. „Tai geriausias patarimas, kurį galiu jums duoti. Tai ne mano ir ne jūsų rankose“, – sakė ji, rodydama į dangų.

Žurnalas „Time“, susisiekęs su senolės artimaisiais, tarp jų – vienintele jos dukra, 77 metų Thelma Holloway, rašo, kad J.Talley valgo daug kiaulienos, yra prisiekusi „pelėda“ ir labai mėgsta boulingą, kurio jai teko atsisakyti tik sulaukus 104 metų.

Per gimtadienius ji mėgdavo vykti žvejoti.

Šiek tiek už ją jaunesnė Susannah Mushatt Jones yra gimusi Alabamoje. Ji nesusilaukė vaikų, bet daug metų dirbo aukle turtingose šeimose.

Ji Prancūzijoje mokėsi juodaodžių muzikos, mėgsta puošnius apatinius ir ant žarijų keptą mėsą, sakoma JAV žiniasklaidos pranešimuose.

Pasak R.Youngo, dauguma tų „superšimtamečių“ yra žmonės, kurie gyveno savarankiškai, buvo nepriklausomi ir protiškai tvirti.

„Jie aktyviai dalyvavo bažnyčios ir šeimos gyvenime“, – pridūrė tyrėjas.

Be to, jie ilgą laiką išliko aktyvūs, gerai išsimiegodavo ir nuosaikiai valgydavo, aiškino jis.

Paveldimumas – svarbus veiksnys

„Tai tarsi laimėti genetikos loterijoje, bet to nepakanka. Dar reikia laikytis tinkamo gyvenimo būdo, – sakė R.Youngas. – Reikia kontroliuoti savo žalingus polinkius.“

Kita vertus, amerikietė Sarah Knauss, mirusi būdama 119 metų, nemėgo daržovių, o prancūzė Jeanne Calment, sulaukusi 122 metų, kasdien surūkydavo po 2–3 cigaretes, pastebėjo ekspertas.

„Superšimtamečių“ gali padaugėti, nes ilgėja tikėtina gyvenimo trukmė, o pasaulio gyventojų taip pat daugėja. Be to, žmonių gimimas XX amžiuje buvo geriau dokumentuojamas, nors Afrika, Kinija ir Indija šiuo atžvilgiu atsilieka.

R.Youngas prognozuoja, kad 115 metų sulaukiančių žmonių skaičius pamažu didės.

Ilgiausiai išgyvenusiu žmogumi, kurio amžių patvirtina dokumentai, tebelaikoma J.Calment. Ji mirė 1997 metais, išgyvenusi 122 metus ir 164 dienas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius