-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Vėl turime senąją ir naująją Europą

Vis labiau populiarėjantis ekonomikos protekcionizmas Europos Sąjungą (ES) vėl padalijo į senąją ir naująją Europą, atsiradusią prie ES prijungus 10 Vidurio ir Rytų Europos valstybių.
Europa
Europa / Photos.com

Vos spėjo užgyti žaizdos po politinio susidūrimo, – kurį sukėlė karas Irake, kai Vakarų Europa piktai prieš jį pasisakė, o Rytų Europa noriai parėmė JAV prezidento George'o W.Busho politiką, – kilo naujas konfliktas. Šį kartą jo priežastis – stiprėjantis ekonominis nacionalizmas.

Jungtinėje Karalystėje kilęs didžiulis nepasitenkinimas prieš šalyje dirbančius imigrantus ėmė griauti bendros Europos pamatus.

Kiekvienas kovoja už save

Jungtinėje Karalystėje kilęs didžiulis nepasitenkinimas prieš šalyje dirbančius imigrantus ėmė griauti bendros Europos pamatus. Po to, kai kai kurios ES narės nutarė saugoti savo bankus ir pramonės įmones, ypač automobilių gamybą, visoje ES prasidėjo aštri diskusija, ar nacionaliniai interesai nėra ginami ES sąskaita.

Kad ši problema būtų išsamiai aptarta ir būtų rastas visus tenkinantis sprendimas, ES pirmininkaujanti Čekija pranešė, kad kovo 1 dieną Briuselyje šaukiamas ES viršūnių susitikimas. Čekai, pagarsėję kaip laisvos rinkos gynėjai, nori, kad būtų aiškiai pasakyta, kurios iš 27 ES valstybių remia tautinį protekcionizmą, o kurios ne.

Čekijos premjeras Mirekas Topolanekas jau stojo į atvirą kovą su Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy ir apkaltino jį laužant ES vidaus rinkos taisykles. Tokia buvo jo reakcija į kreditus, kuriuos N.Sarkozy nori skirti Prancūzijos automobilių gamintojams, ir pareiškimus, kad prancūziškų mašinų gamyba jokiu būdu nebus perkelta į Čekiją, Slovakiją ar Rumuniją, t. y. valstybes, kur didieji koncernai „Peugeot-Citroen“ ir „Renault“ jau turi savo gamyklas. Nors toks sprendimas smarkiai pakenktų Rytų Europos valstybių interesams, tokiam pareiškimui, kokį padarė N.Sarkozy, linkusios pritarti ir vis daugiau senosios Europos valstybių.

Be kovo 1 dieną kviečiamo viršūnių susitikimo, gegužės mėnesį M.Topolanekas rengia ir specialų 27 valstybių vadovų posėdį. Jo svarbiausia tema – aptarti, kokių priemonių reikia imtis dėl sparčiai didėjančio nedarbo. 2008 metų pabaigoje ES buvo užregistruota net 17,9 mln. bedarbių, arba 1,6 mln. daugiau nei prieš metus. Europos Komisijos (EK) teigimu, nedarbas ir toliau augs. 2010 metais darbo neturės net 9,5 proc. darbingų ES gyventojų.

Labiausiai protekcionizmo bijo lenkai

Ypač su dideliu nerimu į ūkio protekcionizmą Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje ir Vokietijoje žvelgia Lenkija. Britų bulvariniai leidiniai pradėjo tiesiai rašyti, kad „darbas Britanijoje – tik britams“, ir tuo smarkiai smogė lenkams. Didžiulė lenkų emigracija į Jungtinę Karalystę ir Airiją buvo leidusi smarkiai sumažinti nedarbą pačioje Lenkijoje. Vokietijos dienraštis „Frankfurter Allgemeine“ rašo: „Tai, kad dabar Jungtinėje Karalystėje sustiprėjo nepasitenkinimas iš kitur atvykusia darbo jėga, tiesiog įelektrino Lenkijos visuomenę.“ Lenkams daug nerimo kelia ir N.Sarkozy pareiškimai, jog Prancūzijos koncernai dirbs tik Prancūzijoje, o ne, pavyzdžiui, Čekijoje.

Protekcionizmo tendencijų pastebima ir Vokietijoje. Šalies vyriausybė planuoja iki 2011 metų pratęsti draudimą įsidarbinti Vokietijoje naujųjų ES šalių piliečiams.

Europa grimsta į recesiją

Naujausi „Eurostat“ paskelbti duomenys rodo, kad dabar recesija ES yra du kartus didesnė nei paskutinio praėjusio amžiaus dešimtmečio pradžioje. Europos ūkis traukiasi daug sparčiau nei prognozavo ekonomistai. Ketvirtąjį ketvirtį Vokietijos bendrasis vidaus produktas (BVP) buvo 2,1 proc. mežesnis nei trečiajame, ir tai pats blogiausias rodiklis nuo Vokietijos susivienijimo laikų. Italijos ir Prancūzijos ūkio padėtis dabar blogiausia per 20 metų. Labai pablogėjo situacija ir Lenkijoje, kuri į Vokietiją eksportuoja ketvirtį pagamintos produkcijos.

Visos Bendrijos BVP ketvirtajame ketvirtyje sumažėjo 1,5 proc. palyginti su trečiuoju, tokia pat padėtis ir euro zonoje. Tačiau blogiausia dar laukia ateityje. EK prognozuoja, kad šiais metais BVP sumažės dar 1,9 proc., o Tarptautinis valiutos fondas – kad 2 procentais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius