Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 26d. 14:37

Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas apie anoniminį laišką: „Jis skirtas apipurvinti įstaigą“

Klaipėdos mero padėkos vakaro akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / KUL vyr. gydytojas Vinsas Janušonis

Praėjusią savaitę viešumoje nuskambėjo anoniminis laiškas, kuriame išlietas įtūžis dėl sudėtingo psichologinio klimato Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL). Antradienį ligoninėje vyko visuotinis darbuotojų susirinkimas, jame dalyvavo ir Klaipėdos meras. Miesto savivaldybė yra šios įstaigos steigėja. Meras ragino kalbėti ne anonimiškai, o atvirai, ligoninės vadovas viešumą pasiekusią informaciją pavadino diskredituojančia.

„Žinote paskutinį Tvin Pyksą. Pakviečiau merą, kad pakalbėtume apie psichologinį klimatą“, – susirinkusiems darbuotojams sakė KUL vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis. Jo teigimu, viešumoje paskleistas anoniminis raštas buvo skirtas „diskredituoti, apipurvinti įstaigą“.

Anot V.Janušonio, nuo psichologinio klimato priklauso darbo rezultatai, darbuotojų našumas, jų kaita. Žvelgiant į pacientų vertinimus, ligonine pasitikima, darbo rezultatai puikūs.

„Psichologinis klimatas organizacijoje labai svarbus, norėčiau pasikartoti, turime pastovų teigiamą darbo rezultatą. Pacientų pasitenkinimas ir lūkesčiai yra geri, turime virš 4 000 padėkų. Nekalbant apie padėkas žodžiu. Nepatenkintų žmonių labai nedaug – 128 iš 36 tūkstančių“, – kalbėjo vadovas.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos universitetinė ligononėje vyko darbuotojų susirinkimas
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos universitetinė ligononėje vyko darbuotojų susirinkimas

Gydytojo teigimu, slaugytojų padėjėjomis dirbančios moterys ilgainiui tampa slaugytojomis, tad kyla klausimas, jei klimatas toks blogas, kuri gi liktų dirbti? Be to, slaugytojų visur stinga.

„Neturime nė vieno atleidimo administracijos iniciatyva, nė vienos nuobaudos įstaigoje“, – kalbėjo V.Janušonis.

Meras kvietė kalbėti atvirai

Susirinkime apsilankęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas teigė, jog apsilankyti ligoninėje jį inspiravęs Lietuvoje ne kartą nuskambėjęs Klaipėdos miesto vardas neigiamame kontekste.

„Tai buvo vienas tų atvejų, kai miesto vardas nuskambėjo diskredituojančioje ir nerimą keliančioje šviesoje. Man ir pačiam, daug metų būnančiam politikoje, didelę abejonę sukėlė, kaip viešame posėdyje anoniminis laiškas pateikiamas tarsi dokumentas ir pasklinda kaip faktas“, – kalbėjo meras, primindamas prezidento Gitano Nausėdos žodžius liautis gyvenus šnabždesių valstybėje.

„Mane tikrai įskaudino. Iškart skambinau gydytojui. Prisiminiau ką tik vykusius susirinkimus. Mesta dėmė ant Klaipėdos gydymo įstaigos, kurios steigėjas Klaipėdos savivaldybė, negali palikti abejingų visų, kurie čia gyvena ir yra atsakingi“, – tęsė meras.

Apie 80 susirinkusių medikų jis ragino būti atviriems, ateiti, kalbėtis.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos universitetinė ligononėje vyko darbuotojų susirinkimas
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos universitetinė ligononėje vyko darbuotojų susirinkimas

„Jei tas žmogus, kuris rašė laišką, yra jūsų bendruomenės narys, garantuoju, užtikrinsiu anonimiškumą. Drąsiai, kurie turi kitokią nuomonę, matymą, kitokią patirtį, ateikite pasakyti. Linkiu drąsos, nebijokite“, – ragino meras.

