Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 17d. 20:00

Infektologė: 6 savaitės tarp „Pfizer“ vakcinos dozių būtų kompromisas

„Pfizer“ vakcina nuo koronaviruso
„Scanpix“ nuotr. / „Pfizer“ vakcina nuo koronaviruso

Laiko intervalo tarp dviejų „Pfizer“/„BioNTech“ vakcinos nuo COVID-19 dozių pailginimas dukart būtų kompromisinis kelias paskiepyti kaip įmanoma daugiau gyventojų bent po kartą ir taip suteikti jiems dalinį imunitetą. Tuo įsitikinusi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos akademijos Infekcinių ligų klinikos vadovė prof. dr. Auksė Mickienė.

Šiuo metu antra vakcinos „Comirnaty“ dozė įskiepijama po 21 dienos. Tačiau šiomis dienomis imta kalbėti, kad šį laiką būtų galima pailginti dvigubai.

Apie tai antradienį LRT radijo laidoje „Ryto garsai“ užsiminė premjerė Ingrida Šimonytė. Vyriausybė, anot jos, svarsto nukelti revakcinaciją, kad pirmąja doze būtų paskiepyta daugiau žmonių. Taip jau daroma kai kuriose kitose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, net svarstoma laiką pailginti iki aštuonių savaičių.

„Vyriausybė tikrai ieško būdų, kaip per trumpesnį laiką paskiepyti kuo daugiau žmonių pirmąja doze, ir tarp tų svarstymų yra ir svarstymas nukelti vakcinavimą antrąja „Pfizer“ vakcinos doze, kad daugiau žmonių galėtų gauti pirmąją, nes, kad ir kaip nemažai vakcinų būtų artimiausiomis savaitėmis, vis tiek jų nėra pakankamai, ypač turint omenyje, kad jų vis daugiau reikėtų gana greitai revakcinacijai. Tai tikrai norime kuo didesnę apsaugą suteikti kuo platesniam ratui žmonių“, – sakė I.Šimonytė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

Vyriausybės vadovė atkreipė dėmesį, jog antrai „Pfizer“/„BioNTech“ dozei pagal „dokumentaciją reikalavimas yra „ne anksčiau“. Kitaip tariant, ji turėtų būti įskiepijama praėjus bent 21 dienai.

Dar ilgesnis atidėjimas kelia klausimų

Prof. dr. A.Mickienės teigimu, gamintojų rekomenduojamas maksimalus intervalas yra 6 savaitės: „Nukėlimas iki 42 dienų yra tai, kas telpa į mūsų reguliacijas, vaisto charakteristikas ir klinikinius tyrimus, kas yra žinoma, ištirta ir įteisinta.“

Kalbama apie laiko tarpo pailginimą ne tik dvigubai, bet ir iki 8 savaičių (56 dienų). Toks siūlymas, anot medikės, yra šiek tiek kontraversiškas. „Tokių tvirtų duomenų nėra. Tą klausimą – kaip būtų tikslingiausia pasielgti – svarsto įvairių didelių šalių imunologų ir infektologų draugijos.

Čia daromas tarytum kompromisas, turint tikslą su visuotine imunizacija laimėti lenktynėse, aplenkti viruso plitimą, – LSMU ligoninės Kauno klinikų surengtoje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „COVID-19 infekcija ir vakcinacija: ką galime padaryti geriau?“ ketvirtadienį sakė profesorė. – Kuo mes daugiau žmonių suleisime pirmą dozę ir atidėsime antros įskiepijimą, tuo greičiau padidinsime žmonių po vienos vakcinos dozės skaičių“.

Medikė atkreipė dėmesį, kad antra vakcinos „Vaxzevria“ dozė gali būti įskiepyta po 12 sav. Tai suteikia nemažai papildomo laiko bent viena doze paskiepyti kuo daugiau žmonių.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Auksė Mickienė
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Auksė Mickienė

Pranešėja prisipažino į intervalo ilginimą iki 8 savaičių žiūrinti atsargiai: „Tiksliau savo pozicijos pasakyti negalėčiau, nes imuninio atsako formavimasis, paboostinimo (nuo angl. žodžio boost – išpūsti, sustiprinti) laikas yra subtilūs dalykai.

Mano pozicija būtų labiau to, jog turėtume laikytis tų 42 dienų, link, kad bent nepadarytume kažko, ko patys iki galo nesuvokiame. Nes tai nėra taip paprasta. Su kitomis vakcinomis yra „atidirbtos“ schemos, kas kiek laiko stimuliuojant ląsteles atsakas susidaro geriausias, tvariausias, ilgiausiai besitęsiantis.

42 dienos yra kompromisas, kaip geriausiai išeiti iš situacijos. Tokia yra mano asmeninė pozicija. Apie tai diskutuoja daug garbingų infektologų ir imunologų draugijų, sutarimo nelabai randa.“

Galima atidėti persirgusiųjų skiepijimą

Konferencijoje dalyvavęs COVID-19 ligos Kauno regiono valdymo grupės vadovas doc. dr. Vaidotas Gurskis išsakė tokią pačią nuomonę: „Jei terminą pailgintume, ir išeina 42 dienos, ką gamintojas leidžia.

