Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 30d. 09:44

Manė, kad vienos žmonių grupės erkės neliečia – skaudžiai klydo

Šeima išėjo pasivaikščioti
123RF.com nuotr. / Šeima išėjo pasivaikščioti

Vis dar pasitaiko nuomonių, kad erkės nepavojingos vaikams – esą jų imuninė sistema yra apsaugota nuo erkinio encefalito, todėl nereikėtų nuogąstauti net ir įsisiurbus erkei. Medikai susiduria su visai kitokiais atvejais – į juos kreipiasi tėvai, kurių vaikai yra užsikrėtę erkių platinamomis ligomis.

Po išvykos į gamtą atsidūrė ligoninėje

Klaipėdos „Endemik“ klinikos vadovė Auksė Beniušytė pasakoja, kad į jų

kliniką kreipėsi moteris su dviem mergaitėmis ir paprašė nuo erkinio encefalito paskiepyti vieną iš dukrų – skiepijant yra sukuriamas imunitetas nuo ligos. Specialistams pasiteiravus, kodėl skiepijama tik viena dukra, o ne abi, moteris papasakojo savo liūdną istoriją.

„Visa šeima buvo išvykusi į iškylą gamtoje. Grįžus po kurio laiko vienai iš mergaičių prasidėjo gripo simptomai: raumenų skausmas, nuovargis, karščiavimas. Tėvai kreipėsi į medikus, kraujo tyrimai parodė kažkokį virusinį susirgimą – buvo skirti vaistai ir vaikas išleistas namo gydytis ambulatoriškai. Namuose kilo antra ligos banga: prasidėjo galvos skausmai, pykinimas, sutriko motorika. Mergaitė atsidūrė ligonėje, kur jai buvo diagnozuotas erkinis encefalitas ir skirtas ilgas simptominio gydymo kursas“, – pasakojo A. Beniušytė.

Nors, pasak jos, net tarp medikų pasigirsta, kad vaikai lengvai ir retai serga erkiniu encefalitu, tačiau matytas vaizdas paneigė šiuos žodžius: mergaitė atrodė pervargusi, vangi, o mama pasidalino, kad vaiką iki šiol kankina nuovargis, jos atmintis pablogėjusi.

„Praėjusiais metais buvo itin išaugęs erkių aktyvumas (erkinio encefalito atvejų buvo 91 proc. daugiau – red. past.), todėl ir mes sulaukėme daug daugiau jaunųjų pacientų“, – apie situaciją kalba klinikos vadovė.

Ne vienetinis atvejis

Vida Press nuotr./Erkė
Vida Press nuotr./Erkė

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) Epidemiologinės priežiūros skyriaus medicinos entomologė dr. Milda Žygutienė teigia, kad kiekvienais metais užfiksuojami atvejai, kuomet erkiniu encefalitu suserga vaikai.

„Mitas, kad mamos pienu maitinami ar maitinti vaikai neserga ir jie yra apsaugomi per mamos imuninę sistemą. Praėjusiais metais amžiaus grupėje nuo nulio iki trijų metų buvo užfiksuotas vienas erkinio encefalito atvejis. Jei pažiūrėtume į vyresnių vaikų amžiaus grupę, tai ligų atvejų skaičius išauga – pernai buvo užfiksuota vienuolika atvejų, kuomet erkiniu encefalitu susirgo vaikai iki devynerių metų amžiaus“, – sako specialistė.

Pasak dr. M. Žygutienės, erkės užlipa ant augalų iki pusantro metro aukščio ir taip tyko savo aukos, todėl reikėtų ypač saugoti vaikų galvas – jos yra erkėms patogiame aukštyje.

„Einant į mišką ar vietas, kur yra tikimybė susidurti su erkėmis, reikėtų vaikus aprengti tokiais drabužiais, kurie nepaliktų atvirų kūno vietų, taip pat svarbu pasirūpinti galvos apdangalais - gobtuvu ar kepure. Svarbu, kad erkėms nebūtų priėjimo ne tik prie plaukuotos galvos dalies, bet ir prie kaklo – taip jos negalės patekti ant kūno ir įsisiurbti“, – kaip apsaugoti vaikus pataria entomologė.

Šiemet jau užfiksuoti pirmieji erkinio encefalito atvejai. Praėjusiais metais tokių buvo 633 ir, lyginant su 2015 m., skaičius išaugo 91 proc.

Informacinis partneris – sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline Lietuva“.

Daugiau informacijos apie ligų profilaktiką rasite www.stoperkes.lt

GSK
GSK

LT/ENC/0024/17, paruošta 2017 05

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Žiemos olimpinės žaidynės

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min