Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 13d. 17:49

15min paaiškina: legioneliozė – kas ji ir kaip jos išvengti?

Legionellaceae šeimos lazdelės
123rf.com nuotr. / Legionellaceae šeimos lazdelės

Vilniuje 2017 m. pradžioje netikėtai apsireiškusi legioneliozė miestiečiams sukėlė nerimą. Užfiksuotos trys mirtys, nustatyta, kad užkrėstas bent trijų namų vanduo. Sostinėje buvo paskelbta ekstremali situacija. Ką būtina žinoti apie šią pavojingą ligą ir kaip jos išvengti? Pasirodo, norint apsisaugoti nuo šios ligos reikia ne gerti vaistus, bet domėtis savo gyvenamuoju namu.

Portalas 15min atsako į dažniausiai užduodamus su legionelioze susijusius klausimus.

Kas yra legioneliozė?

Legioneliozė yra ūminė infekcinė liga – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens aerozolio.

Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta. Tačiau jeigu žmogus kreipiasi laiku, liga diagnozuojama anksti ir skiriamas tinkamas gydymas, pasveikstama be jokių pasekmių.

Legioneliozė gali pasireikšti dviem formomis. Pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys ir pneumonija, o antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos.

Wikimedia.org nuotr./Pro mikroskopą matomos Legionellaceae šeimos lazdelės
Wikimedia.org nuotr./Pro mikroskopą matomos Legionellaceae šeimos lazdelės

Lietuvoje per metus fiksuojama 5-10 legioneliozės atvejų. Pagal šį skaičių Lietuva ne pernelyg išsiskiria iš kitų ES šalių.

Kaip užsikrečiama legionelioze?

Žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvėpdamas aerozolio (vandens dulksnos) su legionelėmis.

Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Taip pat negalima užsikrėsti ir nuo sergančio žmogaus.

Šią ligą sukeliančios bakterijos yra paplitusios vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, įvairių pastatų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Dažniausiai legionelių randama oro kondicionieriuose, aušintuvuose, kompresorinėse, dušinėse, baseinuose, medicininėje aparatūroje.

Specialistų teigimu, apskritai legionelių galima rasti ir ne vieno namo šilumos sistemos vamzdyne, kadangi šie nėra sterilūs. Tačiau jei tiekiamas pakankamai aukštos temperatūros vanduo ir bakterijos negali daugintis, tai problemų nekelia.

Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis yra 20 – 45ºC. Žemesnėje nei 0ºC ir aukštesnėje nei 60ºC legionelės nesidaugina.

Vyresni žmonės yra jautresni šiai infekcijai nei jauni. Rūkymas, lėtinės plaučių ligos ir imunodeficito būklė yra reikšmingi rizikos susirgti legionelioze veiksniai. Didžiausia rizika susirgti yra nusilpusio imuniteto žmonėms, kurie turi lėtinių ligų.

„Fotolia“ nuotr./Cigaretė paauglės rankoje
„Fotolia“ nuotr./Cigaretė paauglės rankoje

Kokie yra legioneliozės simptomai?

Jei legioneliozės forma yra Pontiako karštinė, liga pasireiškia 2-6 dienas trunkančiu karščiavimu, galvos ir raumenų skausmu, sausu kosuliu. Inkubacinis periodas trunka nuo kelių valandų iki dviejų dienų.

Jei legioniozė pasireiškia kaip Legionelinė pneumonija (legionierių liga), liga paprastai prasideda karščiavimu, nuovargiu, galvos ir raumenų skausmu. Sausas kosulys ir skausmas krūtinėje progresuoja.

Apie 30 proc. ligonių viduriuoja ar vemia. Apie 50 proc. patiria sąmonės sutrikimų. Ligos inkubacinis periodas trunka 2-10 dienų.

Kaip išvengti legioneliozės?

Dažniausiai ši liga plinta dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos. Norint išvengti legioneliozės, vandens sistemos pastatuose turi būti eksploatuojamos teisingai. Ligos visai nesudėtinga išvengti, jei nuolat palaikoma ne žemesnė nei 50°C temperatūra visuose vartotojų karšto vandens čiaupuose. Šalto vandens temperatūra neturi siekti 25ºC. Vandeniui negalima leisti užsistovėti sistemose.

Vandens sistemų prižiūrėtojai turi ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose, valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus, po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) pataria visų daugiabučių gyventojams, norintiems išvengti legioneliozės, kartkartėmis kreiptis į namų valdos atsakingus asmenis ir išsiaiškinti, ar karšto vandens normos atitinka higienos reikalavimus. Mat jokių kitų profilaktikos priemonių nuo šios ligos nėra, o vandens tiekėjai ne visada užtikrina tinkamą saugumą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tuskulėnų g. name nuo legioneliozės mirė moteris
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tuskulėnų g. name nuo legioneliozės mirė moteris

Taip pat gyventojai savo namuose turėtų periodiškai valyti dušo galvutę. Joje galimai gali būti susikaupę nuosėdų, kurios taip pat lemia legionelių dauginimąsi. Vanduo nėra sterilus ir dėl užrūdijusių, užkalkėjusių vamzdžių, mažo vandens srauto vamzdžiuose, bakterijos gali veistis, o į organizmą patekti su vandens purslais.

Žmonėms, gyvenantiems daugiabučiuose, kuriuose fiksuoti legioneliozės atvejai, panikuoti, pasak ULAC atstovų, nereikia, bet reikia atidžiau stebėti savo sveikatą ir pajutus į peršalimą panašius simptomus iškart kreiptis į gydytoją. Jį būtina informuoti apie situaciją name, nes legioneliozė – reta liga ir gydytojas vargu ar ją įtars.

Kas lėmė pastarąjį legioneliozės protrūkį?

Būtent dėl neteisingo vandens sistemų eksploatavimo įvyko ir pastarasis legioneliozės protrūkis Vilniuje. Kol kas patvirtinta, kad užkratas rastas dviejuose daugiabučiuose, dar viename daugiabutyje paimti mėginiai tiriami.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamentas nustatė, kad daugiabučio Žirmūnų rajone, Tuskulėnų gatvėje, kuriame gyveno viena iš protrūkio aukų, karšto vandens sistema yra užteršta Legionella bakterijomis, nes šio namo karšto vandens prižiūrėtojas „Adminsta“ netinkamai prižiūri karšto vandens sistemą: nepalaiko ir nekontroliuoja vartotojų čiaupuose 50–60°C temperatūros, netinkamai ir atmestinai vykdo karšto vandens terminę dezinfekciją.

„Kai dar sausio pabaigoje atlikome karšto vandens tyrimus šiame name, nustatėme visos karšto vandens sistemos taršą bakterijomis (ne tik gyventojų čiaupuose). Tuo metu tarša dar nebuvo tokia didelė ir pavojinga, kaip dabar, todėl įmonę tik įpareigojome atlikti dezinfekciją. Netgi detaliai nurodėme priemones, kaip tai padaryti. Įmonė turėjo pati atlikti pakartotinius tyrimus ir mums atsiųsti.

Nesulaukę jų vasario pabaigoje atlikome juos patys. Paaiškėjo, kad įmonės atliktos priemonės pasirodė neefektyvios, nes bakterijų koncentracija tik išaugo. Jei priemonės būtų taikomos tinkamai, taip nebūtų. Gavę atsakymą iš karto nurodėme įmonei stabdyti karšto vandens tiekimą. Akivaizdu, kad visą mėnesį buvo palaikoma tokia temperatūra, kad bakterijos labai intensyviai galėjo daugintis“, – 15min praėjusią savaitę teigė NVSC atstovė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tuskulėnų g. name nuo legioneliozės mirė moteris
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tuskulėnų g. name nuo legioneliozės mirė moteris

Vilniaus prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neatsargaus gyvybės atėmimo.

Kaip kovojama su legioneliozės protrūkiu?

Dėl patvirtintų ir įtariamų legioneliozės atvejų trijuose Vilniaus daugiabučiuose (Tuskulėnų g. 5, Ladygos g. 3 ir Architektų g. 79) paskelbta ekstremali situacija. Kovojant su bakterijomis, penktadienio vakarą ir šeštadienį minėtuose daugiabučiuose buvo vykdomas terminis šokas kaitinant vandenį sistemoje iki aukštos temperatūros.

Energetikos inspekcija šiuo metu atlieka patikrinimą visuose trijuose namuose – tikrina šilumos mazgus, pasiektas temperatūras ir kitus dalykus.

Pirmadienį įvyko Ekstremalių operacijų centro posėdis, kuriame buvo aptariami terminio šoko rezultatai ir tolimesni veiksmai. Jo metu nuspręsta dar kelias dienas tikrinti, ar bakterijų šiuose namuose dar aptinkama.

Svarstyta, kad profilaktiškai terminius šokus gali tekti padaryti visuose sostinės daugiabučiuose. Dėl to sprendimas bus priimtas artimiausiu metu.

Specialistai ramina, kad jeigu viename name ligos židinys rastas, tai dar nereiškia, kad ir kitame legionelių bus.

Kada atrasta legioneliozė?

Legionella genties bakterijos atrastos XX a. 8-ojo dešimtmečio viduryje JAV. 1976 m. rugpjūčio mėnesį Filadelfijoje vyko Amerikos legiono – JAV kariuomenės veteranų organizacijos – suvažiavimas. Viename viešbutyje gyvenusiems suvažiavimo dalyviams pasireiškė epideminis ūminės pneumonijos protrūkis, kurio metu susirgo 221 žmogus, 34 iš jų mirė.

1977 m. JAV mikrobiologai iš vieno mirusiųjų plaučių išskyrė bakterijų ir įrodė, kad jos yra šios ligos sukėlėjai. Vėliau šis mikroorganizmas buvo pavadintas Legionella pneumophila (plaučių legionele).

