02 13

Ukrainos politologas: bijoti reikėtų ne mums, o Baltijos šalims ir Europai

Politinėje arenoje JAV prezidento Donaldo Trumpo pokalbis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir po jo sekę skandalingi pareiškimai buvo pasitikti kaip antausis užpultai šaliai. Tačiau, pasak ukrainiečių politologo Vladimiro Fesenkos, Vakarai pernelyg dramatizuoja situaciją – nors Ukraina turi mažai šansų būti lygiaverte derybų partnere, tai nereiškia, kad jose bus palikta už borto. Tačiau jis pabrėžė, kad nuolaidžiavimas Rusijai gali turėti labai skaudžių pasekmių Baltijos šalims ir visai Europai.
Vladimiras Putinas, Donaldas Trumpas
Vladimiras Putinas, Donaldas Trumpas / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.
Įrašo stop kadras/Volodymyras Fesenko
Įrašo stop kadras/Volodymyras Fesenko

Kyjivo rėmėjai sukrėsti ir pasipiktinę reagavo į JAV prezidento pareiškimą, kad jis kalbėjosi su Rusijos vadovu ir „nedelsdamas pradės su juo derybas“ dėl karo Ukrainoje pabaigos.

Kaip rašo portalas „Politico“, JAV senatorius Adamas Schiffas, ilgametis D.Trumpo kritikas, kuris buvo pagrindinis prokuroras pirmajame respublikono apkaltos procese, pavadino prezidentą „puikiu sandorių sudarinėtoju, tiesa – Kremliui“.

Nemažai politologų visame pasaulyje šį skambutį vertino kaip buvusio prezidento Joe Bideno administracijos principo „nei žodžio apie Ukrainą be Ukrainos“ atsisakymą – esą tai signalas, kad Kyjivas gali būti atribotas nuo taikos derybų, o paliaubų sąlygas diktuos Ukrainą užpuolusios šalies vadovas V.Putinas.

Tai būtų bloga žinia Europai ir Baltijos šalims – įkvėptas Vakarų nuolaidžiavimo V.Putinas gali pasijusti nestabdomas, ir kitą kartą bandyti pulti vieną iš NATO kaimynių, taip siekdamas suskaldyti Aljanso vienybę. Apie tokias galimybes buvo užsiminta ir prieš kelias dienas paskelbtoje Danijos gynybos žvalgybos tarnybos (DDIS) ataskaitoje.

Į bandymus susitarti „už akių“ sureagavo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kuris pareiškė, kad nesutiks su jokiais susitarimais dėl Ukrainos, sudarytais neįtraukiant į derybas jo šalies.

AFP/„Scanpix“/Volodymyras Zelenskis
AFP/„Scanpix“/Volodymyras Zelenskis

Šalies užsienio reikalų ministras Andrijus Sybiha interviu Prancūzijos leidiniui „Le Monde“ pareiškė, kad Ukraina ir Europa negali būti pašalintos iš derybų proceso, kuriuo siekiama užbaigti Rusijos sukeltą karą.

Ukrainos politinių tyrimo centro „Penta“ direktorius V.Fesenka patarė nedramatizuoti situacijos, anot jo, pernelyg emocingas reagavimas gali būti palankus V.Putinui.

Interviu 15min jis atskleidė, kokios galimos tokių D.Trumpo ir V.Putino pokalbių pasekmės, ir ko gali tikėtis Europa ilgalaikėje perspektyvoje.

Kokios nuotaikos vyrauja šalyje po D.Trumpo skambučio V.Putinui? Tarptautinės politikos arenoje šis žingsnis buvo priimtas kaip antausis Ukrainai.

– Manau, kad Europoje ši žinia buvo pasitikta gerokai dramatiškiau, su didesne doze panikos nei Ukrainoje. Be abejo, nuotaikos ir pas mus įtemptos – nemažai nerimo ir neaiškumo, tačiau tokios desperacijos, kaip Europoje, tikrai nėra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutrumpinti naujovių kelią iki būsimo specialisto: AIPA ir Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos pavyzdys
Reklama
Pavasaris – laikas kurti grožį savo kieme: specialistų patarimai, nuo ko pradėti ir kaip tvarkyti aplinką
Reklama
Žemės ūkyje vis labiau įsitvirtina biostimuliatoriai: kaip jie veikia?