Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vokietijos kanclerė nemato problemos Čekijos nepritarime ES fiskalinei sutarčiai

Čekijos nepritarimas naujai Europos Sąjungos (ES) fiskalinei sutarčiai, kuria siekiama apriboti vyriausybių išlaidas, nekelia grėsmės šiam projektui, sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel, atvykusi į Prahą susitikti su Čekijos lyderiais.
Angela Merkel
Angela Merkel / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Už šią sutartį, kuri, kaip tikimasi, padės atkurti investuotojų pasitikėjimą regione, pasisakė 25 iš 27 ES valstybių.

Jai nepritarė tik Čekija ir Didžioji Britanija, kurios neturi įsivedusios euro, bet joms nebus taikomas spaudimas pasirašyti ES fiskalinę sutartį.

„Nėra jokio spaudimo.... svarbiausia, kad Čekijos vyriausybė pritaria sutartiems tikslams“, – sakė A.Merkel po susitikimo su Čekijos ministru pirmininku Petru Nečasu Prahoje.

„Mes einame labai panašiais keliais, kai renkamės ekonomikos ir finansų politiką“, – pareiškė ji.

Pasak A.Merkel, jos šaliai yra svarbiausia, jog sutarčiai pritartų visos euro zonai priklausančios valstybės.

Pasak A.Merkel, jos šaliai yra svarbiausia, jog sutarčiai pritartų visos euro zonai priklausančios valstybės.

Fiskalinės drausmės paktas, kurio atsiradimą lėmė euro zoną ištikusi skolų krizė, numato, kad valstybės narės nuostatas dėl biudžeto deficito turi perkelti į konstitucijas, o įpareigojančių nevykdančioms šalims gali būti taikomos sankcijos.

P.Nečasas sakė, jog Čekijos Respublika laikysis euro zonos narių taisyklių ir kitais metais siekia sumažinti biudžeto deficitą, kad 2013 metais jis neviršytų 3 proc. BVP,  o 2012 metais – 3,5 proc. BVP; 2011 metais jis buvo 3,7 proc.

„Mūsų vyriausybės skola siekia 41 procentą (BVP); vadinasi, net nepasiekia Mastrichto (ES sutartyje numatytos) ribos“, kuri yra 60 procentų, pridūrė premjeras.

Pagal 2004 metų stojimo į ES sutartį 10,5 mln. gyventojų turinti Čekija yra įsipareigojusi jungtis prie euro zonos, tačiau konkretus terminas nėra nustatytas. Praha, atsižvelgdama į euro zonos skolų krizę, šlietis prie zonos artimiausiu metu neketina.

P.Nečaso Demokratinė piliečių partija, kuri yra stipriausia iš visų trijų koalicijos partnerių, labiausiai nepritaria anksčiau šiais metais priimtai ES finansų kontrolės sutarčiai, kuri yra viena iš priemonių skolų krizei įveikti.

P.Nečasas šį paktą kritikuoja dėl to, kad jame nebuvo aiškiai nustatyta 60 proc. aukščiausia vyriausybių skolos riba; taip pat valstybėms, tebenaudojančioms nacionalinę valiutą, neužtikrintas dalyvavimas euro zonos šalių susitikimuose.

Antradienį jis pareiškė, kad smarkiai nuo automobilių eksporto priklausanti Čekija norėtų tvirtos ir stabilios euro zonos dėl savo ekonominių ryšių su 17 šalių grupe.

„Vienas trečdalis mūsų eksporto keliauja į Vokietiją, todėl esame suinteresuoti bet kokiomis pastangomis stabilizuoti euro zoną“, – sakė P.Nečasas.

Pasak A.Merkel, Čekija galėtų būtų puikus pavyzdys šalies, kuri laikosi taisyklių ir į jas žiūri „labai rimtai“.

„Galbūt Čekijos Respublika ją (fiskalinę sutartį) pasirašys vėliau“, – pridūrė Vokietijos vadovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius