-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Kadencijos nepasiteisino – sugrįš „amžinų“ švietimo įstaigų vadovų laikai?

„Valstiečių“ Vyriausybė, siekdama kokybės ir efektyvumo, įvedė švietimo įstaigų vadovų kadencijas. Tačiau nauja tvarka pasirodė ydinga – surasti vadovus tapo sunkiau. Tad tiek parlamentarai, tiek Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) ėmėsi teisėkūros iniciatyvų. Parlamentarai buvo greitesni, bet Vyriausybė šį klausimą siekia patikėti ministerijai.
Streikas mokykloje
Mokykla / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Dabar švietimo įstaigos vadovas į pareigas skiriamas tik penkeriems metams. Kadencijai pasibaigus – atleidžiamas. Skelbiamas naujas konkursas, kuriame gali dalyvauti ir anksčiau įstaigos vadovo pareigas ėjęs asmuo.

Seimo „valstiečių“ Aušros Papirtienės, Vidos Ačienės, Guodos Burokienės ir Valerijaus Simuliko įsitikinimu, įstatymo lygmeniu nustatyta terminuota penkerių metų sutartis nekuria saugumo darbuotojui, yra nepatraukli ir nemotyvuoja užimti šių „šalies ateičiai ypatingai svarbių“ pareigų.

Svarbus vertinimas

Parlamentarai siūlo leisti pratęsti švietimo įstaigos vadovo darbo sutartį antrajai penkerių metų kadencijai be konkurso, jei jo veikla vertinama labai gerai arba gerai.

Beje, Lietuvoje beveik visų vadovų veikla vertinama būtent taip – šio pavasario duomenimis, tik 3 iš 1874 vadovų darbas buvo įvertintas „patenkinamai“.

Pasibaigus antrajai švietimo įstaigos vadovo kadencijai, valdantieji siūlo skelbti konkursą į šias pareigas. Jeigu iki šiol įstaigai vadovavęs asmuo jį laimi, iš pareigų jis nėra atleidžiamas ir tęsia darbą taip lyg vėl būtų paskirtas pirmajai kadencijai.

Taigi, toks asmuo darbą nesunkiai gali prasitęsti dar dešimtmečiui.

Dabartinė tvarka, kai vadovas, siekdamas tęsti darbą, kas penkerius metus turi įveikti konkursą, 2017-aisiais gimė ŠMSM – esą korekcijos skatins skaidrumą.

Nauja tvarka atnešė bėdų

Dabar ŠMSM jau ir pati siūlo pokyčius – sutinka, kad švietimo įstaigų vadovų skyrimo tvarką reikia tikslinti, tačiau nori keisti daugiau su tuo susijusių nuostatų, ne tik vieną.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ŠMSM pristatyti tarptautinio penkiolikmečių tyrimo PISA 2018 m. rezultatai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ŠMSM pristatyti tarptautinio penkiolikmečių tyrimo PISA 2018 m. rezultatai

„Jau prieš keletą mėnesių ŠMSM subūrė darbo grupę, kuri parengė pluoštą siūlymų, kaip spręsti aktualią mokyklų vadovų atrankos, skyrimo problemą. Dabar mokyklų steigėjai neretai susiduria su iššūkiu, kaip rasti mokyklos vadovą.

Įvedus švietimo įstaigų vadovų kadencijas, atrankos procesas tapo ilgesnis, sumenko ir darbo vietos patrauklumas“, – rašoma atsakyme 15min.

Bandys trumpinti procedūras

Jei Seimas priimtų ministerijos parengtas pataisas, vadovų atranka esą taptų greitesnė ir paprastesnė, „sumažėtų ir dabar direktoriams užkraunama administracinė našta“.

„Ministerija siūlo, kad švietimo įstaigų vadovus į pareigas skirtų ne savivaldybės taryba, o meras. Tokiu būdu sutrumpėtų skyrimo procedūra.

Siūloma sutrumpinti konkursų skelbimo laiką baigiantis kadencijoms – naujas konkursas būtų skelbiamas ne prieš 6 mėn., bet prieš 4 mėn. Vadinasi, greičiau būtų paskirtas vadovas, ir dar kas svarbu švietimo įstaigai – neapibrėžtumo, laikinumo būsena, kai neaišku, kas vadovaus, būtų kur kas trumpesnė“, – nurodo ŠMSM.

Ministerija taip pat teigia peržiūrinti vadovų atrankos metodiką, kuri dabar esą kelia abejonių, planuoja sukurti kompetencijų įsivertinimo įrankį, „kad pretendentai dar prieš konkursą galėtų įsivertinti patys“.

Numatoma peržiūrėti ir švietimo įstaigos vadovo funkcijas.

Per metus – viena ataskaita

„Numatoma peržiūrėti ir švietimo įstaigos vadovo funkcijas: ar visos jos būdingos švietimo įstaigai, ar pagal kompetenciją jos neturėtų būti perduotos kitoms savivaldos institucijoms, centralizuojamos savivaldybės mastu“, – rašoma atsakyme.

Siekiant mažinti administracinę naštą, ministerija taip pat siūlo leisti švietimo įstaigos vadovams rengti tik vieną ataskaitą per metus.

„Tobulinant vadovų rengimą numatoma pasiūlyti daugiau mokymų, daugiau konsultacijų, parengti nuotolinio mokymo modulius, sukurti mentorystės sistemą. Mokymai būtų diferencijuoti, atsižvelgiant į tai, ar žmogus jau ėjęs vadovo pareigas, ar juo tapti pretenduotų pirmą kartą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius

Taip pat ketinama sukurti veiksmingą, poreikius atitinkančią pagalbos mokyklos vadovams sistemą, pavyzdžiui, mokyklos steigėjas galėtų teikti teisines konsultacijas“, – teigia Švietimo ministerija.

Seimui siūlo pataisas atmesti

Seimo „valstiečių“ pasiūlytas pataisas praėjusią savaitę svarstė Vyriausybė. Posėdžio metu švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius nurodė pritariantis siūlymo tikslui, tačiau rekomendavo pataisas atmesti, nes, anot jo, „kompleksinį“ įstatymų paketą šiuo klausimu Seimui pateiks ministerija.

Ministrų kabinetas A.Monkevičiaus rekomendacijai pritarė, bet galutinį sprendimą dėl pataisų priims Seimas.

Vyriausybė programos įgyvendinimo plane numatė nustatyti švietimo ir kultūros įstaigų vadovų kadencijas taip siekdama gerinti įstaigų veiklos kokybę ir efektyvumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius