Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 5d. 10:15

Garsiausi pasaulio psichiatrai kviečia diskusijai ir visuomenę

Psichiatras
123rf.com / Psichiatras

Gegužės 2-ąją Vilniuje prasidėjo neeilinis renginys, kokio Lietuvoje iki šiol dar nebuvo. Pasaulinės psichiatrų asociacijos kongresas, kurio tema „Besikeičianti visuomenė, besikeičianti psichiatrija, besikeičiantis žmogus“. Pasidalinti patirtimi, įžvalgomis ir padiskutuoti opiausiomis temomis – nuo savižudybių iki alkoholio prevencijos – susirinko daugiau nei 150 garsiausių pasaulio psichiatrų ir psichikos sveikatos specialistų.

Pradedame suprasti svarbą

Kartą per pusmetį rengiamas Pasaulinės psichiatrų asociacijos kongresas sukviečia garsiausius psichiatrus ir psichikos sveikatos specialistus pasidalinti naujomis įžvalgomis, psichikos sveikatos problemų sprendimo patirtimi ir padiskutuoti svarbiausiomis temomis. Prieš kurį laiką Lietuvos psichiatrų asociacijos parodyta iniciatyva kongresą surengti Vilniuje buvo sutikta palankiai, todėl „Besikeičiančios visuomenės, besikeičiančios psichiatrijos, besikeičiančio žmogaus“ temos gvildenamos būtent sostinėje. Į Vilnių atvyko ne tik Pasaulinės psichiatrų asociacijos prezidentas prof. Dineshas Bhugra, viceprezidentė prof. Helen Herrman ir asociacijos valdyba, bet ir daugiau nei 150 garsiausių psichiatrijos srities atstovų.

Tai, pasak organizatorių ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, Lietuvai itin svarbu.

Palaipsniui Lietuvos sveikatos politikoje įsitvirtina suvokimas, kad psichikos sveikata ir psichikos sutrikimai yra tarp svarbiausių sveikatos politikos komponentų.

Pirmiausia, pasak A. Verygos, tai rodo, kad mes pagaliau imame suprasti, kokia svarbi yra visuomenės psichikos sveikata, kad turime problemų, į kurias reikia gilintis ir jas spręsti.

„Palaipsniui Lietuvos sveikatos politikoje įsitvirtina suvokimas, kad psichikos sveikata ir psichikos sutrikimai yra tarp svarbiausių sveikatos politikos komponentų, o psichikos sveikatos uždavinius reikia įgyvendinti visose valstybės politikos srityse, stiprinant tarpsektorinį bendradarbiavimą ir vykdyti visų ministerijų įsipareigojimus sprendžiant aktualiausias visuomenės psichikos sveikatos problemas“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

Renginį organizuojančios Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentas Alvydas Navickas pabrėžė tai, kad Lietuvai tai yra ir puiki galimybė parodyti save. „Pirmiausia, rodydami iniciatyvą rengti tokį renginį, mes atkreipiame dėmesį į save, kad mums svarbi visuomenės sveikata, problemų sprendimas, tinkamos politikos formavimas. Antra, tai yra puiki galimybė užmegzti ryšius su garsiausiais pasaulio psichiatrais, geriausiais specialistais. Taip pat itin svarbu ir tai, kad turime galimybę pristatyti ir puikius savus specialistus“, – komentavo organizatorius.

Nuo savižudybių iki alkoholio

Keturias dienas truksiančiame renginyje numatoma apie 150 psichiatrijos specialistų, mokslininkų pranešimų apie aktualiausias visuomenės psichikos sveikatos problemas. Per 50 planuojamų sesijų bus gvildenamos tiek įvairiausių priklausomybių nuo interneto, psichoaktyviųjų medžiagų, tiek savižudybių, smurto šeimoje ar socialinės atskirties temos.

Organizatoriai atkreipė dėmesį, kad tai puiki proga su garsiausiais psichiatrijos specialistais padiskutuoti būtent Lietuvai aktualiomis temomis, pavyzdžiui, savižudybių. Aurelijus Veryga atkreipė dėmesį, kad šios problemos sprendimų imamasi jau dabar, tačiau dalintis patirtimi su kitų šalių specialistais ir ieškoti kuo efektyvesnių būdų – būtina.

Puiki proga su garsiausiais psichiatrijos specialistais padiskutuoti būtent Lietuvai aktualiomis temomis, pavyzdžiui, savižudybių.

Sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, kad Lietuvoje šiai skaudžiai problemai spęsti yra įsteigtas Savižudybių prevencijos biuras, kurio funkcijos – analizuoti savižudybių paplitimo situaciją, rizikos veiksnius, teikti informaciją, siūlymus savižudybių prevencijos, intervencijos ir postvencijos klausimais suinteresuotoms institucijoms bei visuomenei, pagalbos su savižudybės rizika susijusiems asmenims, jų šeimoms ir netektį patyrusiems artimiesiems koordinavimas, metodinės pagalbos teikimas, informacinių kampanijų organizavimas.

Pasak sveikatos apsaugos ministro, Lietuvai itin aktuali ir priklausomybės nuo alkoholio tema. „Mūsų tikslas įdiegti integruotą priklausomybės nuo alkoholio bei kitų psichoaktyvių medžiagų prevencijos, gydymo bei socialinės integracijos sistemą, kuri padidintų asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros bei socialinių paslaugų prieinamumą ir kokybę asmenims, piktnaudžiaujantiems alkoholiu ir kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis, socialinės rizikos šeimoms bei jose gyvenantiems vaikams mažinant jų socialinę atskirtį“, – apie svarbias visuomenės psichikos problemas kalbėjo A.Veryga.

A.Navicko teigimu, be numatytų mokslinių pranešimų, buvo organizuoti ir mokymai jauniesiems psichiatrams, kuriuos vedė geriausi šios srities užsienio specialistai. Be to, organizuojamos ir diskusijos bei atviros paskaitos visuomenei.

Visuomenės atstovai kviečiami į atviras paskaitas: gegužės 5 dieną, penktadienį, 16:15 val. bus skaitomas pranešimas „Priklausomybė nuo interneto“, o šeštadienį 14:30 val. vyks paskaita „Smurtas šeimoje ir netinkamas elgesys su vaikais“. Šios paskaitos vyks kongreso vietoje, „Radisson Blu Hotel Lietuva“ konferencijų erdvėje.

Parengta bendradarbiaujant su Sveikatos aplinkos ministerija.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min