Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Theresa May išėjo „Brexit“ atostogų: bet ar tinkamu metu?

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May po sekinančio derybų dėl „Brexit“ maratono nutarė pailsėti, Velykų atostogų išsiuntė ir parlamentarus. Taip vyriausybės vadovė elgiasi po to, kai „Brexit“ terminas buvo atidėtas pusmečiui. Bet CNN klausia, ar metas tokioms atostogoms tikrai tinkamas.
Theresa May
Theresa May / „Scanpix“/AP nuotr.

Th.May Bendruomenių Rūmų nariams patarė pasinaudoti proga ir „apmąstyti“, kaip šaliai būtų galima išbristi iš dabartinės politinės krizės.

Pasinerti į refleksijas, tiesa, galės ir pati premjerė, kuri į Vestminsterį sugrįš tik po kelių dienų – pailsėjusi ir sukaupusi šviežių jėgų naujiems bandymams pagaliau susitarti dėl „Brexit“.

Nors Th.May, be jokios abejonės, nusipelnė teisės atsipūsti, apžvalgininkai abejoja, ar pasitraukimas iš politinių mūšių lauko – kad ir laikinas – tikrai yra tinkamas manevras būtent šiuo metu.

Ambicijos niekada nemiega

Atrodo, kad Europos Vadovų Tarybos apsisprendimas pratęsti „Brexit“ terminą iki šių metų spalio 31-osios leido politikams Londone lengviau atsikvėpti.

Bendruomenių Rūmų deputatai, kurie daug vakarų posėdžiavo ir balsavo iki išnaktų, kone vaitojo, kai Th.May buvo atšaukusi Velykų atostogas, ir labai apsidžiaugė, kai sprendimas buvo pakeistas. Parlamentarai ilsisi pirmą kartą po Kalėdų.

Tačiau dabar Londone atsirado savotiškas vakuumas, o juo naudojasi kietojo „Brexit“ entuziastai, bandantys perimti iniciatyvą iš premjerės.

Antai penktadienį europarlamentaras, vienas garsiausių euroskeptikų Nigelas Farage'as paskelbė savo naujos „Brexit“ partijos kampanijos prieš Europos Parlamento rinkimus pradžią.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Nigelas Farage'as
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nigelas Farage'as

Retorinio pyrago gabalėlį kaip įmanydami stengiasi atsiriekti ir įtakingiausi kietojo „Brexit“ šalininkai valdančiojoje Konservatorių partijoje, kurie puikiai atsimena Th.May pažadą susitarus dėl pasitraukimo iš ES palikti vyriausybės vadovo postą.

Pavyzdžiui, buvęs užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas, laikomas bene pagrindiniu favoritu pakeisti Th.May, panašu, slapta derėjosi su Šiaurės Airijos demokratine unionistų partija, parlamente remiančią torius.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Borisas Johnsonas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Borisas Johnsonas

„Ambicijos niekada nemiega“, – taikliai konstatuoja CNN.

Grėsmė prarasti iniciatyvą

Nos akivaizdu, kad Th.May reikėjo laiko kompromiso dėl „Brexit“ paieškoms, šis laikotarpis pavojingas – net premjerei, kuri atlaikė jau ne vieną pralaimėjimą ir bandymą ją nukarūnuoti Bendruomenių Rūmuose.

Paradoksalu, bet iki šiol Th.May bent iš dalies kontroliavo chaosą dėl „Brexit“. Ji niekaip negalėjo rasti išeities iš krizės, tačiau būtent premjerė, tarkime, diktavo sąlygas derybose su opozicine Leiboristų partija ir atstovavo Jungtinei Karalystei Briuselyje.

Dabar, net laikinai pakeldama koją nuo akceleratoriaus pedalo, ministrė pirmininkė leidžia ją nustelbti garsiau rėkiantiems politikams.

Paradoksalu, bet iki šiol Th.May bent iš dalies kontroliavo chaosą dėl „Brexit“.

Tad Th.May neturėtų ilgai ilsėtis, nes iniciatyvą galima prarasti ilgam. Bene svarbiausia – padvigubinti pastangas ieškant kompromiso su leiboristų lyderiu Jeremy Corbynu ir užsitikrinti pakankamai deputatų balsų „Brexit“ susitarimui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas ir Theresa May
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas ir Theresa May

Derybos turi būti vykdomos atkakliai ir ryžtingai – pokalbių turinys neturi išsekti iki minimumo vien dėl to, kad parlamentas išėjęs atostogų.

Greičiausiai reikalinga asmeninė pačios Th.May iniciatyva. Taip ji ne tik parodys Briuseliui, kad daro realią pažangą, bet ir neutralizuos maištingų konservatorių iššūkius jos lyderystei.

Jei derybos su opozicija žlugs, Th.May galėtų arba grįžti prie savo originalaus pasiūlymo dėl „Brexit“ sutarties, arba aiškiai leisti deputatams surengti naują nurodomųjų balsavimų raundą ir taip rasti populiariausią alternatyvą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jungtinės Karalystės Bendruomenių Rūmai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jungtinės Karalystės Bendruomenių Rūmai

Bent oficialiai kitas „Brexit“ terminas bus birželį, kai Londonas turės ES lyderiams parodyti, kokią pažangą padarė sprendžiant „Brexit“ rebusą.

Tačiau iš tikrųjų Th.May jau dabar turėtų galvoti apie balandžio 23 dieną, kai parlamentarai po atostogų grįš į Bendruomenių Rūmus. Pati grįžti į darbą tuščiomis ji sau negali leisti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius