Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 2d. 09:23

Žiniasklaida: Rusija talibams mokėjo po 100 tūkst. dolerių už JAV koalicijos karių žudymą

JAV karys Afganistane
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV karys Afganistane

Rusijos žvalgybininkai talibams už JAV vadovaujamos koalicijos kario nužudymą Afganistane mokėdavo po 100 tūkst. dolerių, skelbia „The New York Times“. Pagrindinis tarpininkas tarp rusų žvalgybininkų ir talibų šiuo metu greičiausiai yra Rusijoje.

„The New York Times“ kaip pagrindinę premijų schemos dėlionės dalį įvardija Rahmatullahą Azizi. Pasak amerikiečių ir afganų pareigūnų, jis kelis metus perduodavo pinigus iš Rusijos karinės žvalgybos tarnybos (GRU) su Talibanu susijusiems kovotojams už JAV vadovaujamos koalicijos pajėgų Afganistane žudymą.

Saugumo tarnyboms išsiaiškinus premijų schemą, prieš šešis mėnesius buvo atliktos kratos, suimta dešimtys R.Azizi giminaičių bei bendrininkų. Tačiau paaiškėjo, kad pats R.Azizi paspruko iš Afganistano ir greičiausiai yra Rusijoje. Pareigūnai viename jo namų Kabule rado apie pusę milijono dolerių grynais.

Birželio pabaigoje JAV žiniasklaidoje pasirodžius informacijai apie žvalgybininkų išvadą, kad Rusijos agentai siūlydavo su Talibanu susijusiems kovotojams atlygį už Afganistane veikiančios JAV vadovaujamos koalicijos karių žudymą, Baltieji rūmai neigė, kad prezidentas Donaldas Trumpas buvo apie tai informuotas. Vėliau paaiškėjo, kad prezidentui ši informacija raštu buvo pateikta dar vasarį.

R.Azizi vaidmens premijų schemoje detalės buvo patvirtintos dešimtyse interviu su amerikiečių ir afganų pareigūnais, susipažinusiais su žvalgybine informacija, taip pat jo kaimynais ir draugais, verslo partneriais. Visi jie nenorėjo viešinti tapatybės, rašo „The New York Times“.

R.Azizi buvo pagrindinis tarpininkas, paimdavęs grynuosius Rusijoje – žvalgybiniai dokumentai įvardija kelis mokėjimus „po šimtus tūkstančių dolerių“.

Šie pinigai dažniausiai būdavo padalijami mažesnėmis sumomis ir į Afganistaną patekdavo per kelias mažesnes regiono šalis.

Pasak afganų pareigūnų, už vieną nužudytą koalicijos karį buvo siūloma po 100 tūkst. dolerių (86,98 tūkst. eurų).

Anot „The New York Times“, neaišku, kaip pinigai būdavo paskirstomi išpuolius rengiantiems Talibano kovotojams, kokio lygio koordinacija vyko. Tačiau pareigūnai tikina, kad tinklas tapo vis ambicingesnis ir komunikavo su aukštesniais Talibano vadovais – buvo aptariami potencialūs taikiniai.

2001 metais JAV pradėjus invaziją Afganistane, iš pradžių atrodė, kad Rusija bendradarbiauja su amerikiečių pajėgomis – buvo suinteresuota nugalėti teroristinę grupuotę „Al Qaeda“. Vis dėlto pastaraisiais metais Maskva priartėjo prie Talibano.

JAV žvalgybos išvadose rašoma, kad Rusija mokėjo pinigus Talibanui jautriu konflikto metu – kai JAV derėjosi su talibais dėl susitarimo, kuris lemtų amerikiečių pajėgų pasitraukimą iš Afganistano.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:47
01:15
00:57

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min