Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 lapkričio 29d. 20:01

Melagienų kūrėjai „nustatė“ tikrąją COVID-19 kilmę ir rado vaistą nuo ligos

Vaistinė
123RF.com nuotr. / Vaistinė
Internete plinta įrašas, kuriame aiškinama, esą COVID-19 sukelia apšvitinta bakterija, o šią ligą galima išgydyti aspirinu. Tariamai tokį atradimą po mirusio paciento autopsijos padariusio Singapūro sveikatos apsaugos ministerija jį jau seniai paneigė: infekcijos priežastis yra virusas ir jo paprastu aspirinu įveikti negalima, todėl sergančiųjų gydymas nepasikeitė.

Vienu ypu išrašė 14 tūkst. pacientų?

„Pagaliau!!!!!!!! Kodėl iki šiol niekas to nedarė?“ – retoriškai klausiama socialiniame tinkle „Facebook“ aktyviai plintančiame įraše. – Singapūras tapo pirmąja šalimi pasaulyje, kuri atliko skrodimą naudojant COVID-19. Po kruopštaus tyrimo Covid-19 egzistuoja ne kaip virusas, o kaip bakterija, kuri buvo veikiama spinduliuotės ir sukelia žmonių mirtį dėl kraujo krešėjimo.“

Nelabai sklandžiai surašytame (tikriausiai automatinės vertimo programos pagalba išverstame) tekste aiškinama, esą „nustatyta, kad liga Covid-19 sukelia kraujo krešėjimą, dėl kurio žmonėms susidaro kraujo krešėjimas, taip pat sukelia kraujo krešėjimą venose, dėl kurių žmonėms sunku kvėpuoti, nes smegenys, širdis ir plaučiai negali priimti deguonies, todėl žmonės greitai miršta“ (kalba netaisyta – red. past.).

Taip pat skaitykite: Tūkstančiai skelbia: COVID-19 sukelia bakterijos ir 5G, o gydytis reikia aspirinu, tačiau tai – melas

Norėdami atskleisti dusulio priežastį, Singapūro gydytojai esą nesilaikė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) protokolo ir atliko COVID-19 skrodimą (tikriausiai turima omeny žmogaus, mirusio nuo šios infekcijos, palaikų autopsija).

„Gydytojai, atidarę ir atidžiai apžiūrėję rankas, kojas ir kitas kūno dalis, nustatė, kad kraujagyslės išsiplėtusios ir užpildytos kraujo krešuliais, dėl ko pasunkėja kraujo tekėjimas, taip pat sumažėja deguonies srautas organizme, todėl paciento mirtis“, – teigia įrašo autorius.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Įraše aiškinama, esą nuo COVID-19 gali padėti paprastas aspirinas
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Įraše aiškinama, esą nuo COVID-19 gali padėti paprastas aspirinas

Singapūro sveikatos ministerija, sužinojusi apie šį tyrimą, esą iškart pakeitė COVID-19 gydymo protokolą – sergantiesiems tariamai imta duoti po 100 mg aspirino, dėl to pacientai pradėjo sveikti.

„Ministerija per vieną dieną evakavo daugiau nei 14 000 pacientų ir išsiuntė juos namo“, – aiškinama įraše. Singapūre esą niekada neprireikė respiratorių (originaliuose įrašuose minimi dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatai) ir intensyviosios terapijos skyrių.

Medikai šį gydymo metodą esą paaiškino tuo, kad ši infekcija yra „ne kas kita, kaip intravaskulinė koaguliacija“, kurią tariamai galima gydyti antibiotikais, priešuždegiminiais vaistais, antikoaguliantais (kraują skystinančiais medikamentais).

Įrašo pabaigoje siūloma juo dalintis, kad „atsikratytumėte COVID-19 baimės ir suprastumėte, kad tai ne virusas, o bakterija, kuri buvo paveikta tik radiacijos“. Ši spinduliuotė esą sukelia uždegimą ir hipoksiją (deguonies trūkumą audinyje ar tam tikrame organe). Taip pat nurodyta, kokiais vaistais tariamai reikėtų gydytis.

Mini ir Rusiją, Namibiją

Nors įrašo šaltiniu nurodyta Singapūro sveikatos apsaugos ministerija, ji pati tokius išvedžiojimus paneigė dar prieš keletą mėnesių. Mat analogiška „naujiena“ internete platinama jau senokai.