Gydytojas Ričardas Slavinskas susirinkimo metu teigė, jog viešame laiške nuskambėjo „kalbėjimas visų vardu su dideliu emociniu krūviu, didelis dramatizmas, masiškumas“.

„Kažkas pasakė savo poziciją, mes galime parašyti savo, tegul turi ką skaityti ministras. Turi būti atsakomybė už tai, ką pasakai“, – sakė gydytojas.

Kažkas pasakė savo poziciją, mes galime parašyti savo, tegul turi ką skaityti ministras. Turi būti atsakomybė už tai, ką pasakai, – sakė gydytojas.

Vidaus ligų skyriaus darbuotoja susirinkime teigė besididžiuojanti, kad dirba šioje įstaigoje, o laiškas užgavo jausmus. Jos teigimu, pacientams dabar atrodo, kad lėktuvas, kuriame skrendi, yra techniškai netvarkingas.

Moters teigimu, psichologinė atmosfera yra gera, o darbui sudarytos visos reikiamos sąlygos.

Gydytojas Arūnas Stankūnas siūlė surasti žmogų, išplatinusį šmeižikišką laišką, ir jį patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

„Ligoninėje veikia etikos komisija, niekas nedraudžia kreiptis dėl netoleruojamų santykių. Negalime vienas kito įžeidinėti, negalime įžeidinėti prie pacientų, tai mūsų kaip medikų garbė“, – sakė gydytoja Ingrida Paulauskienė.

Gavo anoniminį laišką

Praėjusią savaitę Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje paviešintas anoniminio laiško turinys. Ministerijos gautas laiškas atspindi sudėtingą psichologinę atmosferą ligoninėje.

„Gerbiamieji, norime jus informuoti apie psichologinį smurtą Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Pranešimas anoniminis, nes mes bijome. Baimė tvyro kuluare. Mes visi bijome vyr. gydytojo, nes pažeminti ir nuskriausti žemesnį pareigomis yra labai lengva. Ko mes bijome? Aš sumažinsiu jums algą, nusiųsiu dirbti į labai sunkų skyrių, pažeminsiu pareigose, be to, aš galiu atleisti iš darbo ir apskritai: ką noriu – padarysiu. Mes visi esame priklausomi nuo darbo, nes turime šeimas, krūvas bankinių įsipareigojimų.

Vyr. gydytojas pareigas eina nuo 1982 m. Po paskutinio perrinkimo jaučiasi ypač drąsiai ir ramiai, žemina darbuotojus. Esant darbinei problemai bijai kreiptis. Neduok Dieve, pasakysi ne tą sakinio konstrukciją – užsikabins už vieno žodžio, nes, anot jo, tai yra netinkamas išsireiškimas. Pamiršti, ko atėjęs, nes jauti ypatingą įtampą, išmuša iš vėžių. O kur dar pasakymas „aš viską žinau, čia – ne problema“. Mes esame pavargę ir perdegę. Atsakymas: „Nuo ko jūs čia perdegę? Pas mus niekas nedega.“

Laiške klausiama, kodėl būdami profesionalūs, baigę aukštąjį mokslą, išauginti savo tėvų, mokyti savo mokytojų, medikai turi kęsti psichologinį smurtą, jaustis žeminami.

Ligoninės vadovas V.Janušonis susirinkime pabrėžė, jog yra visiškai atviras, sulaukęs skambučio dėl priėmimo visuomet klausia, ar tai skubu. Jo teigimu, kitose ligoninėse priėmimo pas vadovą tenka laukti ir porą mėnesių.

„Komunikavimas visiškai paprastas ir atviras, – sakė jis. – Kalbant apie anonimus, reikėtų palinkėti sėkmės, bet sėkmės nesinori linkėti. Gal jis turi kokių problemų, reiktų kreiptis, kur jas sprendžia. Tai, kas įvyko, to nepakeisime. Mūsų galioje tai, ką darysime šiandien ir rytoj.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

06:33
01:02
23:03

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min