Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 balandžio 25d. 22:55

Tai matė ir žiūrovai Lietuvoje: Rusijos propagandininkai melavo apie sirą vaiką, neva paneigusį, kad įvyko cheminė ataka

J.Podubno reportaže matomas berniukas
„Facebook“ nuotr. / J.Podubno reportaže matomas berniukas

Praėjusią savaitę Rusijos valstybinės televizijos „Rossija-24“ eteryje parodytas interviu su 11-mečiu siru turėjo įtikinti pasaulį, kad cheminės atakos Dumos mieste nebuvo. Tačiau reportažas buvo nufilmuotas ne Dumoje, o Sirijos kariškių įstaigoje, „žurnalisto“ ir berniuko pokalbį atidžiai stebint Rusijos kariniams patarėjams, skelbia „The Intercept“.

Reportažu Rusijos, kuri yra pagrindinė cheminius ginklus prieš civilius naudojančio Sirijos režimo sąjungininkė, propagandininkai siekė įrodyti, kad autentiški vaizdo įrašai, padaryti balandžio 7 dieną iškart po cheminės atakos, buvo suklastoti.

Vaizdo siužetas Maskvos dezinformacijos mašinoje buvo toks svarbus sraigtas, kad Rusijos ambasadorius Jungtinėse Tautose (JT) Vasilijus Nebenzia net ketina parodyti jį JT Saugumo Taryboje.

Tačiau reportažas, panašus į dar vieną siužetą, kuriame, kaip paaiškėjo, cheminės atakos suklastojimą „įrodė“ medžiaga iš vieno dokumentinio filmo kūrimo užkulisių, buvo toli gražu ne autentiškas.

Analitikai neabejoja, kad sirui berniukui, kuris reportaže vadinamas Hassanu Diabu, ir jo giminaičiams buvo grasinama ir prisakyta sakyti konkrečius dalykus.

Garsaus propagandininko kūrinys

Berniuko vaidmuo nustatant, ar cheminė ataka iš tikrųjų buvo surengta, be abejo, labai svarbus. Opozicijos aktyvistų išplatintame vaizdo įraše plaunamas būtent šio mažojo siro kūnas po įtariamos atakos Dumoje.

Tačiau šio miesto kontrolę jau kitą dieną, balandžio 8-ąją, perėmė Sirijos režimo pajėgos, o kartu su jomis Dumoje ėmė šeimininkauti Rusijos karo policija.

Galbūt ir nenuostabu, kad berniuką, matomą, daugelio specialistų teigimu, nesuklastotame įraše, greitai surado „Rossija-24“ korespondentas Jevgenijus Podubnas – jau senokai pagarsėjęs rusų propagandininkas, rengęs didvyriškus reportažus apie „sukilimą“ Donbase.

J.Podubnas mikliai surengė reportažą, kuriame aiškino, kad H.Diabą privertė suvaidinti skausmą – esą pasidarbavo Kremliaus jau seniai šmeižiama civilių gelbėtojų organizacija „Baltieji šalmai“.

„Facebook“ nuotr./Jevgenijus Podubnas ir Basharas al Assadas
„Facebook“ nuotr./Jevgenijus Podubnas ir Basharas al Assadas

Siužetas, kuriuo buvo paaiškinta, kad ši organizacija taip paskatino Vakarų raketų smūgius Sirijai, netrukus atsidūrė ir garsiojoje Dmitrijaus Kiseliovo laidoje „Vesti nedeli“.

J.Podubno produktą iškart ėmė reklamuoti Rusijos diplomatai. Jį į užsienio kalbas išsivertė Kremliaus finansuojami RT kanalai, po socialinius tinklus paskleidė dar viena vyriausybės kontroliuojama paskyra „In the Now“.

Kaltinimus, kad berniuku buvo pasinaudota kuriant „melagingas naujienas“ apie cheminę ataką, greitai pasičiupo ir pamiršusios kritiškumą pakartojo Vakarų žiniasklaidos priemonės, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje nemokamai platinamas laikraštis „Metro“.

„Rossija-24“ transliuojama propaganda matoma ir žiūrovams Lietuvoje – tiems, kurie turi įsivedę kabelinę ar skaitmeninę televiziją.

„Jokio spaudimo“

Kaip pastebi „The Intercept“, visa ši žiniasklaida, regis, neprisimena, kad Sirijos režimo pareigūnai nuo pat pirmųjų protestų 2011-aisiais, skelbia, jog visi vyriausybės pajėgų smurto įrodymai tiesiog negali būti nesuklastoti.

2011 metais Sirijos prezidento Basharo al Assado patarėja Bouthaina Shaaban ėmė pamokslauti BBC žurnalistei Linai Sinjab – esą nėra čia ko žvalgytis po „YouTube“, nes patikimą informaciją skelbia tik valstybinė Sirijos žiniasklaida.

„Kadangi tai vyksta Sirijoje, tik Sirijos televizija skelbia teisybę – niekas kitas“, – tikino B.Shaaban.

Grįžtant prie įtariamos atakos Dumoje, Rusijos gynybos ministerija netrukus po miesto atsiėmimo paskelbė dviejų Dumos medikų apklausos vaizdo įrašą.

Gydytojai teigė, kad į kliniką cheminės atakos naktį pristatyti nukentėjusieji iš tiesų turėjo problemų tik dėl kvėpavimo, o jokių cheminių medžiagų nebuvo aptikta – esą vandenį ant jų pylė opozicijos aktyvistai, kurie norėjo sukurti įspūdį, kad buvo panaudotas cheminis ginklas.

Tačiau iš Dumos pabėgti suspėję tų pačių medikų kolegos „The Guardian“ atskleidė, kad gydytojai, pasilikę Dumoje, sulaukė grasinimų: arba sakykite, kad vaizdo įrašai ir nuotraukos suklastotos, arba bus blogai.

Paklaustas, ar 11-mečiui H.Diabui ir įraše taip pat matomam jo tėvui irgi buvo grasinama (verta dar kartą priminti, kad Dumą jau kontroliavo Sirijos režimo ir Rusijos pareigūnai), J.Podubnas nukirto: „Galiu garantuoti, kad interviu buvo padarytas be jokio spaudimo vaikui ir jo tėvui.“

„Rossija-24“ korespondentas taip pat tikino, kad su berniuku jį supažindino ne Rusijos „taikdariai“, o šaltiniai Dumos ligoninėje.

Tačiau atidūs internautai greitai išsiaiškino, kad J.Podubnas, kaip ir visa televizija „Rossija-24“ begėdiškai meluoja.

Paprašytas paaiškinti, iš kur reportaže atsirado trys uniformuoti vyrai, kurie matomi tolumoje reportažo pradžioje, J.Podubnas pripažino, kad jie – rusai patarėjai, šiuo metu registruojantys Dumos civilius gyventojus. Bet jis tvirtino, kad vyrai tiesiog pro šalį ėjo į „vietinę kavinę“.

„Facebook“ nuotr./Propagandinis „Rossija-24“ reportažas: antrame plane – kariškiai
„Facebook“ nuotr./Propagandinis „Rossija-24“ reportažas: antrame plane – kariškiai

J.Podubnas prispaustas taip pat pripažino, kad interviu su berniuku ir jo tėvu buvo įrašytas ne Dumoje, o Damaske, prie viešbučio „Dama Rose“.

Ar filmuota Sirijos armijos karininkų klubo, kuris yra prie pat viešbučio, teritorijoje? Anot J.Podubno, ne. Bet tai melas – internautams tereikėjo išanalizuoti reportaže matomo pastato vaizdą ir palyginti jį su jau anksčiau internete skelbtomis nuotraukomis.

Dabar beveik neabejojama, kad pokalbis su berniuku ir jo tėvu buvo nufilmuoti Sirijos režimo karinio objekto teritorijoje.

„Facebook“ nuotr./Propagandinis „Rossija-24“ reportažas
„Facebook“ nuotr./Propagandinis „Rossija-24“ reportažas

Reportažo pradžioje tėvas ir sūnus eina palei gerai prižiūrimą pastatą. Prie jo driekiasi ryškios šaligatvio plytelės, o įėjimas – arkos formos.

„Facebook“ nuotr./Propagandinis „Rossija-24“ reportažas
„Facebook“ nuotr./Propagandinis „Rossija-24“ reportažas

Tviteryje paskyras turintys sirai, gerai pažįstantys Damaską, iškart paskelbė, kad šis pastatas yra Sirijos arabų armijos karininkų klubas. Dar ir dabar Sirijos gynybos ministerijos tinklalapyje skelbiama pastato nuotrauka, padaryta prie paradinio įėjimo.

„Facebook“ nuotr./Sirijos arabų armijos karininkų pastatas iš lauko
„Facebook“ nuotr./Sirijos arabų armijos karininkų pastatas iš lauko

Įžiūrėti arką įmanoma ir nuotraukoje iš pastato vidaus. Ją vienas siras tinklaraštininkas aptiko Damasko architektų bendrovės, kuri buvo pasamdyta klubo atnaujinimui, tinklalapyje.

„Facebook“ nuotr./Sirijos arabų armijos karininkų pastatas iš vidaus
„Facebook“ nuotr./Sirijos arabų armijos karininkų pastatas iš vidaus

Jau minėta BBC žurnalistė L.Sinjab, šiai istorijai iškilus į viešumą, neatsitiktinai pastebėjo: „Žmonės, atsidūrę režimo kontroliuojamose teritorijose, kuriose dirba Rusijos kanalai, negali nekartoti vyriausybės linijos.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Kultūra

Kauniečio namuose atgijo seni daiktai: virtuvės spintelė – bibliotekos kartoteka, kilimas – buvę džinsai

Verslas

Po dvejų metų automobiliai per Kuršių neriją bus keliami greičiau

Aktualu

Sodas batuose ir dėžėse: ant Klaipėdos kultūros fabriko stogo – ir braškės, ir pomidorai

Pasaulis kišenėje

Oregonas: gamtos rojus, kur desertui – gigantiškos bandelės, o lauktuvėms – dantys

Tiesiogiai Gazas

„Formulės 1“ Monako GP: ar S.Vettelis ir L.Hamiltonas aplenks patrakusį D.Ricciardo?

