Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 15d. 23:00

Skerdikas Kraistčerče – baltasis nacionalistas, siekęs keršto

Išpuolio Naujojoje Zelandijoje vykdytojas
Kadras iš vaizdo medžiagos / Išpuolio Naujojoje Zelandijoje vykdytojas

Žudikas, penktadienį Naujojoje Zelandijoje pražudęs dešimtis žmonių per išpuolius mečetėse, savajame manifeste aiškiai parodė, ką, jo manymu, pasaulis apie jį turėtų žinoti. Kad jis – 28-erių australas baltųjų rasės pranašumo šalininkas, nekenčiantis imigrantų. Kad jį surengti žudynes paskatino musulmonų atakos Europoje. Kad jis troško keršto ir norėjo, kad pasaulis išsigąstų. Ir, žinoma, labiausiai norėjo dėmesio, rašo naujienų agentūra AP.

Nors pats išpuolio vykdytojas rašė nenorįs šlovės, jis prieš pat išpuolį internete paliko 74 puslapių manifestą. Brentono Tarranto vardu pasirašęs žudikas, kurio tapatybė vėliau buvo patvirtinta, teigė, kad tikisi išlikti gyvas, nes taip galėtų toliau skleisti savo idėjas žiniasklaidoje.

Savąją ataką mečetėje „Al Noor Mosque“ jis taip pat tiesiogiai transliavo „Facebook Live“. Vaizdo įrašas jau pašalintas, bet jį spėjo atsisiųsti tūkstančiai.

Vien šioje mečetėje užpuolikas nušovė mažiausiai 41 asmenį. Apie dar vieną išpuolį kitoje Kraistčerčo mečetėje pranešta netrukus – ten žuvo dar keli žmonės. Policija neskelbia, ar abi atakas įvykdė tas pats asmuo.

Įkvėpė JAV konservatorė

Akivaizdu, kad užpuoliko manifestas ir paskelbta vaizdo transliacija – ciniškas viešumo ir šlovės siekis.

Bet tiek dokumente, tiek vaizdo įraše yra ženklų, leidžiančių bent pabandyti suprasti, kodėl nuspręsta žudyti dešimtis nekaltų žmonių, kurie penktadienio popietę leido melsdamiesi.

Naujoji Zelandija, be abejo, sukrėsta. Ši šalis tokia taiki ir taip nutolusi nuo JAV kamuojančios masinių šaudynių problemos, kad policininkai čia dažnai nesinešioja šaunamųjų ginklų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šaudynės Kraistčerče
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šaudynės Kraistčerče

Vis dėlto žudikas pabrėžė, kad Naująją Zelandiją išpuoliui pasirinko būtent dėl jos nuošalumo – jis parašė, kad ataka šioje šalyje parodys, jog „saugios vietos“ pasaulyje nėra. Esą net Naujoji Zelandija kenčia masinę imigraciją.

Tracy Gray: „Negaliu patikėti, kad žmogus, su kuriuo kasdien dirbdavau ir kalbėdavausi, galėjo šitaip pasielgti.“

Žudikas rašė, kad užaugo neturtingoje Australijos darbininkų šeimoje, prastai mokėsi. Viena moteris, su vyru dirbusi sporto klube Australijos Graftono mieste, dabar teigia esanti šokiruota.

„Negaliu patikėti, kad žmogus, su kuriuo kasdien dirbdavau ir kalbėdavausi, galėjo šitaip pasielgti“, – teigė Tracey Gray.

Užpuolikas savajame manifeste rašė ne tik apie baltųjų nacionalizmą – jis esą save laiko aplinkosaugos šalininku ir fašistu, kurio politinėms ir socialinėms vertybėms labiausiai tinka Kinijos modelis.

Išpuolio vykdytojas, regis, nekenčia turtingiausių 1 proc. planetos žmonių, o kaip didžiausią įtaką jam padariusį asmenį išskyrė JAV dešiniųjų pažiūrų apžvalgininkę Candace Owens.

