Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pradėta tirti galimai nusikalstama „Linavos“ vadovų veikla

Vilkikų eilės Latvijos-Rusijos pasienyje netrumpėja.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Vilkikų eilės Latvijos-Rusijos pasienyje.
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Teisėsauga pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl „Linavos“ vadovybės veiklos. Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos vadovybė įtariama piktnaudžiavusi tarnyba. Neatmetama galimybė, kad tyrimo metu paaiškėjus papildomoms aplinkybės, „Linavos“ vadovams grėstų atsakomybė ir pagal kitus Baudžiamojo kodekso straipsnius.

Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo valdybos ypatingų nusikaltimų tyrimo ir veiklos organizavimo skyrius pradėjo tyrimą dėl „Linavos“ veiklos. Tyrimas vykdomas pagal LR Baudžiamojo kodekso 228 str. 1 d., kuriame numatyta baudžiamoji atsakomybė už piktnaudžiavimą tarnyba.

Jau anksčiau „Linavos“ patikinimą pradėjo Valstybinė mokesčių inspekcija, tačiau jos atstovai tvirtina, kad dėl didelės apimties, tyrimui prireiks mažiausiai metų.

Linavos“ vadovai įtariami piktnaudžiavę tarnyba

„Linavai“, kuri vienija apie 1 tūkst. šalies transporto įmonių ir turi išskirtinę teisę Lietuvos vežėjams išduoti tarptautinės draudimo sistemos TIR knygeles, jau 15 metų vadovauja prezidentas Algimantas Kondrusevičius.

Transporto sektorius yra svarbi Lietuvos ekonomikos dalis ir sudaro apie 13 proc. bendro šalies vidaus produkto, todėl vežėjai baiminasi, kad galimai nusikalstamas „Linavos“ vadovų lėšų švaistymas gali privesti asociaciją prie bankroto, kaip jau buvo nutikę 2011 metais.

Pareiškime dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo, išdėstytos faktinės aplinkybės leidžia įtarti, kad asociacijai vadovaujantys asmenys prezidentas A.Kondrusevičius, generalinis sekretorius Ričardas Malkus bei kiti galimai piktnaudžiauja užimama tarnybine padėtimi ir turimais įgaliojimais, siekdami asmeninės turtinės ar kitokios naudos, tuo tikslu galimai klastoja dokumentus, apgaulingai tvarko buhalterinę apskaitą bei atlieka kitus veiksmus, užtraukiančius baudžiamąją atsakomybę.

„Linavos“ veiklą griežtai reglamentuoja jos įstatai bei LR Asociacijų įstatymas, kur aiškiai įtvirtinti asociacijos veiklos apribojimai, kurių privalo laikytis tiek asociacijos prezidentas, tiek generalinis sekretorius, tiek kiti darbuotojai. Asociacijų įstatyme griežtai įtvirtinta, kokiu tikslu ir kaip gali būti valdomas, naudojamas bei disponuojamas asociacijos turtas ir piniginės lėšos.

Nepaisant griežtų įstatymų įtvirtintų imperatyvų, kurie neabejotinai žinomi tiek asociacijos prezidentui, tiek kitiems svarbias pareigas užimantiems asmenims, „Linavos“ turtu bei turtinėmis teisėmis ilgus metus prezidentu esant A.Kondrusevičiui, disponuojama ne tik ignoruojant įstatyminį reguliavimą, tačiau akivaizdžiai priešingais negu asociacijos interesais.

Suteiktų paskolų suma viršija milijoną litų

Vadovaujant A.Kondrusevičiui buvo suteikiamos paskolos, ką draudžia Asociacijų įstatymų 16 str. 2 d. 4 p. „Linava“ yra išdavusi paskolų atsakingiems savo darbuotojams daugiau kaip už 1,3 milijono litų. Pažymėtina, kad visos paskolos suteiktos ne rinkos sąlygomis, jos yra beprocentės, nenustatyti paskolų gražinimo terminai, paskolos suteiktos nesant jokių jų gražinimą užtikrinančių garantijų. Suteiktos paskolos siekia net 300 tūkst. litų asmeniui.

Pareiškime prokuratūrai teigiama, kad prezidento A.Kondrusevičiaus iniciatyva, iš su juo susijusio asmens, itin „Linavai“ nenaudingomis sąlygomis paimta 3 milijonų litų paskola, mokant už ją net 18 proc. dydžio metines palūkanas. Pagal LR Asociacijų įstatymą „imti paskolas iš asociacijos nario ar su juo susijusio asmens ir mokėti jam palūkanas yra draudžiama“. Be to „yra draudžiama skolintis iš kitų asmenų, mokant neprotingai dideles palūkanas“, kas buvo padaryta šiuo atveju, kadangi nustatyta palūkanų suma iki 6 kartų viršijo rinkoje taikomas palūkanas.

Linavos“ biudžetas viršytas 4,2 milijono litų

Prezidento A. Kondrusevičiaus valdoma „Linava“ 2013 m. kongrese nustatyto biudžeto atskirus punktus viršijo net 4,2 mln. litų.

Reprezentacinėms išlaidoms „Linavos“ vadovybė per metus skyrė 1 mln. 71 tūkst. litų, net dvigubai daugiau negu kongrese nustatė vežėjai. Asociacijos vadovų komandiruočių išlaidos sudarė 672 tūkst. litų.

