Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

UNESCO balsuos dėl Izraelio kritikuojamų rezoliucijų, susijusių su Palestinos teritorijomis

Jungtinių Tautų kultūros agentūra antradienį balsuos dėl dviejų rezoliucijų, susijusių su okupuotomis palestiniečių teritorijomis, bet Izraelis tvirtina, kad šiuose dokumentuose ignoruojami žydų ryšiai su Rytų Jeruzalėje esančiais religiniais objektais.
Jeruzalės šventykla
Jeruzalės šventykla / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 UNESCO Izraelis

Dėl šių prieštaringai vertinamų rezoliucijų, pasiūlytų arabų valstybių, Izraelis įšaldė bendradarbiavimą su Paryžiuje įsikūrusia JT Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO), prižiūrinčia į Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktus objektus.

Šiuose dokumentuose minima „okupuotoji Palestina“ ir kritikuojama Izraelio priežiūra tvarkant palestiniečių religinius objektus. Vis dėlto žydų valstybę labiausiai piktina tai, kaip tie objektai rezoliucijų projektuose yra įvardyti.

Dokumentuose kalbama apie Jeruzalės senamiesčio rytinėje dalyje esantį Al Aksos mečetės kompleksą – trečią švenčiausią islamo vietą – bet niekaip neužsimenama, kad žydams, kurie šią šventovę vadina Šventyklos kalnų, ši vieta yra pati švenčiausia.

Arabų šalys ir anksčiau naudodavosi UNESCO, kad tarptautiniu mastu galėtų spausti Izraelį ir jo šalininkus.

Praeitą ketvirtadienį Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu skundėsi, kad sakyti, jog „Izraelis niekaip nesusijęs su Šventyklos kalnu yra tas pats kaip sakyti, kad Kinija niekaip nesusijusi su Didžiąja kinų siena arba Egiptas niekaip nesusijęs su piramidėmis“.

UNESCO jau nebe pirmąjį kartą tampa įtampos scena. Arabų šalys ir anksčiau naudodavosi šia organizacija, kad tarptautiniu mastu galėtų spausti Izraelį ir jo šalininkus.

Balandį ji priėmė rezoliuciją, smerkiančią „Izraelio agresiją ir neteisėtas priemones prieš tikėjimo laisvę ir musulmonų prieigą prie Al Aksos mečetės“. Šiame dokumente taip pat niekaip neminima, kad žydai šį kompleksą vadina Šventyklos kalnu.

Tąsyj B.Netanyahu pasisiūlė JT darbuotojams surengti Izraelyje „žydų istorijos seminarą“.

2011 metais Palestina buvo priimta UNESCO kaip šios organizacijos narė. Reaguodamos į šį žingsnį Jungtinės Valstijos sustabdė savo narystės įnašų mokėjimą.

Vėliausi rezoliucijų projektai sukėlė sąmyšį organizacijos vadovybėje: UNESCO vadybos pirmininkas Michaelas Worbsas ragino atidėti antradienį planuojamą surengti balsavimą, kad būtų galima rasti kompromisą.

„Mums reikia laiko ir dialogo tarp valdybos narių konsensusui pasiekti“, – jis sakė naujienų agentūrai AFP.

UNESCO vadovė Irina Bokova taip pat atsiribojo nuo šių rezoliucijų ir savo pranešime rašo: „Niekur labiau negu Jeruzalėje žydų, krikščionių ir musulmonų paveldas bei tradicijos nėra labiau persipynę erdvėje.“

Proceso dalyviai sakė, kad abi rezoliucijos, priimtos 24 balsais prieš šešis, 26 narėms susilaikius, o dar dviem nedalyvavus balsavime, antradienį turi būti pateiktos tvirtinti UNESCO valdybai, paprastai palaikančiai komitetų sprendimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius