Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2018 09 20, 16:21

Seimo Sveikatos komitetas pritarė medicininių kanapių įteisinimui

Trečiadienį Sveikatos reikalų komitetas pritarė siūlymui kanapes, kanapių dervą, kanapių ekstraktus ir tinktūrą leisti naudoti ne tik mokslo (kaip nustatyta šiuo metu), bet išimtinais atvejais ir sveikatos priežiūros tikslams.
Kanapė šalia seimo
Kanapė šalia seimo / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Minėtos medžiagos yra įrašytos į pirmąjį narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą ir turi būti kontroliuojamos labai griežtai.

„Sveikatos priežiūros tikslams šias medžiagas būtų galima naudoti tik tais atvejais, jei jos yra vaistinio preparato, kurio saugumas ir veiksmingumas yra įrodytas moksliniais tyrimais, ir kuris yra registruotas teisės aktų nustatyta tvarka, sudėtyje, arba kai šios medžiagos yra tiriamojo vaistinio preparato, su kuriuo atlikti klinikinį vaistinio preparato tyrimą teisės aktų nustatyta tvarka yra gautas leidimas, sudėtyje, kai tiriamąjį preparatą asmuo naudoja klinikinio tyrimo metu“, – rašoma komiteto žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Jame taip pat priduriama, kad priėmus siūlomas Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pataisas būtų sudarytos sąlygos „naujų, saugių ir veiksmingų vaistų, pagrįstų mokslo įrodymais, patekimui į Lietuvos rinką“.

Įstatymo projektą dar svarstys Seimas. Jeigu pritars – pataisos įsigalios 2019-ųjų gegužės 1 dieną.

Seimas siūlymo įteisinti medikamentus savo sudėtyje turinčius kanapių ėmėsi dar 2017-ųjų lapkritį. Tąkart po pateikimo dauguma parlamentarų pasisakė už tokias pataisas.

Pirminį Farmacijos bei Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymų pataisų projektų variantą registravo „valstiečiai“ sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, „valstietė“ Agnė Širinskienė bei frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis. Pirmieji siūlymą įteisinti medicininių kanapių vartojimą viešai išsakė konservatoriai Mykolas Majauskas ir Irena Degutienė ir kreipėsi į A.Verygą su siūlymu tokius medikamentus leisti vartoti Lietuvoje.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kanapė šalia seimo
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kanapė šalia seimo

Įstatymų pataisas teikiantys „valstiečiai“ aiškinamajame rašte pažymėjo, kad siūlomos įstatymų pataisos sudarytų platesnes galimybes sunkius pacientus gydyti vaistais, kurių sudėtyje gali būti ne tik kanapių, bet taip pat kitų sudedamųjų dalių iš narkotinių ar psichotropinių medžiagų.

Taip pat įvertinus, kad tokių vaistų sudėtyje būtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, jiems būtų taikomos itin griežtos naudojimo, apskaitos ir išdavimo pacientams taisyklės. Kaip pažymi teikėjai, tokia tvarka ir dabar taikoma, pavyzdžiui, morfijui, kuris skirtas malšinti labai stiprų, ūmų skausmą.

Lietuvoje medicininės kanapės neatskiriamos nuo rekreacinių ir yra draudžiamos pagal Farmacijos įstatymą. Jame nurodoma, kad medicininiais tikslais naudoti galima tik Narkotinių ir psichotropinių medžiagų antrajame sąraše esančias medžiagas, kai kanapės įrašytos draudžiamame vartoti pirmame.

Pataisomis nesiūloma perkelti kanapių į kitą sąrašą, išlaikant suderinamumą su Jungtinių Tautų Organizacijos Psichotropinių medžiagų konvencija, tačiau numatyti išlygas dėl tokių medžiagų taikymo medicinoje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min