„Scanpix“/AP nuotr./Candace Owens
„Scanpix“/AP nuotr./Candace Owens

Pastaroji sureagavo grasinimu žiniasklaidai: esą jei ji bus vaizduojama kaip žmogus, įkvėpęs žudiką, ji kreipsis į teismą.

Erzino imigrantai gatvėse

Manifeste jo autorius vis grįžta prie tariamo konflikto tarp žmonių, kilusių iš Europos, ir musulmonų – dažnai ši „kova“ vaizduojama kaip Kryžiaus žygis.

Žudikas rašė, kad imtis smurto jį paskatino išpuolis Stokholme 2017-aisiais, kai vyras iš Uzbekistano sunkvežimiu įvažiavo į minią ir pražudė penkis žmones. Jis tuo metu keliavo po Vakarų Europą ir buvo ypač įsiutintas dėl 11-metės švedės žūties per ataką.

„Scanpix“/AP nuotr./Švedijoje įvykdytas teroro išpuolis
„Scanpix“/AP nuotr./Švedijoje įvykdytas teroro išpuolis

Dar labiau jo troškimas „keršyti“ esą išaugo atvykus į Prancūziją, kur vyrą siutino daugybė imigrantų didmiesčiuose ir mažesniuose miestuose.

Tad jis pradėjo planuoti išpuolį, o atakai būtent Kraistčerče ėmė ruoštis prieš tris mėnesius. Žudikas rašė, kad nepriklauso jokiai organizacijai, bet yra parėmęs daug nacionalistų grupuočių finansiškai. Be to, jo planus surengti išpuolį esą palaimino Andersas Behringas Breivikas.

A.B.Breivikas – norvegas dešinysis ekstremistas, 2011 metais Osle ir Utiojos saloje pražudęs 77 žmones. Norvegas irgi buvo parašęs manifestą, kuriame gąsdino musulmonų invazija.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Andersas Behringas Breivikas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Andersas Behringas Breivikas

Tiesa, A.B.Breiviko advokatas Oesteinas Storrvikas norvegų dienraščiui VG pareiškė: „Mano kliento kontaktai su išoriniu pasauliu labai apriboti, tad nerealu manyti, kad jis buvo susisiekęs su juo (Kraistčerče siautėjusiu žudiku, – red.).“

Siekė sukelti JAV pilietinį karą

Atakos tikslai? Sąrašas ilgas. Ekstremistas tikėjosi, kad imigrantai išsigąs ir jų srautai taip sumažės.

Dar viena viltis – NATO ir Turkijos žmonių supjudymas. Vyras apskritai tikėjosi padėti destabilizuoti ir suskaldyti Vakarus, o Amerikoje sukelti dar daugiau aistrų dėl šaunamųjų ginklų įsigijimo ir laikymo įstatymų.

Toks konfliktas esą privestų prie pilietinio karo, o tai neva baigtųsi nauja rasinės segregacijos banga.

Užpuolikas teigė nesantis nacis. Bet jo paskelbtame vaizdo įraše ant šautuvo matomas skaičius 14. Tai greičiausiai yra nuoroda į „14 žodžių“ – baltųjų rasės pranašumo šalininkų šūkio, iš dalies kildinamo iš nacistinės Vokietijos diktatoriaus Adolfo Hitlerio knygos „Mano kova“.

„Scanpix“/AP nuotr./A.Hitleris Miunchene
„Scanpix“/AP nuotr./A.Hitleris Miunchene

Matoma ir vadinamoji „Juodoji saulė“ (Schwarze Sonne) – okultinis simbolis, garbintas nacių Vokietijoje, o dabar siejamas su neonacių judėjimais.

Aukomis musulmonus žudikas esą pasirinko todėl, kad musulmonai – okupantai, norintys pakeisti baltųjų rasę. Jis rašė spėjantis, kad nejaus jokios kaltės dėl žmonių žūties.

Ir iš tiesų – transliacijoje užpuolikas, prieš pradėdamas šaudyti, paprasčiausiai pareiškia: „Pradėkime šį vakarėlį.“ Iškart po to jis įsiveržia į mečetę ir pradeda žudyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min