Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Santariškių klinikų medikai plaučių ligų diagnostikai pradėjo naudoti šaltį

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos
G.Adinavičiūtės/15min nuotr. / Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos
Šaltinis: Lrt.lt
0
A A

Santariškių klinikų medikai pirmieji Baltijos šalyse plaučių ligų diagnostikai ir gydymui pradėjo naudoti ekstremalų šaltį. Vadinamosios kriobiopsijos būdu galima diagnozuoti 150 plaučių ligų, taip pat ir gydyti plaučių vėžį, išplitusį į bronchus ir trachėją, išoperuojant dalį naviko.

Kas vaikystėje bandė prikišti liežuvį prie įšalusio metalo ar ledo, žino, kad liežuvis gali prišalti. Tačiau šis paprastas principas labai pasitarnauja diagnozuojant ar šalinant plaučių navikus šalčio pagalba.

„Esminė dalis, kurią mes naudojam ligonio tyrimui arba gydymui, yra kriozondas. Jo galiukas atšąla iki 80 laipsnių ir prie jo prilimpa audiniai. Kaip dabar pamatysite, prilimpa vanduo“, – sakė Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro skyriaus vedėjas doc. Vygantas Gruslys.

Kriobiopsijos metodu galima diagnozuoti 150 ligų ir gydyti plaučių vėžį, užšaldant ir ištraukiant dalį naviko, kai operacinis gydymas jau nebeįmanomas.

Atšalę maždaug iki 20 laipsnių ir aplipę zondo galiuką audiniai ištraukiami ir tiriami. Specialistai aiškina, kad biopsiją galima atlikti ir kitokiu zondu, kurio gale mažos žnyplutės, tačiau jomis ištrauktos medžiagos dažnai neužtekdavo ligos diagnozei nustatyti.

Vienas iš pacientų sako, kad gydytojai jam niekaip negalėję nustatyti dusulio priežasties, bet kriobiopsija padėjusi. Nustatyta plaučių liga, kurią sukelia smėlio dulkės.

„Pradžioje niekaip negalėjo nustatyt, po to darė biopsiją. Po biopsijos irgi nebuvo aišku. Tai šituo nauju metodu kai ištyrė, po keleto dienų gavau atsakymą,“ – pasakojo pacientas Eimantas Gutmanas.

Kriobiopsijos metodu galima diagnozuoti 150 ligų ir gydyti plaučių vėžį, užšaldant ir ištraukiant dalį naviko, kai operacinis gydymas jau nebeįmanomas.

„Nauda visokeriopa. Prima, tai diagnostika yra greita ir paprasta, praktiškai tai yra alternatyva prieš tai naudotai chirurginei plaučių biopsijai. Chirurginės biopsijos metu reikėdavo prapjauti krūtinės lastą, padidėdavo ir komplikacijų skaičius. Jeigu yra navikas, kuris jau yra taip toli pažengęs, kad praktiškai jau neįmanomas operacinis gydymas. Operacinis gydymas yra auksinis standartas plaučių vėžiui gydyti, tai tokiu atveju žmogui galima palengvinti tą dusinimą, pašalinant naviką iš kvėpavimo takų“, – teigė Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas prof. Edvardas Danila.

Kriobiopsija Santariškėse plaučių ligų diagnozavimui ir gydymui naudojama dar tik pora mėnesių, yra atlikta 10 procedūrų.

Lrt.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min