Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 sausio 11d. 18:15 , Atnaujinta: 2019 sausio 11d. 21:37

Švedijos partijos susitarė dėl koalicinės mažumos vyriausybės suformavimo

Švedijos vėliava
„Scanpix“ nuotr. / Švedija artėja prie susitarimo dėl koalicinės vyriausybės suformavimo
Švedijos valdantieji socialdemokratai ir žalieji penktadienį paskelbė susitarę dėl centristų remiamos mažumos koalicijos suformavimo, turinčio padėti šaliai išeiti iš kelis mėnesius besitęsiančios politinės aklavietės.

Po rugsėjį vykusių rinkimų jėgos parlamente pasiskirstė apylygiai, tačiau formuojamą koaliciją sutiko paremti Liberalų ir Centro partijos.

Šios keturios partijos pademonstravo pasiekusios susitarimą, paskelbdamos savo tinklalapiuose 15 puslapių politinį dokumentą.

„Šiuo susitarimu Centro ir Liberalų partijos sutinka, kad (kadenciją baigiantis ministras pirmininkas socialdemokratas) Stefanas Lofvenas būtų premjeras vyriausybėje, sudarytoje iš Socialdemokratų ir Žaliųjų partijų“, – sakoma dokumente.

Socialdemokratai ir žalieji iki šiol priklausė keturių centro dešinės partijų aljansui, vienijančiam konservatorius ir krikščionis demokratus. Tačiau naujosios koalicijos narės dar turi gauti savo partiečių pritarimą kuriamai vyriausybei.

Susitarimas buvo pasiektas po intensyvių derybų. Dideliu kliuviniu buvo tapęs Centro partijos reikalavimas, kad vyriausybė nusileistų dėl darbo rinkos įstatymo, taip pat dėl būsto nuomos priežiūros liberalizavimo.

„Per tokio pobūdžio derybas reikia žinoti, kaip duoti ir imti“, – per spaudos konferenciją sakė Centro partijos lyderė Annie Loof.

Tuo tarpu žalieji irgi išsireikalavo išsireikalavo, kad mokestis lėktuvų bilietams būtų pakeistas degalų mokesčiu.

Be to, derantis dėl opaus migracijos klausimo buvo sutarta, kad atvykėliai ateityje turės išlaikyti švedų kalbos ir kultūros egzaminą.

Pertvarkyta koalicija turėtų 167 mandatus 349 vietų parlamente. Norint turėti minimalią persvarą jai reikėtų dar aštuonių balsų.

Pagal Švedijos konstituciją vyriausybė gali dirbti, kol jos balsuodama nenuvertė parlamento dauguma.

Liberalų ir centristų neformalią paramą užtikrinančio susitarimo detalės kol kas nežinomos.

Tačiau „Aftonbladet“ pranešė, kad ministro pirmininko Stefano Lofveno socialdemokratai nusileido. Ginčas dėl šio teisės akto anksčiau privertė Centro partiją pasitraukti iš derybų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Stefanas Lofvenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Stefanas Lofvenas

Taip pat pranešama, kad žalieji išsikovojo kelionių oro transportu mokestį ir nuolaidų dėl pabėgėlių šeimų susijungimo.

Švedijoje parlamento pirmininkas turi teisę keturis kartus suteikti įgaliojimus formuoti vyriausybę, su kuria turi sutikti parlamentas. Du bandymai jau buvo išnaudoti.

Jeigu visus keturis kartus parlamentas vyriausybei nepritars, bus rengiami nauji rinkimai.

Pirmadienį parlamento pirmininkas turi susitikti su partijų lyderiais ir pasiūlyti kandidatą į ministrus pirmininkus, dėl kurio parlamentas balsuos trečiadienį.

Anksčiau nei S.Lofveno centro kairės socialdemokratai, nei Nuosaikiosios partijos lyderis Ulfas Kristerssonas su centro dešinės partijų Aljansu nesugebėjo suformuoti vyriausybės, turinčios daugumą 349 vietų parlamente.

Nė viena pusė nenorėjo priimti populistinės Švedijos demokratų partijos, nusistačiusios prieš imigrantus, palaikymo. Ši partija, po rinkimų gavusi Riksdage 62 vietas, dabar yra trečioji didžiausia parlamente.

Centro ir kraštutiniai dešinieji kartu nuvertė S.Lofveno ankstesnę administraciją, rugsėjo pabaigoje surengę balsavimą dėl nepasitikėjimo, bet premjeras liko laikinas vyriausybės vadovas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min