-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vengrijai priėmus krizės įstatymus ES ragina riboti dėl viruso suteikiamas galias

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen antradienį perspėjo, kad priemonės, kurių Europos Sąjungos šalys imasi dėl koronaviruso krizės, privalo būti apribotos.
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen / „Scanpix“/AP nuotr.

U.von der Leyen savo pareiškime Vengrijos ir jos premjero Viktoro Orbano tiesiogiai nepaminėjo, bet jis pasirodė kitą dieną po to, kai vengrų parlamentas patvirtino įstatymo projektą, suteikiantį vyriausybės vadovui naujų plačių įgaliojimų, kurie, kaip tvirtina jis pats, būtini grumiantis su naujojo koronaviruso pandemija.

„Europos Komisija, palaikydama bendradarbiavimo atmosferą, atidžiai stebės, kaip taikomos ekstremalios priemonės visose valstybėse narėse“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė ji.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Orbanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Orbanas

„Mums visiems reikia kartu dirbti, kad įveiktume šią krizę. Šiame kelyje laikysimės savo europietiškų vertybių ir žmogaus teisių. Tokie esame ir tai giname“, – pažymėjo U. von der Leyen.

V.Orbano atstovas tarptautiniams santykiams tviteryje tiesiogiai atsakė į šį ES pareiškimą, nurodydamas: „Visiškai sutinkame.“

„Štai kodėl Vengrijos nepaprastoji padėtis ir ypatingosios priemonės atitinka sutartis bei Vengrijos konstituciją, ir yra skirtos tik kovai su koronavirusu, – tvirtino atstovas. – Jomis palaikomos ES vertybės, teisinė valstybė, spaudos laisvė.“

Atskirame pareiškime, kurį perskaitė atstovas, U. von der Leyen pripažino: „Pastarosiomis savaitėmis kelios ES vyriausybės ėmėsi nepaprastųjų priemonių koronaviruso protrūkio sukeltai sveikatos krizei spręsti.“

„Gyvename ypatingais laikais ir vyriausybėms iš principo reikia turėti būtinų įrankių, kad jos galėtų greitai ir efektyviai veikti siekdamos apsaugoti mūsų piliečių sveikatą“, – pridūrė ji.

Tačiau aiškiai turėdama galvoje įvykius Vengrijoje, ji tvirtino: „Bet kokios ypatingosios priemonės privalo būti apribotos tuo, kas būtina, ir būti griežtai proporcingos. Jos negali tęstis neribotą laiką.“

„Demokratija negali veikti be laisvos ir nepriklausomos žiniasklaidos“, – sakė U. von der Leyen.

Vengrija grasina laisvės atėmimu žurnalistams, skelbiantiems „melagingas naujienas“ apie virusą ar apie kovos su juo priemones.

Kritikai Vengrijoje ir užsienyje pasmerkė „kovos su koronavirusu gynybos įstatymą“, teigdami, kad šis teisės aktas suteiks V.Orbanui nereikalingą bei neribotą galią ir kad tai tėra gudrybė, skirta įtvirtinti jo kaip lyderio pozicijas, o ne sutramdyti infekcijos plitimą.

Vengrija kovo 11 dieną įvedė nepaprastąją padėtį imdamasi prevencijos priemonių COVID-19 infekcijos plitimui apriboti, įskaitant sprendimą uždaryti sienas ne piliečiams, o pagal pirmadienį priimtą įstatymą V. Orbanas įgyja galią valdyti šalį įsakais, kol jo vyriausybė nuspręs, kad nepaprastoji padėtis baigėsi.

Įstatymu panaikinamas dabartinis reikalavimas parlamentarams tvirtinti bet kokius dekretų pratęsimus. Kol tęsiasi nepaprastoji padėtis, taip pat negalima rengti rinkimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius