Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 13d. 12:29 , Atnaujinta: 2019 gegužės 13d. 14:59

„WikiLeaks“ mano, kad švedų tyrimas padės grąžinti J.Assange'ui gerą vardą

J.Assange'as atvyko į teismą
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Julianas Assange'as

Švedų prokurorai pirmadienį nusprendė atnaujinti tyrimą išžaginimo byloje vyriausybių paslaptis viešinančio tinklapio „WikiLeaks“ įkūrėjui Julianui Assange'ui, pranešė britų transliuotojas BBC. Toks sprendimas leis J.Assange'ui reabilituotis, pareiškė tinklapio vyriausiasis redaktorius Kristinnas Hrafnssonas.

„Anksčiau tyrimas buvo nutrauktas, bet jo atnaujinimas suteiks Assange'ui galimybę grąžinti gerą vardą“, – sakoma K.Hrafnssono pareiškime socialiniame tinkle „Twitter“.

„Assange'as visada norėjo atsakyti į visus švedų prokuratūros klausimus ir ne kartą siūlėsi taip padaryti. Žiniasklaidos plačiai išplatinta prielaida, kad Assange'as vengė apklausos Švedijoje, yra melaginga“, – pabrėžė jis.

Anksčiau pirmadienį Švedijos prokuratūra nusprendė atnaujinti tyrimą išžaginimo byloje „WikiLeaks“ įkūrėjui. Parengtinis bylos tyrimas buvo nutrauktas 2017 metų gegužę.

Pasak prokuratūros, kadangi šiuo metu J.Assange'as yra kalinamas Didžiosios Britanijos kalėjime, susidariusios aplinkybės leidžia prašyti jo perdavimo Švedijai.

Australas aktyvistas, prieš septynerius metus pasiprašęs prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, buvo suimtas balandžio 11-ąją, Kitui atšaukus jam suteiktą politinį prieglobstį ir išdavus britų pareigūnams.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Julianas Assange'as
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Julianas Assange'as

Stokholmas prieš dvejus metus nutraukė bylą dėl rimto lytinio nusikaltimo, nes negalėjo apklausti J.Assange'o jam pasiprašius prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone.

Švedų prokurorai preliminarius kaltinimus – neprilygstančius oficialiems – J.Assange'ui pareiškė po 2010 metais įvykusio jo apsilankymo Švedijoje, kur dvi moterys pateikė skundus, tvirtindamos tapusios šio australo lytinių nusikaltimų aukomis.

Byla dėl įtariamo nederamo lytinio elgesio buvo nutraukta 2017 metais suėjus senaties terminui. Liko byla dėl įtariamo išžaginimo, bet pareigūnai negalėjo jos tirti, nes J.Assange'as gyveno ambasadoje ir nebuvo galimybių atvežti jį į Švediją.

Šios bylos senatis sueis 2020 metų rugpjūtį. J.Assange'as neigia pažeidęs įstatymus ir tvirtina, kad kaltinimai yra politiškai motyvuoti, o lytiniai santykiai vyko abipusiu sutikimu.

K.Hrafnssonas taip pat pareiškė, kad Švedijai buvo daromas „politinis spaudimas“ atnaujinti tyrimą dėl J.Assange'o, kuris šiuo metu Britanijoje atlieka 50 savaičių įkalinimo bausmę už 2012 metais padarytą pažeidimą.

E.M.Persson sakė, kad bus išduotas europinis J.Assange'o arešto orderis. Švedijai žengus šį žingsnį britų pareigūnai turės spręsti, ar išduoti J.Assange'ą Švedijai, ar Jungtinėms Valstijoms, kur jis yra atskirai ieškomas dėl įtariamo įsilaužimo į vieną Pentagono kompiuterių.

47 metų australas su jį apkaltinusiomis moterimis susipažino 2010 metų rugpjūtį atvykęs į Stokholmą skaityti paskaitos. Viena jų dalyvavo organizuojant renginį Švedijos centro kairės Socialdemokratų partijai ir pasisiūlė priimti J.Assange'ą savo bute. Kita moteris buvo auditorijoje.

Moterų pasakojimus išklausęs policijos pareigūnas nusprendė, jog yra priežastis įtarti, kad jos tapo lytinių nusikaltimų aukomis, ir perdavė bylas prokurorui.

Nė vienos iš šių moterų vardai viešai neskelbiami.

J.Assange'as 2010 metų rugsėjį išvyko iš Švedijos į Britaniją. Tų metų lapkritį Stokholmo teismas patvirtino prašymą sulaikyti J.Assange'ą apklausai.

2012-ųjų birželį J.Assange'as prisiglaudė Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją.

Po beveik septynerių ambasados pastate praleistų metų Ekvadoras atšaukė jo politinį prieglobstį, apkaltinęs jį įvairiausiais dalykais, pradedant kišimusi į šalies užsienio politikos reikalus ir baigiant prasta higiena. Balandžio 11 dieną J.Assange'ą areštavo britų policija.

Šiuo metu jis laikomas Londono Belmaršo kalėjime, kur atlieka minėtą bausmę ir, taip pat, yra sulaikytas pagal JAV ekstradicijos prašymą.

Švedijoje J.Assange'ui gresia laisvės atėmimo iki ketverių metų bausmė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min