-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Terorizmas po pandemijos: grėsmė sumažės ar bus biologinės atakos?

Kovo viduryje, paskelbus pasaulinę COVID-19 pandemiją, teroristinė grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) paragino kovotojus vengti Europos – „epidemijos žemės“ – dėl koronaviruso. Tačiau ar padės pandemija išvengti teroristinių atakų? O galbūt bus pereita prie biologinio terorizmo? Ekspertų nuomonės išsiskiria.
Vokietijos tarnybų ataskaita apie ekstremistų, siekiančių išnaudoti COVID-19 pandemiją, grėsmę
Vokietijos tarnybų ataskaita apie ekstremistų, siekiančių išnaudoti COVID-19 pandemiją, grėsmę / „Scanpix“ nuotr.

Teorizmo tyrėja Jessica Davis komentare justsecurity.org rašo, kad koronaviruso pasitelkimo kaip ginklo scenarijus, kai teroristai identifikuoja užsikrėtusį asmenį ir juo pasinaudoja kitų užkrėtimui, turi daugybę logistinių kliūčių.

Visų pirma – teisingai nustatyti, ar asmuo užsikrėtęs, taip pat sėkmingai užkrėsti kitus, kai dauguma žmonių yra namuose.

„Mažiau tikėtinas scenarijus apima tikrą viruso pavertimą ginklu (ir galimybę jį panaudoti, pavyzdžiui, kaip aerozolinį purškiklį) bei gebėjimą juo užkrėsti kitus žmones.

Kol pirmasis scenarijus yra įmanomas (net jei neįtikimas), antrasis scenarijus daugiausia yra grožinė literatūra. Teroristai jau dešimtmečius nesėkmingai bando sukurti biologinius ginklus“, – rašo J.Davis.

Biologinės atakos – retos

Belgų tyrėja Annelies Pauwels portale „EU Observer“ rašo, kad pandemija gali įkvėpti teroristus ilgalaikėms strategijoms, o tai galėtų lemti bandymus įvykdyti biologines atakas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Laiškas su juodligės milteliais
AFP/„Scanpix“ nuotr./Laiškas su juodligės milteliais

Vis dėlto, A.Pauwels atkreipia dėmesį, kad tokie išpuoliai vyksta labai retai. Ligi šiol didžiausios biologinės teroristinės atakos – salmoneliozės protrūkis Oregone 1984 metais, kai Radžneso sekta apnuodijo 751 žmogų, taip pat siuntinėjami laiškai su juodligės milteliais ir ricinu 2001 metais JAV.

Savo ruožtu buvę JAV ir Jungtinės Karalystės pareigūnai „NBC News“ teigė, kad niokojantis koronaviruso poveikis sveikatos apsaugos infrastruktūrai ir ekonomikai gali suveikti kaip „neoninė šviesa“ teroristinėms grupuotėms, ieškančioms, kaip Vakarų valstybėse paskleisti patogenus.

„NBC News“ rašo, kad pandemija parodė, jog Vakarams kyla problemų testuojant, atsekant ir gydant, taip pat išlaikant apsauginės įrangos sveikatos apsaugos darbuotojams tiekimą. Pandemija taip pat privertė susimąstyti dėl patogenų tyrimo laboratorijų visame pasaulyje saugumo.

„Šioje natūraliai kilusioje pandemijoje pasimatė daug tyčinio įvykio blogiausio scenarijaus charakteristikų“, – „NBC News“ sakė Robertas Kadlecas, pasiruošimo ir atsako sekretoriaus pavaduotojas JAV Sveikatos ir socialinių paslaugų departamente.

Naujų taikinių neatsiras?

J.Davis justsecurity.org rašo, kad virusas nesukuria naujų taikinių teroristams. Ligoninės – bene vienintelės vietos, kuriose leidžiama būti dideliems žmonių kiekiams – yra potencialūs taikiniai. Pagalbos tarnybų darbuotojai ir policininkai taip pat išlieka teroristų taikiniais, nepaisant to, koks būtų pasitelktas atakos būdas.

