Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 24d. 21:50

Staigmena: Lenkijos valdantieji pradėjo dažniau kalbėti apie klimatą

Michalas Kurtyka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Michalas Kurtyka

Po valdančiosios Teisės ir teisingumo partijos laimėtų rinkimų kiek pertvarkyta Lenkijos premjero Mateuszo Morawieckio vyriausybė turi naują ministeriją – Klimato. Tuo tarpu Energetikos ministerijos, kuriai vadovavo anglies pramonės tarnas Krzysztofas Tchorzewskis, išvis nebeliko. Ar keičiasi Varšuvos konservatorių pozicija dėl klimato kaitos?

Pirmiausia – naujos Klimato ministerijos sukūrimas ir Energetikos ministerijos atsakomybių nukreipimas į naują Iždo ministeriją.

Tada – M.Morawieckio pirmoji kalba naujajame parlamente praėjusią savaitę, kurios metu jis nė karto neužsiminė apie anglį.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Mateuszas Morawieckis
Arno Strumilos / 15min nuotr./Mateuszas Morawieckis

„Konvencinė energetika mūsų sistemai bus svarbi dar ilgai, bet realybė keičiasi. Kažkada negalėjome sau leisti vystyti atsinaujinančių energijos išteklių, bet dabar negalime sau leisti to nedaryti“, – pareiškė Lenkijos premjeras.

Galiausiai labai įdomu tai, kad pirmuoju šalies klimato ministru paskirtas Michalas Kurtyka, pernykštės Jungtinių Tautų Bendrosios klimato kaitos konvencijos konferencijos, kuri vyko Katovicuose, prezidentas.

M.Kurtyka – technokratas, kuris nepriklauso valdančiajai nacionalistinei Teisės ir teisingumo partijai.

Pirmosiomis darbo naujajame poste dienomis M.Kurtyka jau spėjo aptarti tokias temas kaip elektrinis transportas ir atliekų tvarkymas. Būtent jo dėka pernai į Katovicus atvyko paauglė aktyvistė Greta Thunberg.

„Nacionaliniuose debatuose klimato kaitos svarba vis didesnė“, – pabrėžė ministras.

Varšuvoje veikiančio tyrimų centro „WiseEuropa“ energetikos ir klimato projektų vadovas Aleksanderis Sniegockis mano, kad vyriausybė turėtų leisti M.Kurtykai laisvai dirbti ir apskritai keisti požiūrį.

„Valdantieji taip priartėtų prie kitų Europos šalių konservatorių, kurie jau nebeneigia būtinybės keisti klimato politiką. Teisės ir teisingumo partija dar neseniai apie klimatą nebūtų kalbėjusi“, – teigė A.Sniegockis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ar Lenkija kada nors galės apsieiti be anglimi kūrenamų elektrinių?
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ar Lenkija kada nors galės apsieiti be anglimi kūrenamų elektrinių?

„Akivaizdu, kad vyriausybė pagaliau pamatė, koks svarbus klimato kaitos klausimas. Simboliška, kad Morawieckis savo kalboje neužsiminė apie anglį – tai rodo, jog realybė pasivijo Lenkijos vyriausybę“, – pridūrė ekspertas.

Apie 80 proc. Lenkijoje suvartojamos elektros pagaminama kūrenant anglį, bet ES vadovybė spaudžia šalį sumažinti taršą. Varšuva priešinasi, bet atrodo, kad šiokių tokių veiksmų jau imasi – aišku, M.Kurtykos vis tiek laukia nelengvos derybos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min