Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vladimiras Putinas mini savo išrinkimo trečiai kadencijai Kremliuje pirmąsias metines

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį mini metų sukaktį nuo rinkimų, per kuriuos jis buvo išrinktas trečiai kadencijai Kremliuje, sulaukęs didelio visuomenės palaikymo, nors ir ėmėsi griežtų veiksmų prieš politinę laisvę ir didino įtampą su Jungtinėmis Valstijomis.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

60-metis buvęs Sovietų Sąjungos KGB agentas triuškinamai laimėjo pernai kovo 4 dieną vykusius rinkimus, surinkęs 63,6 proc. balsų, įveikęs kelis kitus silpnus kandidatus, kurie atsisakė nuo debatų su V.Putinu bet kokiu klausimu.

Ankstesnius ketverius metus jis dirbo premjeru, kol prezidento postą užėmė Dmitrijus Medvedevas, su kuriuo jis susitarė dėl apsikeitimo postais. Tas susitarimas teoriškas gali lemti V.Putino valdymą ilgiau nei du dešimtmečius.

„Skeldėjant mūsų visuomenei, Putinas ėmėsi veiksmų, kad sumažintų kylančią grėsmę“, – sakė Humanitarinių ir politinių studijų instituto analitikas Vladimiras Slatinovas.

Prieš išrenkant V.Putiną, Rusiją apėmė pirmoji nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo didelių prieš Kremliaus politiką nukreiptų protestų banga, iškėlusi jaunas opozicijos žvaigždes, svarstančias galimybę mesti iššūkį ilgamečiam lyderiui 2018 metais.

V.Putinas tuojau po savo išrinkimo ėmėsi ryžtingų veiksmų: Kremlius prastūmė parlamente teisės aktus, numatančius milžiniškas baudas nesankcionuotų protestų dalyviams, o lėšų iš užsienio gaunančius pilietinės visuomenės judėjimus įpareigojančius deklaruoti esant „užsienio agentais“, kas Rusijoje prilygsta įvardijimui šnipais.

„Jo pozicijos susilpnėjo, todėl politika sugriežtėjo“, – politikos tyrimų instituto INDEM analitikas Jurijus Korguniukas sakė duodamas vieną interviu.

„Skeldėjant mūsų visuomenei, Putinas ėmėsi veiksmų, kad sumažintų kylančią grėsmę“, – jam antrino Humanitarinių ir politinių studijų instituto analitikas Vladimiras Slatinovas.

„Nemanau, kad jis tai darė su dideliu malonumu. Manau, kad jis būtų linkęs vykdyti politines reformas“, – ekspertas sakė valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“.

V.Putinas atvirai kaltino, kad protestai Rusijoje yra finansuojami JAV valstybės departamento, o tokie pareiškimai dar labiau aptemdė dvišalius ryšius, jau anksčiau nukentėjusius Maskvos sprendimo blokuoti Jungtinių Tautų (JT) sankcijas prieš Sirijos prezidentą Basharą al Assadą.

Tačiau tai tebuvo diplomatinių grumtynių pradžia. Abiejų šalių santykių temperatūra greitai nusmuko iki žemumų, primenančių atmosferą per V.Putino pirmąsias dvi kadencijas 2000-2008 metais.

Rusijos atsisakymas imtis teisinių veiksmų prieš pareigūnus, siejamus su vieno advokato, atskleidusio didžiulę korupcijos schemą, mirtimi kalėjime per ikiteisminį areštą, nulėmė Vašingtono sprendimą uždrausti kai kuriems Maskvos pareigūnams į Jungtines Valstijas.

Maskva atsakė uždrausdama amerikiečių šeimoms įsivaikinti Rusijoje, išprovokuodama pasipiktinimą kitose šalyse. Tikėtina, kad šiuo žingsniu Kremlius tikėjosi pakurstyti nacionalistinę retoriką, kuria buvo grindžiamas V.Putino populiarumas.

Panašu, kad Kremliaus konfrontacinės strategija lemia dar didesnę V.Putino izoliaciją užsienyje, nors šis lyderis tebėra itin populiarus tarp eilinių Rusijos gyventojų, kurie jaučiasi nepatenkinti sumenkusiu savo šalies statusu po Sovietų Sąjungos subyrėjimo.

Autoritetingos Levados centro atlikta apklausa rodo, kad 65 proc. respondentų įsitikinę, jog per pastaruosius metus V.Putinas dėl savo šalies nuveikė daugiau gera negu bloga.

Tik mažiaus nei penktadalis apklaustųjų laikėsi nuomonės, kad V.Putinas griauna Rusiją.

Tik mažiaus nei penktadalis apklaustųjų laikėsi nuomonės, kad V.Putinas griauna Rusiją.

Ši apklausa taip pat rodo, kad 36 proc. didžiausiu V.Putino pasiekimu laiko jo gebėjimą „grąžinti Rusijai didžiosios galybės statusą“.

Trečias populiariausias atsakymas rodė, kad žmonės žavisi prezidento sėkme „įveikiant separatistines tendencijas (Rusijos viduje) ir apsaugant šalį nuo subyrėjimo“.

„Tai buvo metai, per kuriuos Putinas stengėsi nuraminti žmones, rodydamas, kad jis valdo padėtį“, – politikos analitikas Pavelas Sviatenkovas sakė „RIA Novosti“.

„Svarbiausia, kad Putinas nepasikeitė (lyginant su jo pirmosiomis kadencijomis Kremliuje), – Aukštesniosios ekonomikos mokyklos profesorius Leonidas Poliakovas aiškino naujienų agentūrai “Regnum„. – Jis supranta savo misiją, savo atsakomybę tarnauti Rusijai.“

V.Putinas kol kas niekaip neužsiminė apie šią sukaktį ir laikėsi įprastos darbotvarkės, į kurią įtrauktas susitikimas Maskvoje su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi.

Tačiau grupė V.Putino šalininkų Maskvos centre iš gėlių žiedų išdėliojo užrašą „Rusija amžinai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius