Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 10d. 10:15

Vladimiras Putinas Rusijos problemas dangsto oficialių susitikimų spindesiu

Vladimiras Putinas
„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas padarė įspūdį Azijos ir Ramiojo vandenyno lyderiams, surengęs viršūnių susitikimą saloje prie renovuoto Tolimųjų Rytų uostamiesčio, tačiau išorinis tviskesys paslėpė gilias šio Rusijos regiono ir visos šalies problemas.

V.Putinas įgyvendino savo senas ambicijas surengti 21 narę turinčio Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) lyderių susitikimą kariniame Vladivostoko uostamiestyje, kuris anksčiau buvo neprieinamas užsieniečiams.

Be to, prieš šį viršūnių susitikimą miesto infrastruktūrai gerinti buvo išleista apie 20 mlrd. JAV dolerių ir buvo pastatyti du dideli tiltai, tikintis įkvėpti naujos gyvybės regionui, kuris ribojasi su Kinija ir Šiaurės Korėja.

„Vladivostokas buvo uždaras miestas – karo laivyno uostas, į kurį nebuvo įleidžiami užsieniečiai. Dešimtmečius miestas buvo smarkiai apleistas“, – V.Putinas, aiškiai patenkintas savo organizuotu renginiu, sakė žurnalistams per baigiamąją spaudos konferenciją.

„Tai, ką darome dabar, yra pirmieji mėginimai kardinaliai pakeisti šią padėtį“, – jis pareiškė po susitikimo, kuriame dalyvavo įtakingi lyderiai, tokie kaip Kinijos prezidentas Hu Jintao ir JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton.

V.Putinas pirmąkart aptarė sumanymą surengti APEC viršūnių susitikimą su tuomečiu JAV prezidentu George'u W.Bushu per Didžiojo aštuoneto (G-8) susitikimą Sankt Peterburge 2006 metais, dar prieš prasidedant pasaulinei ekonomikos krizei. Tuo metu šis sumanymas atrodė tik netvari svajonė.

Netgi centrinėje Rusijoje esama tik keletas vietų, tinkamų priimti pasaulio lyderiams, nekalbant apie Maskvos dėmesio stokojančius Tolimuosius Rytus.

V.Putinas nusprendė, kad APEC viršūnių susitikimas vyks Rusų saloje šalia Vladivostoko, kuri dar visai neseniai buvo smarkiai apleistas žemės lopinėlis, kuriame riogsojo sukiužę barakai ir surūdiję laivų griaučiai.

Tačiau iki suplanuoto renginio sala buvo paversta moderniu konferencijų centru su puikiai prižiūrimomis pievelėmis ir įspūdingomis panoramomis. Viešbučių darbuotojai buvo atskraidinti iš Filipinų, o prancūzas virtuvės vadovas iš vieno Prancūzijos restorano konsultavo rusus dėl viršūnių susitikimo valgiaraščio.

Šis pasaulio lyderių sąskrydis pakylėjo V.Putiną, kuriam spalio 7 dieną sukanka 60 metų. Tačiau prezidentui gresia neramus ruduo, kupinas protestų prieš jo valdymą ir garsėjanti išdrąsėjusios opozicijos kritika.

Prezidentui gresia neramus ruduo, kupinas protestų prieš jo valdymą ir garsėjanti išdrąsėjusios opozicijos kritika.

Kritikai šalyje skundėsi, kad šis viršūnių susitikimas buvo prabanga, kurios Rusija negali sau leisti, atkreipdami dėmesį, kad pinigų stinga pensijų reformai ir kitoms svarbioms problemoms spręsti.

„Ar mes turime tiek daug pinigų?“ – iškili apžvalgininkė Julia Latynina sakė radijui „Echo Moskvy“leisdama suprasi, kad ši konferencija tebuvo pasipuikavimas, skirtas padaryti įspūdį užsienio galingiesiems.

Vladivostoko gyventoja Jekaterina Lazeba išsakė panašią nuomonę, sakydama, kad šeštadienio vakarą surengti įspūdingi fejerverkai kainavo 275 mln. rublių (23,4 mln. litų) ir buvo tiesiog akibrokštas vietos gyventojams.

„275 mln. rublių, išleistų reginiui, kuris truko tik 19 minučių, yra tikras įžeidimas čia gyvenantiems žmonėms“, – J.Lazeba sakė naujienų agentūrai AFP.

Artimas V.Putino šalininkas ir APEC susitikimo prievaizdas pirmasis vicepremjeras Igoris Šuvalovas užėmė gynybinę poziciją, kai buvo paklaustas, ar Rusija gali sau leisti organizuoti tokį brangų renginį.

„Tai provokuojantis klausimas, – I.Šuvalovas, kuris vadovavo ruošimuisi viršūnių susitikimui, sakė AFP. – Rusija daro tai, ką turi daryti.“

V.Putinas atvirai pripažino, kad dalis Vladivostoko rajonų tebėra apleisti, o šie trūkumai buvo akivaizdūs ir Rusų saloje, kurioje vėliau įsikurs universiteto miestelis.

„Tai, kas buvo padaryta, tėra pirmieji žingsniai šia kryptimi, siekiant išvystyti Vladivostoką, – sakė jis. Nors čia (universitete) viskas atrodo gerai, žinau, kad po vakarykščių liūčių kai kur prateka vanduo, kyla klausimų dėl nutekėjimo.“

Veteranas Kremliaus reporteris Andrejus Kolesnikovas, užsimindamas apie neseniai V.Putino atliktą viešųjų ryšių triuką, kai prezidentas pilotuodamas motorizuotą skraidyklę rodė kelią žiemoti traukiančioms retoms sibirinėms gervėms, ironiškai komentavo dienraštyje „Kommersant“: „Iš baltos gervės skrydžio, miestas atrodo bent jau patenkinamai.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

23:30
04:39
00:23

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min