Klaidinantis pranešimas – taip vienareikšmiškai įrašą apie mirusio ligonio autopsiją, gydymo protokolų keitimą ir ligos pobūdį įvertino ministerija.

„Šie tvirtinimai yra klaidingi ir platinami ne Singapūro sveikatos apsaugos ministerijos“, – dar birželį paskelbė ši institucija.

Ministerija taip pat primygtinai paragino neskleisti pagrindo neturinčių pranešimų, kuri gali sukelti visuomenės nerimą. Vietoj to pasiūlyta remtis oficialia informacija.

Singapūro sveikatos apsaugos ministerijoje galima rasti ir daugiau pranešimų, kuriuose dekonstruojamos įvairios melagienos.

Pirmiausia istorija apie aspiriną, atrodo, buvo pradėta platinti pokalbių programėlėje „WhatsApp“. Vėliau ji paplito ir socialiniuose tinkluose. Panašių įrašų anglų ir kinų kalbomis galima rasti čia, čia, čia, čia.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Įrašu iš vienos paskyros pasidalijo jau daugiau nei 1 tūkst. žmonių
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Įrašu iš vienos paskyros pasidalijo jau daugiau nei 1 tūkst. žmonių

Beje, įrašuose buvo minimas ne vien Singapūras. Istorijose apie aspiriną ir bakteriją figūruoja dar bent pora valstybių – Rusija, Namibija.

Aspirinas padės nebent nuo komplikacijų

Pirmas klaidinantis teiginys cituotame įraše – apie autopsiją, kurią Singapūras tariamai atliko pirmas (beje, nenurodyta jo data, tad taip tikrai galėjo būti, jei būtų kalbama apie pusantrų metų senumo įvykius). Tačiau pirmas nuo COVID-19 mirusio žmogaus skrodimas buvo atliktas Kinijoje 2020-ųjų vasarį. Tai buvo 85-erių vyro iš Uhano palaikai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./COVID ligoninės skyrius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./COVID ligoninės skyrius

Ministerija pabrėžė, kad Singapūre tokios autopsijos nebuvo, taip pat nebuvo skelbiama panaši informacija apie infekcijos patofiziologiją.

Šiame Azijos mieste-valstybėje pirmosios dvi mirtys nuo COVID-19 buvo užregistruotos tik kovo 21 d., praėjus beveik mėnesiui po Kinijoje atlikto skrodimo.

Kita klaidinanti informacija – kad COVID-19 žmones užkrečia bakterija. Kaip rodo pats angliškas ligos pavadinimasCOronaVIrus Disease (prie abreviatūros dar buvo pridėti metai, kada nustatyti pirmieji infekcijos atvejai), ją sukelia virusas. Šis vadinamas SARS-CoV-2 (tai yra angliškų žodžių severe acute respiratory syndrome – sunkaus ūmaus respiracinio sindromo – coronavirus 2 santrumpa), siekiant jį atskirti nuo kitų koronavirusų.

123RF.com nuotr./Koronavirusas
123RF.com nuotr./Koronavirusas

Virusinės kvėpavimo takų ligos SŪRS, kurią sukėlė „pirmasis“ koronavirusas – SARS-CoV, protrūkis buvo kilęs 2002-2003 m.

Šiuo koronavirusu užsikrečiama oro lašeliniu būdu, liečiant užterštus paviršius bei oraliniu–fekaliniu keliu.

Singapūro sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, kai kuriems SARS-CoV-2 užsikrėtusiems žmonėms kaip komplikacija gali išsivystyti bakterinė infekcija. Taip nutinka ir kitų virusinių infekcijų, pavyzdžiui, influenzos, atveju. Tuomet antibiotikai gali būti skiriami.

123rf.com nuotr./Aspirinas
123rf.com nuotr./Aspirinas

Aspirinas neturi tiesioginio poveikio virusui, kuris sukelia COVID-19. „Antibiotikai nuo COVID-19 nepadės, nes ją sukelia virusas, ne bakterija“, – įspėja už pasaulinį pasirengimą reaguoti į infekcines ligas atsakingos PSO direktorės dr Sylvie Briand.

Tiesa, anot jos, kai kuriems ligoninėje gulintiems pacientams buvo duodama antibiotikų, tačiau nei COVID-19 gydyti, o saugoti nuo superinfekcijos, kurią sukelia kitos bakterijos. Mat kai kurie žmonės yra labai pažeidžiami ir baiminamasi, kad jie gali užsikrėsti dar kokia nors liga.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Adventur 2022

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min