Apskaitos paslaugoms ir konsultacijoms išleista 1 mln. 193 tūkst. litų, net tris kartus daugiau negu nustatė vežėjai. Teisines konsultacines „Linavai“ teikiančioms įmonėms ir asmenims skirta net 818 tūkst. litų, vietoje numatytų 600 tūkst. „Linavos“ vadovai paramos suteikė beveik 300 tūkst. litų, nors vežėjai leido skirti tik 100 tūkst. Labdara suteikta netgi „Linavos“ viceprezidentui Mečislovui Atroškevičiui.

Daugiausia klausimų kelia „Linavos“ išlaidos su pavadinimu „Įvairios kitos veiklos sąnaudos“. Jos sudaro net 681 tūkst. litų, nors buvo numatyta išleisti tik 50 tūkst. Taigi, išlaidos viršija net 12 kartų.

Baiminasi neskaidrių prezidento rinkimų

2013 m. renginių organizavimui išleista kone milijonas – 907 tūkst. litų. Atskirai verta paminėta „Linavos“ prezidento A.Kondrusevičiaus ir generalinio sekretoriaus R.Malkaus proteguojamas „1000 km“ lenktynes Palangoje.

„Linavos“ prezidiumas priėmė sprendimą lenktynėms skirti 95 tūkst. litų paramą, tačiau skirta parama buvo viršyta net 5 kartus ir siekė 467 tūkst. litų. Didžioji dalis sumokėta vienai iš organizatorių įmonių.

Būtent šiai įmonei patikėta rengti ir gegužės 9 d. vyksiantį „Linavos“ kongresą. Asociacijos įstatuose ir kongreso darbo tvarkoje yra nustatyta, kad kongresą organizuoja sekretoriato darbuotojai, tačiau pažeidžiant nustatytą tvarką, samdoma A.Kondrusevičiaus ir R.Malkaus proteguojama įmonė.

Kongrese planuojama perrinkti atsakingus asociacijos asmenis, tarp jų – asociacijos prezidentą. Yra pagrįstų įtarimų, kad skaičiuojant balsus, gali būti sukčiaujama, siekiant asmeninės naudos, galimai piktnaudžiaujama užimamomis pareigomis bei turimais ryšiais tam, kad apgaule būtų įgyjamos teisės ir toliau vadovauti asociacijai, o to vadovavimo metu galimai veikti teisei priešingais tikslais.

Lietuvos vežėjai kreipsis į kongresą atvykstantį Tarptautinės kelių transporto Sąjungos IRU generalinį sekretorių Umberto de Pretto, dėl galimai nusikalstamo Lietuvos vežėjų asociacijos lėšų švaistymo bei dėl IRU sukaupto daugiau kaip 8 mln. litų viršgarantinio fondo, taip pat reikalaus užtikrinti skaidrius „Linavos“ vadovybės rinkimus.

Po to, kai 2007 metais buvo pakeisti asociacijos įstatai ir panaikintas kadencijų skaičiaus ribojimas prezidentui, ne vienuose rinkimuose kilo pagrįstų abejonių jų skaidrumu. Prie ilgalaikio A.Kondrusevičiaus valdymo daug prisidėjo balsavimas su įgaliojimais, kai visuotiniame susirinkime balsavime dalyvaudavo net ne vežėjai, o įgaliojimus turintys asmenys. Viename iš tokių kongresų, A.Kondrusevičius turėjo net 27 įgaliojimus ir tiek balsų galėjo atiduoti už save.

Vežėjai jau gelbėjo „Linavą“ nuo bankroto

Transporto sektorius yra svarbi Lietuvos ekonomikos dalis ir sudaro apie 13 proc. bendro šalies vidaus produkto, todėl vežėjai baiminasi, kad galimai nusikalstamas „Linavos“ vadovų lėšų švaistymas gali privesti asociaciją prie bankroto, kaip jau buvo nutikę 2011 metais.

Buvo iššvaistytas tarptautinės vežėjų sąjungos IRU garantinis fondas – daugiau negu 12 mln. litų ir „Linava“ tapo nemoki, tačiau kas dėl to kaltas, nenustatyta iki šiol. Ant bankroto ribos atsidūrusi „Linava“ padidino TIR knygelių kainas net 22 Šveicarijos frankais ir vežėjų surinkti papildomi pinigai išgelbėjo asociaciją nuo bankroto. To nepavyko išvengti dukterinei įmonei „Linavos servisas“. Jos skolas privalėjo padengti pati asociacija, tiksliau – visi vežėjai.

TIR knygelių kainos „Linava“ neskubėjo mažinti ir jau atkūrus garantinį fondą. Skaičiuojama, kad jau susikaupė viršgarantinis fondas – apie 8 mln. litų. Vežėjams kyla klausimų, ar jis saugus, nes generalinio sekretoriaus R.Malkaus atsakymai – labai prieštaringi. Kalbama apie R.Malkaus ir A.Kondrusevičiaus pasirašytas paslaptingas sutartis ir pervestus pinigus į investicinius fondus. Vežėjus pasiekia informacija, kad neaišku, kur yra dar 8 mln. už TIR knygeles surinktų litų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 „Linava“
Parašykite atsiliepimą apie 15min