Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šokiruojantys tyrimų rezultatai: viena iš trijų paauglių merginų išgyvena depresiją

Nelaiminga mergina
Vida Press nuotr. / Nelaiminga mergina
Šaltinis: 15min
2
A A

Visuomet žinojome, kad merginos depresija serga dažniau nei vaikinai, bet viskas rimčiau, nei atrodo. Remiantis naujausiais tyrimais, viena iš trijų paauglių merginų išgyvena depresiją, skelbia „Teen Vogue“.

Pirmieji požymiai pasireiškia vos 11-os

Tyrimai, kurie buvo paskelbti recenzuojamame medicinos žurnale „Translational Psychiatry“, rodo, kad paaugliai depresija serga daug dažniau, nei galvota. Rezultatuose taip pat nurodoma, kad tarp sergančiųjų vaikinų ir merginų procento skirtumas vis auga – iš tyrime dalyvavusiųjų depresiją patiria 14 proc. vaikinų ir net 36 proc. merginų, t.y. su šia problema susiduria kas trečia paauglė.

Nors priežastis nėra aiški, mokslininkai nustatė, kad depresijai būdingi požymiai paaugliams pasireiškia anksti – maždaug 11-os. Pranešime raginama atkreipti dėmesį į šią problemą, siūlyti paaugliams pagalbą, jog jie žinotų, kur gali kreiptis.

„Mūsų tyrimas parodė, kad depresija tarp paauglių yra per dažnas reiškinys, o tai yra tiesiogiai susiję su problemomis mokykloje bei šeimoje“, – sakė Pitsburgo vaikų ligoninės daktarė bei paauglių ir jaunų suaugusiųjų skyriaus vedėja Elizabeth Miller.

Svarbu laiku suteikti pagalbą

Gydytoja taip pat ragina visus išmokti atpažinti simptomus ir „nors mums reikia dar daug dirbti, kad pastebėtumėme depresijos požymius, suaugę, ypač mokytojai, turėtų stengtis suprasti paauglius, kalbėtis su jais ir pažinti įspėjamuosius ženklus. Nelaukite ir nesitikėkite pagerėjimo be pagalbos“.

Tai yra ypač svarbu, nes depresija jaunam žmogui gali atnešti siaubingų padarinių. Tai sukelia problemų mokykloje, šeimoje ir veda savižudybės link. Taip pat žinoma, kad depresija neretai yra ir prastesnės sveikatos priežastis, o kartais net sukelia fizinį skausmą.

Pasak „Mayo“ klinikos atstovų, depresijos požymiai pasireiškia kaip beviltiškumo, abejingumo jausmas, išsekimas. Susirūpinti reiktų, jei žmogus praranda susidomėjimą veikla, kuri jam anksčiau teikė malonumą, netenka apetito, pasikeičia jo miego įpročiai.

Mano, kad sergančiųjų nereikia išskirti

Norėdami pasidomėti situacija Lietuvoje, 15min pakalbino abiturientę Adolfiną: „Asmeniškai pažįstu 6 depresija sergančias merginas ir manau, jog problema yra ta, kad man tai neatrodo labai daug. Tokią problemą turintys žmonės dažniausiai neišsiskiria iš aplinkos ir elgiasi taip pat, kaip visi, todėl manau, kad jiems tai padeda.“

„Mano pažįstamos lankosi pas specialistus ir nesielgia kažkaip kitaip, todėl turbūt tas mano susidūrimas su depresija savoje aplinkoje nėra toks skausmingas“, – atvirauja Adolfina.

Mergina taip pat mano, kad depresija sergančių žmonių nereikia išskirti: „Aš manau, kad kai dabar depresija serga tiek daug žmonių, į viską reaguoti reikia kuo ramiau. Jei būna kokių problemų, aš visada pasikalbu su savo draugėmis, bet pati apie depresiją net negalvoju. Liūdna, kad toms merginoms pati nelabai galiu kuo padėti.“

Su depresija susiduria daugybė paauglių, todėl niekas neturėtų gėdytis kreiptis pagalbos. Gydymas yra prieinamas visiems, raginame skambinti:

„Jaunimo linija“: 8 800 28888, Jaunimo psichologinės paramos centras: 85 231 3437, „Vaikų linija“: 116 111, „Vilties linija“: 116 123, „Pagalbos moterims linija“: 8 800 66366.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Sveikata Depresija
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min