Vardai

Jogą išbandžiusi Karolina Meschino ją keistų į aktyvesnį laisvalaikį: „Su Jonu norime išmokti šokti“

„Apie ką negalima kalbėti“ su rašytoju Herkumi Kunčiumi

Aktualu

Eidintuose kaimynus iššaudęs ir nusišovęs vyras paleido keletą šūvių ir į pareigūnus

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 21 d.-27 d.)

Aktualu

Pulkininkas leitenantas Eugenijus Lastauskas: „Kas būtų pagalvojęs, kad trys milijonai stos prieš sovietinę imperiją ir sugebės nugalėti?“

Aktualu

Sirijoje per IS ataką žuvo 26 Damasko režimo ir devyni rusų kariai

Sportas

Košmariškai klydęs „Liverpool“ vartų sargas prašo atleidimo: „Mano klaidos kainavo titulą“

Vardai

10 km pirma atbėgusi V.Žūsinaitė gavo ne tik medalį: jai pasipiršo baidarininkas R.Nekriošius

Gyvenimas

12 mineralinių medžiagų, nuo kurių priklauso mūsų savijauta

Mokslas.IT

Sulaukęs 86-erių mirė Mėnulyje pabuvojęs astronautas ir menininkas Alanas Beanas

Vardai

V.Montvydienė vaikus mitybos moko nuo mažumės: „Bijau pagalvoti apie mokyklose siūlomus „skanėstus“

Gyvenimas

20 supermaisto produktų, kuriuos turėtų vartoti vyresni nei 50 metų žmonės

Kultūra

Paskaitykite: Romualdo Požerskio 1965–1983 metų dienoraštis

Gyvenimas

Dzūkės Zita ir Agota: iki kito kaimo miškų basomis traukdavo visai ne dėl grybų

Vardai

Meghan Markle link altoriaus lydėjo 10 mažamečių: kokia jų gero elgesio paslaptis?

Naujienos

Vardai

Filmas apie Ievos Zasimauskaitės vidinius virsmus, santuoką ir dvasines paieškas: žiūrėkite

Aktualu

Orai.lt: malonios permainos jau čia pat

Pasaulis kišenėje

7 kraują stingdančios pramogos „Žiedų valdovo“ šalyje

Gyvenimas

Sveiki atvykę į akmens amžių: J.Davidonis iš skausmo klykiančiam sūnui naktį echoskopuotojo nerado net už pinigus

24sek

Jonui Valančiūnui – iškalbingas trenerio įvertinimas ir istorinis rekordas

Vardai

I.Zasimauskaitės palydos į „Euroviziją“: kvepėjo portugališka sriuba, tviskėjo laimės ašaros

Sportas

Čempionų lyga: „Real“ palaužė traumų praretintą „Bayern“ ekipą

Aktualu

Armėnijos opozicijos lyderis ragina pripažinti pergalę: „Liko paskutinis nedidelis žingsnis“

Gyvenimas

Nešvariausi namų kampeliai, kuriuos jūs pamirštate išvalyti

Aktualu

Ar D.Trumpo ir E.Macrono bičiulystė iš tiesų reiškia, kad jiedu atrado bendrą kalbą?

Aktualu

Po dešimto šiemet Radviliškyje kilusio gaisro sukviesta ekstremalių situacijų komisija – baiminamasi dėl padegėjo maniako

„Ginčas“: kuris lietuvis turi geriausius šansus būti pakviestas NBA naujokų biržoje?

Gyvenimas

Visą pasaulį sukrėtusi istorija: mirtinai sergančio berniuko tėvams nepavyko iškovoti vilties savo sūnui

Interviu 24sek

Virginijaus Šeškaus išpažintis apie Ballus ir jų staigų išvykimą: „Tai – jų sąžinės reikalas“

Penkta knyga apie tuos pačius simbolius ir gyvenimo prasmės paieškas, puikiai rodo, kad šis populiarus amerikiečių autorius nėra linkęs keisti ne tik savo rašymo stiliaus, tačiau ir menkai kuo nustebinti skaitytojo. Tad penktoje knygoje apie profesorių R.Lengdoną nesutinkame nieko naujo.

Panašu, kad D.Brownas, atradęs savo sėkmės receptą, jo neketina paleisti. Ir tai tampa kiek nuobodu ir per daug nuspėjama.

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Dano Browno „Kilmė“ – išsisėmusio bestselerių autoriaus giesmė

24sek

Lonzo Ballas atvyko, bet Ballų šou baigėsi: jie palieka Lietuvą ir pagiežą treneriui

Sportas

Žingsnis aukso link: Lietuva sutriuškino Japoniją

Aktualu

15min studijoje – diskusija apie medikų lūkesčius ir valstybės požiūrį į juos

Deuce

R.Nadalis pratęsė įspūdingą seriją – pergalingai startavo Barselonoje

Aktualu

Lietuvis prie vairo Norvegijoje įkliuvo neblaivus: parodė netikrą vairuotojo pažymėjimą

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min