Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

R.Petrauskas pasisako už universitetų konsolidaciją: „Turėsim stiprų VU filialą Šiauliuose“

Išrinktasis Vilniaus universiteto (VU) rektorius Rimvydas Petrauskas viliasi, kad kuriam laikui atidėtos Šiaulių universiteto (ŠU) jungtuvės prie VU baigsis sėkme ir Šiauliuose veiks stiprus VU padalinys. Mokslininko įsitikinimu, universitetų konsolidacijos Lietuvoje reikia, tačiau konsolidacija, anot jo, gali vykti ne tik prijungiant vieną aukštąją mokyklą prie kitos, bet ir partnerystės būdu.
Rimvydas Petrauskas
Rimvydas Petrauskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Konsolidacijos Lietuvoje reikia. Tikrai turime nemažai įvairios infrastruktūros, nemažai intelektualių žmonių. Konsolidacija gali būti įvairių lygių, nebūtinai eina kalba apie prijungimą. Daugelį dalykų galima per veiksmingas partnerysčių sutartis spręsti – ar santykį su kitais universitetais, ar santykį su mokslo institutais, ar santykį su ligoninėmis medicinos srityje“, – penktadienį viešėdamas 15min studijoje dėstė naujai išrinktas VU rektorius.

Tiesa, skaičiaus, kiek, jo manymu, Lietuvai reikia universitetų, R.Petrauskas nepanoro įvardyti.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rimvydas Petrauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rimvydas Petrauskas

„Skaičių jokių nesakysiu. Kaip susiklostys, tiek ir liks, kiek reikia. [..] Pagrindinis dalykas, kad valstybės lėšos būtų nukreiptos į mokslo ir studijų pažangą, o ne dirbti universitetų išlaikymui“, – paaiškino jis.

Seimas praėjusių metų balandį metams atidėjo ŠU prijungimą prie VU. Už tai pasisakė pačios aukštosios mokyklos, nes VU nenorėjo prisiimti 400 tūkst. eurų finansinių įsipareigojimų už ŠU, o ŠU baiminosi dėl savo statuso.

Klausiamas, ar jam pradėjus eiti pareigas jungtuvės tęsis, R.Petrauskas patikino, kad taip: „Derybos vyksta. Esu įsitikinęs, kad jos baigsis sėkme ir turėsim stiprų universiteto filialą Šiauliuose.“

Naujai išrinktas VU rektorius kai kurias dabartinio aukštosios mokyklos vadovo Artūro Žukausko pradėtas reformas žadėjo tęsti, kai kurias – įvertinti, peržiūrėti, ar jos pasiteisino.

„Viena praktinių užduočių – visų pirma peržiūrėti, kalbėti su bendruomene. Universitetas susideda iš daug mažesnių bendruomenių – fakultetų, institutų, eiti į tuos institutus ir kalbėtis, kas vyko, kas buvo gerai, ką galima pakeisti“, – nurodė R.Petrauskas.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Akcijos „Diplomas už ačių“ akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Akcijos „Diplomas už ačių“ akimirka

Praėjusių metų pabaigoje VU ir jo rektorius A.Žukauskas, siekdami pokyčių 2020 metų valstybės biudžete bei didesnio finansavimo aukštajam mokslui, organizavo protesto akcijas – dalijo diplomus už „ačių“, išrado Popierinį Ministrą, universitetas kelias dienas nedirbo.

Tuometinę padėtį R.Petrauskas apibūdino kaip ginčo situaciją ir pažymėjo, kad universitetas turi teisę protestuoti, bet esą svarbiausia, kas toliau.

„Manau, kad universitetas turi teisę į protesto kultūrą – čia kaip ir kiekviena bendruomenė, tai ji tuo pasinaudojo, dėmesys buvo atkreiptas. Bet man visuomet svarbu, kas yra toliau, koks kitas žingsnis. Manau, kad niekas nenori Lietuvai blogo, visi nori rasti teisingus sprendimus“, – teigė išrinktasis rektorius ir tikino kviesiantis valdžios atstovus tartis, ieškoti dialogo.

Penktadienį R.Petrauskas susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda ir premjeru Sauliumi Skverneliu.

„Visų pirma prisistačiau kaip išrinktasis Vilniaus universiteto rektorius ir išreiškiau norą kartu kurti Lietuvos valstybę, ir keisti Lietuvos visuomenę. Iš tiesų esame pasirengę savo akademine kompetencija prisidėti prie to, kas vyksta Lietuvoje, prie kritinės analizės būklės ir prie ekspertinių sprendimų siūlymų.

Norim dalyvauti kuriant Lietuvos strategiją.

Norim iš tiesų dalyvauti kuriant Lietuvos strategiją, norim dalyvauti sprendžiant esmines visuomenės raidos problemas. Norime kalbėtis [...] apie kiek įmanoma adekvatesnį mokslo ir studijų finansavimą Lietuvoje“, – tai, ką aptarė su valstybės vadovais, nupasakojo jis.

Išrinktasis rektorius tikino sieksiantis įtikinti politikus dėl būtinų pokyčių švietimo sistemoje.

„Pavyzdžiui, dabartinė didžiulė problema, kad krepšeliai nepadengia poreikių – studentų poreikių. Stipendijos yra labai menkos, universitete turime struktūrinę problemą – studentai visi dirba ir studijų, ir darbo derinimas yra itin skausminga dabarties akademijos problema. Mes turime sugrąžinti studentus į auditorijas.

Kaip mes tą galime padaryti? [...] Vienas būdas yra didinti bazines stipendijas, keisti paskolų sistemą, kad valstybė turėtų daugiau įsipareigojimų – yra europinių praktikų gerų, į ką galima būtų lygiuotis“, – dėstė jis.

Taip pat R.Petrauskas teigė raginsiantis mokslininkus aktyviau bendrauti su žiniasklaida, imtis šviečiamojo visuomenės vaidmens.

„Lietuvoje yra labai daug mitų, kritinio mąstymo stoka, žmonės tiki pasakomis. Tikrai labai norėčiau, kad universiteto mokslininkai ateitų į žiniasklaidą, aiškintų, rastų būdą papasakoti, kas vyksta universitete, ir šviestų visuomenę“, – kalbėjo jis.

Plačiau apie tai, kokias naujoves VU bandys įdiegti naujai išrinktas aukštosios mokyklos rektorius, – įraše iš 15min studijos:

VIDEO: 15min studijoje – pokalbis apie švietimo aktualijas su išrinktuoju VU rektoriumi Rimvydu Petrausku

VU taryba naująjį aukštosios mokyklos rektorių išsirinko trečiadienį, po dviejų rinkimų turų. Pirmajame – nė vienas kandidatas nesurinko reikiamos tarybos narių balsų daugumos.

Į antrąjį balsavimo turą iš šešių kandidatų pateko „Bigelow“ vandenynų mokslo laboratorijos vienos ląstelės genomikos centro direktorius JAV Meino valstijoje Ramūnas Stepanauskas ir istorikas R.Petrauskas. Pastarasis, gavęs 8 tarybos narių balsus iš 11-os, tapo laimėtoju.

Eiti pareigas R.Petrauskas turėtų pradėti balandžio 1-ąją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius