Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 11 29, 21:40

Sirija ir Rusija vėl sulaukė spaudimo dėl cheminių ginklų

Hagoje įsikūrusios Cheminio ginklo draudimo organizacijos (OPCW) susitikime pirmadienį Sirija ir Rusija vėl sulaukė spaudimo ir raginimų pripažinti įtariamą cheminio ginklo naudojimą.
Basharas al Assadas ir Vladimiras Putinas
Basharas al Assadas ir Vladimiras Putinas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Damaskas iki šiol nėra deklaravęs savo cheminių ginklų ir neįsileidžia organizacijos inspektorių, sakė ginklų priežiūros organizacijos vadovas Fernando Ariasas.

Jis pridūrė, kad Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apnuodijimas nervus paralyžiuojančia medžiaga Rusijoje ir toliau kelia „rimtą grėsmę“ pasaulio pastangoms visiškai sunaikinti cheminę ginkluotę.

Sirija teigia, kad savo cheminių ginklų atsargas sunaikino pagal 2013 metais su JAV ir Rusija pasirašytą susitarimą. Jį sudaryti paskatino 2013 metais įvykdytas įtariamas zarino panaudojimas, pražudęs daugiau nei 1400 žmonių Damasko priemiestyje Gutoje.

Tačiau balandžio mėnesį OPCW iš Damasko atėmė balsavimo teisę tyrimui nustačius, kad Sirija vėl naudojo draudžiamas nuodingas dujas. Sirijos balsavimo teisės bus sustabdytos, kol ji nedeklaruos visų savo cheminių ginklų ir jų gamybos objektų.

„Šiandien Sirija neįvykdė nė vieno iš šių reikalavimų“, – sakė F.Ariasas susitikime. Pasak OPCW vadovo, jos deklaracijų „vis dar negalima laikyti teisingomis ir išsamiomis“.

Pasak F.Ariaso, Damaskas ir toliau neįsileidžia organizacijos ginkluotės inspektorių, todėl organizacija atsisakė siųsti ten savo komandą.

OPCW vadovas sakė organizuojantis susitikimą su Sirijos užsienio reikalų ministru pažeidimams aptarti.

Tuo metu Rusija yra kaltinama neatsakiusi į klausimus dėl A.Nalvano apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ 2020 metais, dėl kurio Vakarų valstybės kaltina Kremlių.

„Cheminio ginklo Rusijos teritorijoje klausimas taip pat kelia rimtą grėsmę šiai konvencijai“, – perspėjo F.Ariasas.

Maskva kvietė OPCW inspektorius atvykti į Rusiją ir atlikti tyrimą. Tačiau F.Ariasas paaiškino, kad šis vizitas neįvyko dėl Rusijos valdžios keliamų sąlygų, kurios buvo griežtesnės už kitų šalių.

Londonas ir Vašingtonas toliau darė spaudimą Maskvai ir Damaskui dėl cheminių ginklų.

„Mes ir vėl raginame Rusiją ir [Sirijos prezidento Basharo al] Assado režimą laikytis savo įsipareigojimų“, – pareiškime susitikimo dalyviams sakė Bonnie Jenkins, JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja, atsakinga už ginklų kontrolę.

JK gynybos ministro pavaduotoja Annabel Goldie paragino Rusiją atsakyti į klausimus ne tik apie A.Navalną, bet ir apie buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimą 2018 metais Solsberyje.

„Nėra jokio įtikinančio paaiškino šiems apnuodijimams, išskyrus tai, kad juose dalyvavo ir už juos atsakinga yra Rusija“, – sakė A.Goldie.

Maskva atkakliai neigia esanti susijusi su šiais apnuodijimo atvejais.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min