Kodėl mums, Lietuvai, svarbios tos šešios savaitės? Jei vakcinų pristatymo tempas išlieka toks, koks dabar, jis labai geras. Mums tų šešių savaičių užtenka paskiepyti kritinei masei, kuri jau stabdo infekcijos plitimą.

Mums nereikia išeiti iš tų taisyklių ir labai galvoti, kaip jas pažeisti teisiniu keliu. Tai tikrai yra išeitis mūsų valstybei, tos 42 dienos – 6 savaitės. Nemanau, kad mums reikia 8 ar 12 savaičių. Britai taip padarė, jie kol kas laimėjo, o ilgalaikėse lenktynėse sunku pasakyti, kaip bus.“

Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19
Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19

Paklausta apie persirgusiųjų COVID-19 skiepijimą, prof. dr. A.Mickienė teigė, jog „reikia skiepyti vienareikšmiškai ir, pagal galiojančias nuostatas, – dviem dozėmis“. Bet tikėtina, jog dėl jau turimo imuniteto ateityje bus rekomenduojama tik viena dozė.

Šių žmonių skiepijimas esą sudaro palankią situaciją, nes jau turima duomenų, kad pakankamai stiprus imunitetas po persirgimo tęsiasi ne 3, o bent 6 mėnesius.

„Manau, kad persirgusiam galima atidėti iki 6 mėn. vakcinavimą ir tokiu būdu jam skirta vakcina paskiepyti nesirgusį žmogų, imunizuoti kuo daugiau nesirgusių žmonių, kad kuo greičiau pasiektume kritinę masę, kuri jau galėtų stabdyti viruso plitimą“, – kalbėjo medikė.

Vakcinos kūrėjas siūlo daugiausiai 6 savaites

Sveikatos ekspertai linkę pritarti siūlymui vėlinti revakcinaciją antra „Pfizer“/„BioNTech“ vakcinos doze.

„Iki šešių savaičių – laisvai, galbūt galima svarstyti ir iki aštuonių savaičių, tačiau daugiau būtų diskusinis klausimas. Aš manyčiau, kad saugu pakankamai tą padaryti prailginant iki aštuonių savaičių“, – BNS teigė Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas, biomedicinos mokslų daktaras Marius Strioga.

Anot jo, šešių savaičių intervalas buvo taikomas ir daliai klinikinių tyrimų dalyvių. Tokiam skiepijimo grafikui pritaria Pasaulio sveikatos organizacija, Europos vaistų agentūra bei Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras.

Siūlymas vėlinti iki 8 savaičių, M.Striogos teigimu, grįstas kol kas nepatvirtintas moksliniais tyrimais bei tuo, kad „šitos vakcinos iš principo sukelia stiprų imuninį atsaką ir yra labai efektyvios“

Partnerio nuotr./Marius Strioga
Partnerio nuotr./Marius Strioga

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro imunologė, profesorė Aurelija Žvirblienė taip pat sutinka, kad skiepijimą antra „Pfizer“ galima pavėlinti: „Žiūrint iš mokslinės pusės, intervalo pailginimas – visai galimas. Net ir esant ilgesniam intervalui tarp pirmos ir antros dozės, susidaro daugiau imuninės atminties ląstelių, tai gali užtikrinti net stipresnį ir ilgiau trunkantį imuninį atsaką. Iš mokslinės pusės nebūtų kliūčių.“

Profesorės manymu, antrąją skiepo dozę suleisti būtų galima net po 12 savaičių. „Aš uždėčiau viršutinę ribą – 12 savaičių. Ir bet koks kitas variantas, ar tai būtų keturios, ar šešios, ar aštuonios, ar dešimt, esmės nekeičia. Tai tik turėtų būti ne ilgiau nei 12 savaičių“, – kalbėjo ji, remdamasi Jungtinės Karalystės pavyzdžiu, kur visoms vakcinoms taikomas 12 savaičių intervalas ir matomas stiprus infekcijos atvejų sumažėjimas.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) galimą vėlinimą antros dozės vėlinimą įvertino skeptiškai. Mat reparato charakteristikų santraukoje nurodoma: „Praskiedus, „Comirnaty“ leidžiama į raumenis 2 dozių (po 0,3 ml) kursu. Antrąją dozę rekomenduojama leisti praėjus 3 savaitėms po pirmosios dozės suleidimo.“

Tiesa, vienas iš „BioNTech“ įkūrėjų Uguras Sahinas, komentuodamas britų sprendimą antra „Comirnaty“ doze skiepyti po 12 savaičių, vasarį teigė, kad tai turėtų būti daroma su ilgiausiai šešių savaičių pertrauka.

Jei kyla klausimų dėl COVID-19 vakcinos, siųskite juos mūsų redakcijai el. pašto adresu skiepai@15min.lt.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 9

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min