Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 28d. 13:54

Lietuvos mokslininkai ištyrė, kiek moterų taurelės nevengia net paskutinėmis nėštumo dienomis

Kūdikio kraitelis.
123RF.com nuotr. / Kūdikio kraitelis.

Alkoholį paskutinėmis nėštumo savaitėmis vartojo 3 proc. moterų, o 0,15 proc. vartojo alkoholį dideliais kiekiais, todėl, tikėtina, jų pagimdyti naujagimiai turi įgimtą alkoholinį vaisiaus sindromą. Tokius mokslininkų atlikto tyrimo rezultatus ketvirtadienį konferencijoje Seime pristatė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas prof. dr. Algirdas Utkus.

Pasak profesoriaus, tyrimas buvo atliktas siekiant įvertinti, kokia yra situacija Lietuvoje dėl alkoholio vartojimo nėštumo laikotarpiu.

Amerikiečių skaičiavimu, 1 iš 10 moterų vartoja alkoholį nėštumo metu. Europoje yra nuo 2 iki 7 proc. alkoholį vartojančių nėščiųjų.

„Taigi, su savo 3 proc. mes pataikome į tą Europos vidurkį“, – kalbėjo A.Utkus.

Besivystančio vaisiaus kraujyje alkoholio koncentracija labai išauga ir net gali viršyti motinos kraujyje esančią.

Skaitydamas pranešimą „Alkoholis ir nėštumas – situacija Lietuvoje“ profesorius priminė, kad dar Aristotelis rašė, jog „girtos, kvailos ir lengvabūdės moterys gimdo vaikus niūrius ir išglebusius.“

Biblijoje irgi galima rasti patarimų nevartoti alkoholio nėštumo metu.

Tačiau net nedidelio alkoholio kiekio galimos žalos vaisiaus vystymuisi dar ir šiandien neįvertina dalis nėščiųjų.

Tyrė naujagimių kraujo mėginius

Nėščiųjų alkoholio vartojimo mastai Lietuvoje buvo ištirti, pasinaudojant Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo (VVSS) fondo lėšomis.

Mokslininkai užsibrėžė tikslą nustatyti nėščiųjų alkoholio vartojimą Lietuvoje. Tai buvo padaryta tiriant alkoholio žymenį anoniminiuose naujagimių kraujo mėginiuose.

Ištirta 2086 mėginiai iš visų Lietuvos regionų nuo Kelmės iki Vilniaus.

„Tyrimas atskleidė, kad alkoholį paskutinėmis nėštumo savaitėmis vartojo 3 proc. moterų. 0,15 proc. vartojo alkoholį dideliais kiekiais“, – konstatavo A.Utkus.

Jis pasakojo, kad išgėrus per 30 minučių alkoholis rezorbuojamas į motinos kraują, pereina placentą ir patenka į vaisiaus kraujotaką, audinius bei vaisiaus vandenis.

„Besivystančio vaisiaus kraujyje alkoholio koncentracija labai išauga ir net gali viršyti motinos kraujyje esančią, nes vaisiaus kepenys daug lėčiau metabolizuoja alkoholį nei suaugusiojo. Be to, vaisius nuryja vaisiaus vandenų, o, jei juose yra alkoholio, su kiekvienu gurkšniu vaisius gauna papildomą alkoholio dozę. Užsisuka ciklas“, – pasakojo profesorius.

Sindromą išduoda ir veidas

Moterys, nėštumo metu vartojusios alkoholį, dažniau pagimdo anksčiau laiko. Be to, jų naujagimių mažesnė kūno masė.

1–3 naujagimiai iš 1000 gimsta su įgimtu alkoholiniu vaisiaus sindromu, kuriam būdingi ne tik vidaus organų, bet ir centrinės nervų sistemos pažeidimai. Be to, sindromo ženklai matomi ir naujagimio veide.

Smegenys pažeidimams jautrios visą nėštumo laikotarpį.

