Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 7d. 16:33

Pensijų perskaičiavimas: ką būtina žinoti?

Pensija
 123rf.com nuotr. / Pensija

Pensijos bus perskaičiuotos pakeitus pensijų skaičiavimo sistemą. Kuriant naują sistemą atsižvelgta į demografines tendencijas, siekta, kad pensijos būtų sąžiningos ir priklausytų nuo to, kiek žmogus prisidėjo prie socialinio draudimo sistemos, ir kartu užtikrintų solidarumą.

Ką būtina žinoti apie pensijos sistemos pokyčius? – klausiame „Sodros“ komunikacijos atstovo Sauliaus Jarmalio.

– Pensijos bus apskaičiuotos pagal pakeistą pensijų skaičiavimo sistemą. Keičiant skaičiavimo tvarką atsižvelgta į demografines tendencijas, siekta, kad pensijos dydis labiau priklausytų nuo to, kiek žmogus prisidėjo prie socialinio draudimo sistemos ir kartu užtikrintų solidarumą.

Nuo šiol pensiją sudarys bendroji dalis, kurios dydį labiausiai lems tai, kiek žmogus per gyvenimą dirbo – jo sukaupė stažo, ir individualioji dalis, kurios dydis priklausys nuo buvusių žmogaus pajamų ir atitinkamai nuo jų sumokėtų pensijų socialinio draudimo įmokų – daugiau uždirbusių pensijos bus didesnės.

Be to, skaičiavimo tvarka gerokai paprastesnė ir aiškesnė, nebelieka įvairių koeficientų, o atsiranda apskaitos vienetai (taškai). Žmogus, kaups stažą, kaip ir iki šiol, bei taškus. Per visą gyvenimą įgyti stažas ir susumuoti taškai ir lems jo pensijos dydį.

Skaičiavimo tvarka gerokai paprastesnė ir aiškesnė, nebelieka įvairių koeficientų, o atsiranda apskaitos vienetai (taškai).

Be to, pensijos dydis nuo šiol dar tampriau susietas su gyventojo darbo užmokesčiu. Vienas taškas įgyjamas sumokėjus pensijų socialinio draudimo įmokas nuo 12 vidutinių darbo užmokesčių (neatskaičius mokesčių) per metus. Uždirbus mažiau gaunama taško dalis, o uždirbus daugiau – daugiau taškų.

Svarbu suprasti, kad toks skaičiavimas bus taikomas nuo šių metų, o iki 2017 metų pabaigos jau įgytos pensinės teisės bus tiesiog perskaičiuotos į taškus – nereikia dairytis atgal, kiek kada uždirbote.

Taip pat ir pensininkams. Jiems iki šiol sukaupta pensija, kuri jau mokama šiandien, bus apskaičiuota pagal taškus ir toliau mokama – ir ji tikrai nebus mažesnė, nei iki šiol, o dėl perskaičiavimo daugeliui dar ir didės.

Kuo pensijų perskaičiavimas aktualus dabartiniams pensininkams?

– Senjorams, jau gaunantiems pensiją, svarbu žinoti tris dalykus.

Pirma, pensijos kasmet bus indeksuojamos kiekvienų metų sausio mėnesį. Šiemet tai jau įvyko, visiems pensija padidinta 7 proc. Pensijos dydis bus indeksuojamas kiekvienais metais, nebent ištiktų krizė, tuomet pensijos nebus mažinamos.

Antra – pensijų perskaičiavimas yra vienkartinis dalykas, kuris bus atliktas iki rugsėjo mėnesio pabaigos, dėl to, kad pakeista pensijų skaičiavimo skaičiavimo tvarka. Kreiptis dėl perskaičiavimo nereikia – pensijos bus perskaičiuotos automatiškai.

Tai reiškia, kad ir senjorų pensijas irgi sudarys stažas ir taškai. Dėl perskaičiavimo pensija niekam nesumažės. Papildomai pensija padidės tiems, kurie iki 2017 m. pabaigos yra sukaupę didesnį nei 30 metų stažą. Vien už tai, kad iki pensijos ilgai dirbo ir sukaupė daugiau stažo, jiems bus skiriama tokia tarsi premija. Pavyzdžiui, jeigu senjoras jau turi 35 metus stažo, dar papildomai prie pensijos bus pridėti maždaug 4 eurai, ir taip toliau.

Pastebime, kad senjorai šį perskaičiavimą kartais painioja su papildomu stažu, kurį jie įgyja dirbdami. Tad trečias svarbus dalykas – pensininkams, kurie šiuo metu dirba, skaičiuojamas papildomas stažas ir taškai tokiomis pat sąlygomis, kaip ir dirbantiems gyventojams ir pensija jiems atitinkamai didės.

Anksčiau padirbus metus reikėdavo kreiptis dėl pensijos atnaujinimo. Dabar to daryti nebereikės, kad ir už vieną dirbtą mėnesį pensija automatiškai bus perskaičiuojama nuo kitų metų vidurio.

Nuo kitų metų liepos jo pensija padidės 7–8 eurais ar daugiau, priklausomai nuo atlyginimo.

Pavyzdžiui, jeigu pensininkas dirbs visus 2018 metus už minimalią algą, jis sukaups dar 1 metų stažą ir pusę taško. Tai reiškia, kad nuo kitų metų liepos jo pensija padidės 7–8 eurais ar daugiau, priklausomai nuo atlyginimo.

Ką apie pensijų perskaičiavimą turėtų žinoti dar dirbantys asmenys?

– Pirmiausia reikėtų žinoti, kad bus perskaičiuotos ir tos pensinės teisės, kurias žmogus įgijo iki 2017 metų pabaigos. Tai, kas sukaupta iki šiol bus paversta taškais, o nuo šių metų taškai bus skaičiuojami pagal naują tvarką.

Svarbu, kad žmonėms nereikės dairytis į praeitį ir skaičiuoti, kiek ir kuriais metais vidutinių atlyginimų jie uždirbo. Visos jų sumokėtos pensijų socialinio draudimo įmokos bus perskaičiuotos į taškus pagal Pensijų įstatyme įtvirtintas formules. Sukauptas stažas bus išsaugotas.

Daug prieštaringų reakcijų sulaukėme ir dėl to, kad nuo šiol skiriant pensijas nebus atsižvelgiama į darbo laikotarpį iki 1994 metų. Tačiau taip sakyti ne visiškai tikslu.

Pirma, skaičiuojant pensijas pagal naują tvarką bus atsižvelgiama į visą įgytą stažą, taip pat ir sukauptą iki 1994 metų. Nuo įgyto stažo priklausys pensijos bendrosios dalies dydis. Antra, Už stažo metus iki 1994 metų žmogus papildomai gaus taškų, nuo kurių priklausys pensijos individualios dalies dydis.

Kokią įtaką pensijų perskaičiavimas turės dabartinėms ir ateities pensijoms – didins, mažins ar tai nesusiję su pensijos dydžiu?

– Dėl perskaičiavimo šiuo metu mokamos pensijos nemažės, o nuo šiol pensijos bus susietos su darbo užmokesčio tendencijomis šalyje. Didėjant darbo užmokesčiui ir visuomenės pajamoms atsiranda daugiau prielaidų ir mokėti didesnes pensijas.

Kokią įtaką perskaičiuojant pensijas turi pensinis stažas? Ar pensijos bus perskaičiuojamos tik kartą ar reguliariai?

– Stažas yra labai svarbus senatvės pensijos dydžiui. Perskaičiuojant pensijas pensininkams, kurie 2017 m. pabaigos yra sukaupę iki 30 metų stažo, pensija nemažės. Tiems, kurie iki šiol jau yra sukaupę daugiau nei 30 metų stažo, pensija padidės. Kuo ilgesnis stažas – tuo daugiau padidės pensija.

Svarbu tai, kad perskaičiavimas bus tik vienkartinis ir vyks nuo gegužės iki rugsėjo, tačiau jeigu po perskaičiavimo pensija padidės (tiems kas turi daugiau nei 30 metų stažo), tai didesnė pensija bus mokama nuo to mėnesio kai bus perskaičiuota, o už laikotarpį nuo mėnesio pradžios iki perskaičiavimo bus išmokėta dar ir vienkartinė nepriemoka.

Pavyzdžiui, 35 metus stažo turinčio pensininko pensija bus perskaičiuota liepos mėnesį. Nuo liepos jis gaus 4 eurais didesnę pensiją ir dar vienkartinę 24 eurų (4 Eur x 6 mėn.) nepriemoką už sausio – birželio mėnesius.

Jeigu pensininkas ir toliau dirbs ir sukaups dar stažo bei taškų, už tai kiekvienais metais jo pensija dar padidės.

Jeigu pensininkas ir toliau dirbs ir sukaups dar stažo bei taškų, už tai kiekvienais metais jo pensija dar padidės. Pavyzdžiui, jeigu pensininkas dirbs visus 2018 metus už minimalią algą, jis sukaups dar 1 metų stažą ir apie pusę taško. Tai reiškia, kad nuo 2019 metų liepos jo pensija padidės 7–8 eurais ar daugiau, priklausomai nuo atlyginimo.

Kada ir kaip kiekvienas gyventojas galės pasitikrinti, kokia yra „perskaičiuota“ pensija?

– „Sodra“ šiuo metu atlieka visų gyventojų iki 2017 metų pabaigos įgytų pensinių teisių skaičiavimą ir nuo kovo mėnesio kiekvienas gyventojas galės pasitikrinti, kiek yra sukaupęs stažo senatvės pensijai ir kokia jo taškų suma „Sodros“ asmeninėje gyventojo paskyroje.

Svarbu žinoti, kad jų pensija tikrai nebus tokia, kokią jie matys apskaičiavę savo pensijos vertę šiandien. Per visą karjerą sukauptas stažas ir taškai pensijos dydį lems tik tais metais, kai žmogus išeis į pensiją.

Pavyzdžiui, jeigu žmogus pensinį amžių sukaks 2030 metais, tai jo sukaupti taškai bus dauginami iš taško vertės, galiosiančios būtent tais metais. O iki tol tiek bazinis pensijos dydis, tiek taško vertė kasmet bus indeksuojama (didinama) kylant visų šalies gyventojų pajamoms.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min