Dabar populiaru
Publikuota: 2009 lapkričio 11d. 08:56

Vadovai ieško geriausių

D.Milibandas tikina, kad ES užsienio politikos vadovo darbas jo nedomina, bet tai gali būti tik taktinis ėjimas.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / D.Milibandas tikina, kad ES užsienio politikos vadovo darbas jo nedomina, bet tai gali būti tik taktinis ėjimas.

Belgas Hermanas Van Rompuy ir britas Davidas Milibandas netikėtai tapo svarbiausiais kandidatais į naujus aukščiausius Europos Sąjungos (ES) postus.

Europos diplomatų teigimu, yra didelė 27 ES valstybių parama, kad H.Van Rompuy būtų paskirtas ES prezidentu, o D.Milibandas - ES užsienio reikalų ministru. Tačiau Didžiosios Britanijos ministras jau ne kartą sakė ir dar sykį pakartojo, kad nesieks šių pareigų, nes neketina atsisakyti aktyvaus politinio gyvenimo savo šalyje. Labai tikėtina, kad 44 metų D.Milibandas gali tapti britų Leiboristų partijos lyderiu. Be to, Londonas vis dar remia savo kandidatą Tony Blairą, kuris pretenduoja į ES prezidento pareigas, ir negali vienu metu remti dviejų kandidatų.

ES prezidento ir bendro užsienio reikalų ministro pareigos numatytos Lisabonos sutartyje, kuri įsigaliojo, kai ją paskutinis Europoje pasirašė Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas. ES pirmininkaujanti Švedija šį mėnesį turi surengti viršūnių susitikimą dėl šių dviejų aukščiausių pareigybių, tačiau nori, kad iki to laiko būtų pasiektas konsensas. Švedijos premjeras Fredrikas Reinfeldtas pareiškė, kad ieškant sprendimo nueita tik pusė kelio. Jis skambina ES valstybių vadovams ir aiškinasi, kokie yra jų pageidavimai. F.Reinfeldtas perspėjo, kad jokio Prancūzijos ir Vokietijos susitarimo čia negali būti - šios dvi šalys negali nutarti ir visiems primesti savo nuomonės.

Jau tapo įprasta, kad prieš svarbų viršūnių susitikimą Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy susitinka su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir suderina dviejų didelių ir įtakingų šalių pozicijas. Tačiau pats jis neseniai dėl tokio elgesio užsipuolė Vyšegrado šalis ir sulaukė kaltinimų dėl dvejopų standartų.

Jei D.Milibandas tikrai nedalyvaus varžybose dėl aukšto ES posto, vietoj jo gali būti siūlomas buvęs Italijos premjeras Massimo D'Alema. Gal tik jo buvusi komunistinė praeitis gali tapti kliūtimi. Minimos ir kitos pavardės, o Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jose Manuelis Barroso aiškiai pasakė, kad naujoje ES vadovybėje turi būti daugiau moterų. Jis nepradės formuoti naujos EK, kol nebus aišku, kas užims šiuos aukštus ES postus.

62 metų H.Van Rompuy yra ne tik gerai žinomas centro dešiniųjų lyderis, mažiau kaip metus buvęs Belgijos premjeru, bet ir sugebėjęs išlaikyti labai problemišką koalicinę vyriausybę. Parama šiam politikui rodo, kad ES vadovai skirti prezidentu labiau norėtų asmenį, gebantį ieškoti kompromisų, o ne garsų politiką, kuriam atviros visos pasaulio sostinių durys. Tokiu laikomas T.Blairas, tačiau pastaruoju metu jo galimybės sumenko.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min