„Aš visada studentams rekomenduoju įsidėmėti paciento veidą ir plaštakas, nes tai – sritys, kur daugiausiai nukrypimų nuo normos. Iš to galime įtarti vieną ar kitą retąją ligą. Įgimtam alkoholiniam vaisiaus sindromui būdingi specifiniai – smulkūs – veido bruožai: sutrumpėję akių plyšiai, pailgėjęs atstumas tarp nosies ir viršutinės lūpos, įdubusi nosies nugarėlė, epikantas, viršutinė lūpa plona ir siaura. Be to, gali būti nagų vystymosi defektai“, – vardijo A.Utkus ir pabrėžė, kad šių pažeidimų galėtume išvengti 100 proc., jei moterys besilaukdamos nevartotų alkoholio.

Jautriausias laikas, kai vartojant alkoholį gali būti padaroma ryškiausia žala, yra nuo 3 iki 10 savaitės po apvaisinimo, mat tuo metu vaisius vystosi labai sparčiai: „Smegenys pažeidimams jautrios visą nėštumo laikotarpį.“

Išdalins 3 mln. eurų

Nėščiųjų alkoholio vartojimo mastai Lietuvoje buvo ištirti, pasinaudojant Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo (VVSS) fondo lėšomis.

Ketvirtadienį Seime vyko konferencija „Sveikata visose politikose“, kurioje buvo aptariamos vaikų ir paauglių savižudybių prevencijos, priklausomybės nuo alkoholio bei kitų sveikatą žalojančių medžiagų temos, Lietuvos gyventojų natrio ir jodo būklės vertinimas, žiniasklaidos vaidmuo stiprinant visuomenės sveikatą ir pan.

VVSS fondo taryba patvirtino 2019 metų prioritetus bei priemones, pagal kurias bus finansuojami projektai.

Kviečiami visi, norintys teikti paraiškas prevencinių projektų, socialinių informacinių kampanijų, mokslo tyrimų projektų įgyvendinimui. Šiais projektais siekiama stiprinti visuomenės sveikatą vykdant prevencinius projektus, mokslinius tyrimus bei socialines informacines kampanijas sveikos gyvensenos skatinimo ir visuomenės psichikos sveikatos gerinimo srityse.

„Praėjusiais metais sulaukėme daugiau nei 200 paraiškų, džiugu, kad vis daugiau socialiai atsakingų organizacijų nori prisidėti prie visuomenės švietimo ir gerovės kūrimo. Šiais metais Fondui skirta 1 mln. eurų daugiau nei pernai, tad kviečiu visus socialinius partnerius ir šiemet aktyviai dalyvauti konkurse, nes finansuosime keliasdešimt geriausių projektų visuomenės sveikatos stiprinimo srityje“, – ragina fondo tarybos pirmininkas Šarūnas Narbutas.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Šarūnas Narbutas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Šarūnas Narbutas

Fondo tikslas yra finansiškai skatinti tuos projektus, kurie atneša realią naudą visuomenei – tai šviečiamieji, prevenciniai projektai ar moksliniai tyrimai. Šiemet konkurso dalyviai gali rinktis iš 17 prioritetinių priemonių, skatinančių visuomenę gyventi sveikiau ir stiprinti savo psichinę sveikatą.

Pažeidimų galėtume išvengti 100 proc., jei moterys besilaukdamos nevartotų alkoholio.

Vienas iš svarbiausių tikslų – pasiūlyti žmonėms alternatyvą ir diegti visuomenėje supratimą, kad sveikas gyvenimo būdas yra įdomus ir prasmingas.

Iki šių metų kovo 15 d. VVSS fondo taryba kviečia nevyriausybines organizacijas, mokslo ir studijų institucijas bei kitus juridinius asmenis teikti paraiškas šio fondo lėšoms gauti, kuriomis bus įgyvendinami projektai.

2019 m. VVSS fondo projektams iš viso skiriama daugiau nei 3 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min