Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 02 11, 16:00

Europos šalys, atsisakiusios ribojimų dėl COVID-19: kiek piliečių pasiskiepijo ir kiek serga dabar

Danija, Švedija, Anglija, Norvegija yra tos Europos šalys, kurios visiškai atsisakė ribojimų, galiojusių dėl COVID-19 pandemijos. Dar keletas šalių tų ribojimų gerokai sumažino. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina tokius sprendimus priimančias valstybes atkreipti dėmesį ir į pasiskiepijusiųjų skaičių, nes tai taip pat itin svarbus rodiklis.
Omikron atmaina
Omikron atmaina / 123RF.com nuotr.

Tvn24.pl sudėliojo akcentus, kokios Europos šalys trečiadienį, vasario 9 dieną, gyveno be COVID-19 ribojimų ar bent jau jų sumažino. Portalas atkreipė dėmesį ir į PSO pastabą dėl vakcinacijos. Lenkijoje šiuo metu taip pat labai aktyviai kalbama apie būsimus ribojimų atlaisvinimus, tačiau kol kas pasiskiepijusių žmonių skaičiumi ji gerokai atsilieka ne tik nuo Skandinavijos, bet ir Lietuvos ar Čekijos.

Šiuo metu Lenkijoje nuo COVID-19 pasiskiepiję yra 57,5 proc. visų gyventojų ir 65,5 proc. suaugusiųjų populiacijos. O PSO dar vasario pradžioje paskelbė pritarimą suvaržymui atlaisvinimui, bet tik tuo atveju, jeigu laikomasi trijų sąlygų – šalyje didelis pasiskiepijusiųjų procentas, stipri sveikatos priežiūros sistema ir mažėja užsikrėtimų, hospitalizacijos bei mirčių nuo COVID-19 skaičiai.

Į tvn24.pl analizuotų šalių sąrašą pateko Danija, Norvegija, Suomija, Anglija, Airija, Prancūzija, Nyderlandai, Lietuva ir Čekija.

Danija

Būtent Danija yra pirmoji šalis Europos Sąjungoje, kuri atsisakė visų epidemiologinių ribojimų. Europoje tam šiuo metu yra pasiryžusios tik dar dvi šalys – Švedija ir Anglija.

„Nuo gruodžio vidurio suvaržymai Danijoje buvo itin griežti, kadangi baimintasi naujosios omikron atmainos. Tačiau nuo vasario 1-osios COVID-19 Danijoje jau nėra vertinama kaip liga, kelianti pavojų visai visuomenei, kas leido atsisakyti tokių ribojimų kaip privalomas COVID sertifikatų rodymas, kaukių nešiojimas parduotuvėse ir viešajame transporte ar susirinkimų dalyvių skaičiaus ribojimas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sušvelnintas karantinas Danijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sušvelnintas karantinas Danijoje

Kaip sakė Danijos premjerė Mette Frederiksen, tai tapo įmanoma „dėl pasikeitusio santykio tarp didėjančio užsikrėtimų skaičiaus ir skaičiaus tų, kurie serga sunkiai yra hospitalizuojami dėl COVID-19“, – rašo tvn24.pl.

Šios šalies užkrečiamų ligų specialistai sako, kad po kelių savaičių Danijos visuomenė gali pasiekti kolektyvinį imunitetą, nes dauguma gyventojų bus pasiskiepiję arba persirgę COVID-19. Iš viso Danijoje šiuo metu yra pasiskiepiję 81,5 proc. visų gyventojų ir daugiau nei 91 proc. suaugusiųjų.

Naujų užsikrėtimų vis dar daug, vasario 8 d. septynių dienų vidurkis siekė net 7,3 tūkst. atvejų milijonui gyventojų. Bet situacija esą gerėja.

Norvegija

Vasario 1 d. daugumos ribojimų atsisakyta ir Norvegijoje. Nebeliko ribojimų privatiems susibūrimams, nebėra rekomendacijos dirbti nuotoliniu būdu, teatrams leista rinkti pilnas sales, maitinimo įstaigos vėl gali be ribojimų vaišinti alkoholiu, atidaryti naktiniai klubai, studentai grįžo į aukštąsias mokyklas. Liko tik vieno metro atstumo laikymosi reikalavimas, bet jeigu to neįmanoma išlaikyti, rekomenduojama uždengti nosį ir burną susibūrimo vietose ir viešajame transporte.

Argumentai tie patys kaip ir Danijoje – omikron retai kelia rimtą pavojų sveikatai, o Norvegijoje pasiskiepijo jau 74,5 proc. visų gyventojų ir 91,2 proc. suaugusiųjų.

123RF.com nuotr./Skandinavija
123RF.com nuotr./Skandinavija

Naujų užsikrėtimo atvejų ir čia daug (3,5 tūkst. milijonui gyventojų), tačiau vasarį jų po truputį ėmė mažėti.

Suomija

Suomija taip pat nuo vasario 1-osios atsisakė dalies ribojimų. Atidaryti kino teatrai (nors ir leista užpildyti tik 50 proc. vietų), baseinai, viešosios saunos, vidaus pramogų parkai, vaikų žaidimų kambariai ir sporto salės, taip pat kultūros ir pramogų vietos. Restoranams leista dirbti iki 21 val. Žadama, kad iki vasario pabaigos bus atsisakyta visų sugriežtinimų.