Pasak ekspertės, nors teroristai gali įvardyti virusą kaip paskatinusį jų veiksmus, nederėtų užmiršti, kad išpuoliai galėjo būti planuojami kelis mėnesius ar metus. Taip pat reikia suprasti, kad dėl pandemijos gali nevykti kai kurie suplanuoti išpuoliai.

Be to, COVID-19 gali sušvelninti terorizmo grėsmę visame pasaulyje, nes socialinio atstumo laikymasis panaikina svarbų teroristų taikinį – minias. Todėl įsirėžimai automobiliu, nudūrimai ar sprogdinimai tampa mažiau efektyvūs, rašo J.Davis.

Ekspertė teigia, kad didžiulis žiniasklaidos COVID-19 pandemijai skiriamas dėmesys gali atbaidyti teroristus nuo išpuolių pandemijos metu. Daugumos teroristų tikslas – pasėti baimę, o tai padaryti sunku, kai į tave niekas nekreipia dėmesio, J.Davis rašo justsecurity.org.

A.Pauwels portale „EU Observer“ rašo, kad Europos teroristų tinklai neapsisprendžia: ar apsaugoti savo narių sveikatą, ar pasinaudoti pandemija tam, kad pasiektų savo tikslus.

„Scanpix“/AP nuotr./„Islamo valstybės“ vėliavos ir ginklai Filipinuose
„Scanpix“/AP nuotr./„Islamo valstybės“ vėliavos ir ginklai Filipinuose

Pasak A.Pauwels, teroristinės grupuotės naudojasi pandemija įgauti matomumo. Esą IS naudoja grotažymes, susijusias su koronavirusu, kad nukreiptų vartotojus į savo radikalią propagandą. Europos ekstremistų grupės naudojasi baime ir chaosu, kad paskatintų sekėjus įvykdyti išpuolius.

„Neonacių grupės ragina rėmėjus sėti paniką per koronaviruso protrūkį, anarchistų grupės ragino narius vykdyti išpuolius, kadangi policijos pajėgos perkrautos su koronavirusu susijusiais atvejais“, – rašo A.Pauwels „EU Observer“.

Dešiniųjų, aplinkosaugos ekstremistų smurtas

„Teroristinė grėsmė trumpalaikėje perspektyvoje greičiausiai išaugs konflikto zonose, kur teroristai bandys pasinaudoti bet kokiu saugumo vakuumu ir viruso nulemtu tarptautinių kovos su terorizmu operacijų sumažėjimu“, – J.Davis rašo justsecurity.org.

Pasak ekspertės, dėl sumažėjusių biudžetų, sveikatos grėsmės kariniam personalui bei besikeičiančių prioritetų kai kurios valstybės gali sumažinti kontrateroristinių operacijų skaičių. J.Davis teigimu, teroristai sieks tuo pasinaudoti ir greičiausiai jiems pavyks.

A.Pauwels portale „EU Observer“ rašo, kad ekstremistai greičiausiai išnaudos apokaliptinį pandemijos naratyvą, kad pritrauktų sekėjų. Esą džihadistų grupuotės mato koronaviruso pandemiją kaip ženklą, kad pasaulis artėja prie Paskutiniojo teismo dienos. Praeityje panašus tonas itin prisidėjo prie užsieniečių verbavimo, kad šie prisijungtų prie IS.

„Dešiniųjų ekstremistai, kurie tiki, kad pasaulis eina genocidinio rasių karo link, gali matyti apokaliptinius pandemijos scenarijus kaip raginimą imtis smurto“, – rašo A.Pauwels.

Pasak analitikės, COVID-19 protrūkis galėtų lemti smurtinius aplinkosaugos ekstremistų veiksmus.

„Ekonominiai sunkumai, visuomenės paramos trūkumas ir kur kas svarbesni poreikiai gali pristabdyti pažangą klimato kaitos darbotvarkėje bei nacionalinių vyriausybių žaliąsias investicijas“, – A.Pauwels rašo portale „EU Observer“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius