Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pokyčiai – laukti, bet ar visi žino? Savarankiškai dirbantys gali gauti ligos išmoką

Šaltinis: Remiamas turinys
Turinio kontrolė – redakcijos rankose, projekto partneris tik inicijuoja ar palaiko temos viešinimą
1
A A

Ilgą laiką ligos užklupti savarankiškai dirbantieji turėdavo suktis kaip išmano. Dirbti negali, o jokių pajamų negauna. Galimybės draustis ligos socialiniu draudimu jiems nebuvo, tačiau nuo 2017 metų pradžios situacija pasikeitė.

Dabar teisę sirgti bei gauti ligos išmokas turi ir individualių įmonių savininkai ar dirbantieji pagal individualios veiklos pažymėjimą.

Nuo metų pradžios minėta galimybe jau pasinaudojo daugiau nei 1200 dirbančiųjų savarankiškai.

Savarankiškai dirbančių ir individualia veikla užsiimančių žmonių šiais laikais sparčiai daugėja, o į darbo rinkos tendencijas bei pokyčius „reaguoja“ ir socialinio draudimo sistema. Nuo 2017-ųjų sausio galimybė „oficialiai sirgti“ ir gauti ligos išmokas atsirado ir savarankiškai dirbantiems žmonėms. „Sodros“ duomenys rodo, kad pokyčiai buvo naudingi. Nuo metų pradžios minėta galimybe jau pasinaudojo daugiau nei 1200 dirbančiųjų savarankiškai.

Ši tvarka negalioja tik turintiems verslo liudijimus – jie ligos socialinio draudimo įmokų nemoka ir nėra juo draudžiami.

TAIP PAT SKAITYKITE: Nuo liepos 1 d. – nedarbo išmokų pokyčiai: kas keisis?

„Sirgti“ keliais būdais

„Norintiems“ sirgti individualių įmonių savininkams, ūkinių bendrijų tikriesiems nariams, mažųjų bendrijų nariams, individualią žemės ūkio veiklą vykdantiems asmenims ar turintiesiems individualios veiklos pažymėjimus galioja tas pats kriterijus, kaip ir dirbantiems pagal darbo sutartį.

Teisė į ligos išmoką įgyjama per vienerius metus sukaupus bent 3 mėn. socialinio draudimo stažą.

Teisė į ligos išmoką įgyjama per vienerius metus sukaupus bent 3 mėn. socialinio draudimo stažą. Kitaip tariant, bent tris kartus per metus reikia būti sumokėjus „Sodrai“ įmokas nuo ne mažesnės nei MMA sumos. Pabrėžtina, kad savarankiškai dirbantieji, norintys įgyti ligos socialinį draudimą, trijų mėnesių įmokų sumą gali sumokėti ir vienu kartu.

Ligos išmokas savarankiškai dirbantiems žmonėms valstybė gali mokėti keliais būdais – priklausomai nuo to, kaip jis pasirenka mokėti mokesčius. Jei asmuo įmokas „Sodrai“ moka kiekvieną mėnesį, ligos išmoka savarankiškai dirbantysis gauna tokiu pačiu principu kaip etatiniai darbuotojai – ligos metu.

Savarankiškai dirbantieji gali pasirinkti ir kitą būdą – deklaruoti pajams ir įmokas „Sodrai“ mokėti kartą per metus. Tokiu atveju, ligos išmoką asmuo gaus tada, kai pateiks pajamų deklaraciją.

Taip pat svarbu žinoti, kad deklaruojant pajamas už praėjusius metus, net jei įmokos buvo mokėtos kas mėnesį, tačiau deklaruojant pajamas paaiškės, kad, pavyzdžiui, žmogaus pajamos buvo didesnės – jis turės sumokėti įmokų skirtumą „Sodrai“, o pastaroji perskaičiuos ir išmokės jam priklausiusių išmokų skirtumą.

VIDEO: Informacija dirbantiems savarankiškai: kaip susirgus gauti ligos išmoką?
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min