Šioje šalyje pasiskiepiję yra beveik 75 proc. visų gyventojų ir kiek daugiau nei 86 proc. suaugusiųjų populiacijos. Naujų užsikrėtimų čia irgi nemažai, nors gerokai mažiau nei Danijoje ir Norvegijoje – 1,3 tūkst. milijonui gyventojų ir kol kas vasarį jų daugėja.

123RF.com nuotr./Suomija
123RF.com nuotr./Suomija

Anglija

Anglijoje jau nuo sausio 27 d. nebereikia COVID sertifikato ir kaukių kone visose uždarose visuomeninėse vietose. Dar anksčiau nebeliko nurodymo dirbti nuotoliniu būdu, kuris buvo įvestas baiminantis omikron atmainos. Premjeras Borisas Johnsonas taip pat sakė, kad iki kovo antrosios pusės bus atsisakyta ir reikalavimo izoliuotis užsikrėtus koronavirusu, teliks tokia rekomendacija.

Pasiskiepijusiųjų Anglijoje šiuo metu yra 84,3 proc. vyresnių nei 12 metų gyventojų.

Šie atlaisvinimai taikomi tik Anglijoje, Škotija, Velsas ir Šiaurės Airija sprendžia dėl to pačios.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Londonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Londonas

Užsikrėtimų skaičius visoje Didžiojoje Britanijoje mažėja ir šiuo metu siekia tūkstantį milijonui gyventojų.

Airija

Nuo sausio 22-osios ribojimų beveik nebeliko Airijoje. Barai, restoranai ir kitos maitinimo įstaigos grįžo prie įprasto darbo ritmo, o klientų nebeprašoma pateikti COVID sertifikatų. Nebeliko reikalavimų laikytis atstumų, neribojamas dalyvių skaičius privačiuose ir viešuose renginiuose tiek atvirose erdvėse, tiek uždarose.

Vis dėlto uždarose erdvėse išliko reikalavimas dėvėti kaukes, bet ir to ketinama iki vasario pabaigos atsisakyti.

Airijoje pilnai paskiepyta beveik 79 proc. visų gyventojų ir 94,7 proc. suaugusiųjų populiacijos. Pastarasis rodiklis yra aukščiausias visoje Europos Sąjungoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dublinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dublinas

Epidemiologinė situacija šioje šalyje gerėja nuo metų pradžios – šiuo metu čia skaičiuojama tūkstantis atvejų milijonui gyventojų.

Prancūzija

Nuo vasario pradžios Prancūzijoje irgi atsisakyta riboti dalyvių skaičių viešuose renginiuose, kur sėdima, ir nereikalaujama dirbti nuotoliniu būdu. Prancūzijos miestų centrinėse dalyse nebereikia nešioti kaukių atvirose vietose (uždarose tebereikalaujama). Išliko dar ribojimai žmonių skaičiui renginiuose, kur vietos stovimos, bet ir to neliks nuo vasario vidurio.

Prancūzijoje pilnai pasiskiepiję yra 76,7 proc. visų gyventojų ir 90,7 proc. suaugusiųjų populiacijos. Užsikrėtimo atvejų šiuo metu yra apie 3,1 tūkst. milijonui gyventojų, bet šis skaičius mažėja kasdien.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Paryžius
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Paryžius

Nyderlandai

Nyderlanduose nuo sausio 26 d. nuspręsta atsisakyti dalies suvaržymų – iki tos dienos šalyje dar galiojo karantinas. Buvo leista atsidaryti maitinimo ir kultūros įstaigoms (kol kas 5-22 val.), sporto varžybas gali stebėti žiūrovai. Prekybos centrai veikia iki 22 val., dviem valandom ilgiau.

Vis dėlto baruose, restoranuose, kultūros ir sporto renginiuose reikalaujama COVID sertifikatų bei būtina dėvėti kaukes iki tos akimirkos, kai užimama sėdima vieta. Kovo vidury ketinama ribojimus svarstyti dar kartą.

Nyderlanduose iš viso pasiskiepiję yra 70,8 proc. gyventojų ir 82,5 proc. suaugusiųjų populiacijos – o tai yra mažiau, nei anksčiau minėtose šalyse. O ir užsikrėtimų čia daugiau, šiuo metu milijonui gyventojų tenka 6,8 tūkst., tad visa tai lemia, jog ribojimų atsisakoma tik iš dalies.

Lietuva ir Čekija

Lietuva ir Čekija atsisakė COVID sertifikatų. Lietuvoje įsigaliojo reikalavimai parduotuvėse ir kitose viešose vietose išlaikyti 15 kv. m plotą vienam lankytojui. Čekijos Vyriausybė nusprendė baigti masinį testavimą mokyklose ir įmonėse nuo vasario 18 dienos. Abiejose valstybėse tebereikia kaukių uždarose erdvėse, galioja ribojimai dalyvių skaičiui masiniuose renginiuose.

Lietuvoje paskiepytųjų skaičius siekia 67,4 proc. visų gyventojų ir 78,6 proc. suaugusiųjų populiacijos, Čekijoje – 63,5 proc. visų gyventojų ir 73,9 proc. suaugusiųjų.

Epidemiologinė situacija šalyse irgi panaši – nuo metų pradžios užsikrėtimų skaičius stipriai šoko aukštyn, Lietuvoje jie nemažėja. Čekijoje situacija kiek gerėja. Vasario 8 d. Lietuvoje milijonui gyventojų teko 4 tūkst. užsikrėtimų, Čekijoje – 3 tūkst.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min