Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 12d. 09:38

Naujos technologijos prostatos vėžį leidžia įveikti be operacijų

Maris Mežeckis
Partnerio nuotr. / Maris Mežeckis

Žinia, kad įtariamas prostatos vėžys, dažniausiai užklumpa nelauktai – po profilaktinio patikrinimo, kurio metu nustatoma didesnė negu norma prostatos specifinio antigeno (PAS) koncentracija kraujyje arba kai pasireiškia pirmieji požymiai. Kaip atskirti – situacija pavojinga ar nerimauti nėra pagrindo?

Pokalbyje dalyvauja Siguldos ligoninės Radiochirurgijos centro radiologas terapeutas Maris Mežeckis.

– Kokio amžiaus vyrai turėtų pradėti tirtis?

– Pirmą kartą – sulaukę 45-erių, o perkopusieji 50-ties metų slenkstį vyrai išsamų sveikatos patikrinimą turėtų atlikti kasmet, kad būtų tikri, jog viskas tvarkoje. Urologas turėtų įvertinti PSA testo rezultatus ir atlikti skaitmeninį rektalinį tyrimą – palpuoti (apčiuopti) prostatą.

– Ar prostatos vėžys vystosi be simptomų?

– Tikrai taip. PSA rezultatai – pirmas signalas, kuris parodo pokyčius, nors simptomų dar nėra.

– „CyberKnife“ įranga skirta radiochirurgijai. Žodis „chirurgija“ asocijuojasi su pjūviais, kurie kartais gali sukelti komplikacijų, dėlto gali pailgėti sveikimo periodas. Ką iš tiesų reiškia radiochirurgija?

– Naujos įrangos pavadinime „CyberKnife“ yra žodis peilis (angl. knife), tačiau chirurginės intervencijos procedūros metu nėra. Radiochirurgija – vienas iš spindulinės terapijos būdų, kai efekto pasiekiama be pjūvio, taikant tikslią ir stiprią spinduliuotę. „CyberKnife“ prietaisas didelę spinduliuotės dozę labai tiksliai nukreipia į pažeistus audinius, o sveiki audiniai ir ląstelės nepaliečiami ir nepaveikiami. Taip pasiekiama rezultatų, lygiaverčių chirurginiam gydymui.

Partnerio nuotr./Maris Mežeckis
Partnerio nuotr./Maris Mežeckis

– Kaip užtikrinama, kad „kibernetinis peilis-robotas“ tiksliai apšvitina tik pažeistus prostatos audinius ir išsaugo sveikus aplinkinius audinius?

– Tam naudojami specialūs žymenys, kuriuos robotas supranta kaip aiškius atskaitos taškus. Jais vadovaudamasis, jis ir nukreipia spindulius tiksliai į pažeistą vietą. Žymėjimas vyksta tokiu būdu: plonas auksinis siūlas į naviko arba limfmazgių audinį, kuriame išsivystė metastazė, nuvedamas adata. Procedūra vyksta ją kontroliuojant ultragarsu, o atlieka tam specialiai parengtas urologas. Atliekant kompiuterinės tomografijos (KT) ir magnetinio rezonanso tyrimus (MR), aiškiai matoma, kur yra šie auksiniai siūlai. Suliejus KT ir MRT vaizdus pagal žymenis, galima nustatyti tikslią naviko mazgo vietą prostatoje. Be to, papildomai naudojant PET-KT vaizdus, galima nustatyti kitose vietose esančių metastazių apimtis ir kontūrus.

– Kada ir kaip vertinate, ar radiologinė chirurgija buvo sėkminga?

– Pagrindinis ligos aktyvumą apibūdinantis rodiklis yra PSA kiekis, todėl rekomenduojama šį tyrimą kartoti kas 3 mėnesius. Paprastai per artimiausius 1–2 metus PSA koncentracija turėtų tapti mažesnė nei 1 ng/ml. Dažniausiai jau po 3 mėnesių po gydymo PSA kiekis sumažėja 40–50 proc. ir daugiau.

Jei po gydymo PSA didėja ir kitų to priežasčių nėra, kartojame MRT ir PET-KT tyrimus, kad įsitikintumėte, jog navikas neaktyvus ir neatsirado naujų tolimųjų metastazių.

Radiochirurgija – vienas iš spindulinės terapijos būdų, kai rezultatų pasiekiama be pjūvių, naudojant tikslingai nukreiptą galingą spinduliuotę

– Ar radiochirurgija gali padėti pacientui, kuriam pirmą kartą nustatytas pradinių stadijų navikas, kai auglys nėra peraugęs prostatos, be metastazių?

– Dažniausiai taip. Radiochirurgija – tai lokalus gydymo metodas, todėl prieš gydymą kiekvieną pacientą atidžiai ištiriame, kad atmestume metastazes limfmazgiuose ir kitose kūno vietose.

Partnerio nuotr./Maris Mežeckis
Partnerio nuotr./Maris Mežeckis

– Kokie metodai naudojami gydant metastazavusį prostatos vėžį? Kokie radiochirurgijos privalumai, palyginti su kitais metodais?

– Jeigu metastazių yra daugiau nei 4–5, dažniausiai skiriamas sisteminis gydymas – hormonų ir chemoterapija. Jei metastazių nustatoma mažiau, pagerėjimo galima tikėtis ir taikant lokalius gydymo metodus. Jeigu po pradinio prostatos naviko gydymo matomas PSA augimas arba vadinamasis biocheminis atkrytis, svarbu nustatyti, kiek metastazių ir kokiose organizmo vietose išsivystė, t. y. ar reikės sisteminės terapijos, ar metastazės gali būti naikinamos tik lokaliai. Į šį klausimą tiksliausiai padeda atsakyti PET-KT tyrimas.

Hormonų terapija – auksinis standartas, kurį siūlo gydytojų konsiliumas, esant išplitusiam vėžiui. Tačiau hormonų terapija veiksminga 3–4 metus. Vėliau veiksmingumas mažėja, nes išsivysto atsparumas hormonų terapijai: prostatos naviko ląstelės tampa nejautrios lytiniams hormonams. Tada lieka gydymas chemoterapija. Įtraukdami į metastazių gydymo taktiką radiochirurgiją, stengiamės atitolinti šią akimirką, kad nereikėtų iš karto skirti hormonų terapijos. Taikant radiacinę chirurgiją vėžio plitimas tiek biochemiškai, tiek kliniškai sulėtėja. Pasaulyje įrodyta, kad laikas iki hormonų terapijos pradžios ilgėja vidutiniškai 2–3 metais.

– Kaip švitinimas veikia seksualinį gyvenimą?

– Žinoma, kad vyrų seksualinio gyvenimo kokybė metams bėgant silpsta. Po radiochirurgijos ši kokybė gali sumažėti 10–15 proc., tačiau tai veiksmingai galima kompensuoti vartojant medikamentų.

Palyginti su įprasta spinduline terapija, kai nedidelėmis dozėmis dubuo švitinamas 45 kartus, „CyberKnife“ procedūrų pakaks 5 (vienas seansas 45–60 min.). Radioterapijos atveju vėžio ląstelės prostatoje veikiamos labai galingu jonizuojamųjų spindulių pluoštu. Procedūros metu auglį naikinantys spinduliai nukreipiami iš 200–300 vietų, o likę audiniai paveikiami minimaliai.

– Kas yra PET / KT?

Pozitronų emisijos tomografija / kompiuterinė tomografija (PET / KT) yra vienas iš tiksliausių ir moderniausių pasaulyje vėžio diagnozavimo būdų, leidžiančių vieno tyrimo metu surinkti tikslius duomenis apie naviką, ligos paplitimą ir nedelsiant pradėti tinkamą gydymą.

– Kas yra „CyberKnife®“?

– „CyberKnife®“ yra neinvazinė robotinė radiochirurgijos technologija, ypač tinkama pacientams, kurių navikų negalima operuoti, taip pat jei navikas yra sunkiai pasiekiamas arba jei operacija kelia rimtą pavojų sveikatai ir gyvybei. Radiacinė chirurgija yra metodas, kai panašių, kaip ir atliekant chirurginę intervenciją, rezultatų pasiekiama be pjūvių, tiksliai nukreipiant jonizuojamąją spinduliuotę.

Užsiregistruoti konsultuotis galima telefonu +371 20 270 077 arba el. paštu request@cyberknife-sigulda.com. Pagrindiniame puslapyje www.cyberknife-sigulda.com galite pateikti prašymą dėl nemokamos konsultacijos.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min