Retrospektyviai ištyrus anksčiau neaiškios kilmės plaučių uždegimais įvairiose šalyse susirgusių ligonių kraujo serumus paaiškėjo, kad legionelės ir anksčiau buvo sukėlusios ligų protrūkius Amerikoje ir Europoje. Pirmasis pneumoninės legioneliozės atvejis Lietuvoje nustatytas 1985 m.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Palangos kantrybė trūko – apribojo naktinę alkoholio prekybą „Laukinių vakarų salūne“

Aktualu

Policija atskleidžia Prienų rajone parasparniu skridusio vyro žūties aplinkybes

Vardai

15min studijoje – Beata Tiškevič ir Saulius Baradinskas apie 55 km žygį Islandijoje

24sek

Sumaištis Toronte: ar „Raptors“ įsigyta katė maiše – šansas J.Valančiūnui?

Aktualu

Britų policija nustatė asmenis, įtariamus Skripalių apnuodijimu „Novičiok“

Verslas

Kariuomenės pirkimai šiemet: kainos pamažėjo, bet parduotuvėje galima rasti pigiau

Vardai

Policija prašo pagalbos: į tėvynę grįžusi prapuolė buvusi „Olialia“ gražuolė Sandra Grafinina

Paskutiniai Graikijoje varpus gaminantys meistrai siekia išlaikyti garbingą tradiciją

Verslas

Dėl užteršto vandens Marijampolėje atsistatydino „Sūduvos vandenų“ direktorius

Aktualu

D.Trumpas vėl pasisakė apie Rusijos kišimąsi į rinkimus: sumaišties dar daugiau

Aktualu

Kristina Mišinienė: „Fotografas liečia, o mergaitėms atrodo, kad tai – normalu, tik reikia pakentėti“

Vardai

Gatvėje smurtavusiai bokso čempionei K.Kazarian – teismo smūgiai: apribota laisvė, priteista žala

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: D.Trumpas pažemino ne tik save, bet ir savo valstybę

Aktualu

Tikrieji naujo judėjimo „Lietuvos liberalai“ iniciatoriai slepiasi po gražuolės kauke

Vardai

35-ąjį gimtadienį švenčianti Mia jaučiasi lyg 25-erių: „Turiu didelį planą-chuliganą“

Vardai

Internetą juokina persigandusios Melanios Trump veidas po pasisveikinimo su Putinu: žiūrėkite video

Gazas

Nauja tvarka: kada po vairavimo egzamino „klevo lapai“ gali legaliai išriedėti į gatves

Vardai

Meghan Markle tėvas melavo apie širdies operaciją siekdamas gailesčio: „Jis viską išsigalvojo“

Aktualu

„Misijos Sibiras“ dalyviai: be politinių kalinių ryžto nebūtų ir mūsų

Gazas

Dakaro trasos kontūrus pamatęs A.Juknevičius: labiausiai neramina trukmė

Naujienos

Aktualu

Teniūnų seniūnės namuose – naminukės fabrikėlis: Šilalės meras lieps pasiaiškinti

Verslas

„Sodra“ tuština gyventojų sąskaitas: skolą už PSD gali nuskaityti be asmeninio perspėjimo

Aktualu

Lietuvis respublikonas S.Anužis teisinasi dėl nuotraukos su įtariama rusų šnipe

Verslas

Palangos kantrybė trūko – apribojo naktinę alkoholio prekybą „Laukinių vakarų salūne“

24sek

Sumaištis Toronte: ar „Raptors“ įsigyta katė maiše – šansas J.Valančiūnui?

Aktualu

Policija atskleidžia Prienų rajone parasparniu skridusio vyro žūties aplinkybes

Vardai

Policija prašo pagalbos: į tėvynę grįžusi prapuolė buvusi „Olialia pupytė“ Sandra Grafinina

Paskutiniai Graikijoje varpus gaminantys meistrai siekia išlaikyti garbingą tradiciją

Pasaulis kišenėje

Lietuvių rytas JAV: meškiukai vogė mėsainių mėsą, motinai vos spėta užtrenkti duris

Aktualu

Britų policija nustatė asmenis, įtariamus Skripalių apnuodijimu „Novičiok“

Vardai

Gatvėje smurtavusiai bokso čempionei K.Kazarian – teismo smūgiai: apribota laisvė, priteista žala

Verslas

Kariuomenės pirkimai šiemet: kainos pamažėjo, bet parduotuvėje galima rasti pigiau

Vardai

Erotinio modelio Katie Price apvogta Elvyra Monginienė: „Jos pačios vadyba su ja nebesusitvarko“

Aktualu

Kristina Mišinienė: „Fotografas liečia, o mergaitėms atrodo, kad tai – normalu, tik reikia pakentėti“

Aktualu

D.Trumpas vėl pasisakė apie Rusijos kišimąsi į rinkimus: sumaišties dar daugiau

Vardai

35-ąjį gimtadienį švenčianti Mia jaučiasi lyg 25-erių: „Turiu didelį planą-chuliganą“

Vardai

Internetą juokina persigandusios Melanios Trump veidas po pasisveikinimo su Putinu: žiūrėkite video

Idėjos savaitgaliui

Verslas

Dėl užteršto vandens Marijampolėje atsistatydino „Sūduvos vandenų“ direktorius

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: D.Trumpas pažemino ne tik save, bet ir savo valstybę

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min