Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 03 17 /16:57

Ukraina prieš prezidento rinkimus rengiasi atremti rusų programišių atakas

Ukrainos saugumo tarnybos SBU būstinėje daugiau nei dešimt vietos ir Vakarų saugumo ekspertų keliuose dideliuose ekranuose stebi simuliuotą kibernetinę ataką iš užsienio. Vyksta pasirengimas kovo 31-ąją šalyje įvyksiantiems itin svarbiems prezidento rinkimams. 
Kibernetinė ataka
Kibernetinė ataka / „Scanpix“ nuotr.

Bendrų Europos Sąjungos (ES) ir Ukrainos kibernetinio saugumo pratybų metu vakariečiai apsimeta programišiais, puolančiais šalies vyriausiąją rinkimų komisiją, o ukrainiečiai siekia juos neutralizuoti.

Praėjusią savaitę Kijeve surengtose pratybose dalyvavo apie šimtą ekspertų. Šie mokymai – viena iš priemonių, siekiant užkirsti kelią Rusijos kišimuisi į prezidento rinkimus.

Pasak Ukrainos saugumo pareigūnų, pastaraisiais mėnesiais užregistruojama vis daugiau paskirstyto atsisakymo aptarnauti (DDoS) atakų ir vadinamojo fišingo (phishing) bandymų, kuriais siekiama patekti į ministerijų ir kitų valstybės struktūrų kompiuterius.

„Rusija rengia kibernetines atakas, kad kuo labiau pakenktų," – sakė aukštas SBU kontržvalgybos pareigūnas Aleksandras Klimčiukas.

Rusija kaltinama kišimusi į rinkimus Jungtinėse Valstijose bei ES, ir Vakarai įtaria, kad Maskva sieks paveikti Ukrainos rinkimų rezultatus, vykdydama dezinformacijos kampanijas žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose ir kituose kanaluose.

Manoma, kad įsilaužėlių atakas ir kišimąsi į rinkimus palaiko Rusijos karinė žvalgyba GRU. Maskva tokius kaltinimus neigia.

Neseniai įkurtos Ukrainos rinkimų darbo grupės atstovas Jakubas Kalensky mano, kad Kremlius neremia jokio konkretaus kandidato, bet siekia apkritai diskredituoti artėjančius rinkimus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

„Tai tarsi vyras, negalintis susitaikyti su tuo, kad žmona nusprendė, jog nebenori su juo gyventi – gerai, tuomet aš tave primušiu, – naujienų agentūrai AFP sakė jis. – Tai Vladimiras Putinas.“

Kijevo ir Maskva santykiai subyrėjo į šipulius, kai 2014-asais per Maidano revoliuciją buvo nuversta Kremliaus palaikoma valdžia, o Rusija keršydama aneksavo Krymą ir parėmė separatistų sukilimą Rytų Ukrainoje.

Nuo to laiko konfliktas jau pareikalavo apie 13 tūkst. žmonių gyvybių.

„Bandymai susilpninti Porošenką“

Pasak saugumo tarnybos SBU, neseniai prieš vyriausiąją rinkimų komisiją buvo įvykdytos kelios kibernetinės atakos iš Rusijos, laukiama naujų atakų.

Komisija, siekdama apsisaugoti nuo Rusijos bandymų kištis į rinkimus, įsigijo naujos techninės ir programinės įrangos.

JAV tyrimų centrui „Atlantic Council“ padedant įkurta Ukrainos rinkimų darbo grupė sako, kad rusų programišių taikiniais gali tapti ir ypatingos svarbos infrastruktūros objektai, tokie kaip elektros bei telekomunikacijų tinklai ar oro uostai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka

Pasak grupės, kurios tikslas – atskleisti mėginimus kištis į rinkimus, Rusija tai darys, „siekdama sudaryti įspūdį, kad valdžia nekontroliuoja padėties“.

JAV specialusis įgaliotinis Ukrainoje Kurtas Volkeris pareiškė, kad Rusija jau kišasi į rinkimus skleisdama dezinformaciją.

„Jie bando pulti (prezidentą Petro) Porošenką ir jį susilpninti," – praėjusį mėnesį naujienų agentūrai AFP sakė K.Volkeris.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kurtas Volkeris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kurtas Volkeris

„Jie labai nori, kad jis būtų nušalintas nuo valdžios, ir manau, tikisi galėsiantys su nauja vyriausybe sudaryti Rusijai naudingų susitarimų," – pridūrė jis.

53-ejų prezidentas toli gražu nėra užtikrintas pergale rinkimuose. Jis atsilieka nuo šiuo metu visuomenės nuomonės apklausose pirmaujančio 41-erių aktoriaus ir komiko Volodymyro Zelenskio.

„Pasirengę atremti atakas“

SBU pareigūnas A. Klimčiukas sako, kad daugelis vadinamųjų „botnetų“ – kenkėjiška programinė įranga užkrėstų kompiuterių tinklų – siekia pasėti priešiškumą ir paniką tarp Ukrainos gyventojų.

Socialinių tinklų gigantas „Facebook“, kaltinamas nepakankamai kovojęs su numanomu Rusijos kišimusi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus, tvirtina, jog stengiasi geriau atlikti savo darbą artėjant Ukrainos rinkimams ir bendradarbiauja su šalies valdžia bei nevyriausybinėmis organizacijomis.

Bendrovė pranešė praėjusį mėnesį sustiprinusi pastangas neleisti iš užsienio skelbti rinkiminės reklamos Ukrainoje.

„Neseniai pašalinome „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrų tinklą už dalyvavimą koordinuotoje neautentiškoje veikloje kaip tinklo, sukurto Rusijoje ir veikiančio Ukrainoje, dalis," – sakoma jos pranešime naujienų agentūrai AFP.

Anot A.Kliumčiuko, Ukrainos saugumo tarnybai pareikalavus, „Facebook“ pastaraisiais mėnesiais užblokavo apie 2 tūkst. paskyrų.

Pareigūno teigimu, Ukrainos kibernetinio saugumo ekspertus apmoko NATO bei pasaulinės bendrovės, ir dabar jie yra žymiai geriau pasirengę atremti rusų programišius nei 2014-aisias.

„Jie bandys mus įveikti, bet mes esame pasirengę atremti šias kibernetines atakas“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius