Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tėvai mokyklai pateikė 100 tūkst. eurų ieškinį už dukrai padarytą moralinę žalą

Klinikos „Naujas regėjimas“ Vilniuje direktoriaus Olego Kovriguine
Klinikos „Naujas regėjimas“ nuotr. / Klinikos „Naujas regėjimas“ Vilniuje direktorius Olegas Kovriguine
Šaltinis: 15min
9
A A

Verslininkas Olegas Kovriguine kreipėsi į teismą dėl mažametės dukters pašalinimo iš Vilniaus tarptautinės mokyklos ir reikalauja atlyginti moralinę žalą bei finansinius nuostolius ir bylinėjimosi išlaidas. Bendra ieškinio suma – 144 476 eurai. Pasak tėvo, kai šeima pradėjo aiškintis, kodėl ketverius metus čia besimokanti dukra nemoka lietuvių kalbos, mergaitė buvo apkaltinta rasizmu.

Lietuvių kalbos žinios nesiekia patenkinamo lygio

Ieškinyje teigiama, kad tėvai pasirašė sutartį dėl savo dukters mokslų su Vilniaus tarptautine mokykla 2012 m. rugpjūtį. Ji šioje mokykloje mokėsi ketverius metus: dvejus – paruošiamojoje klasėje, dvejus – pirmoje ir antroje klasėje.

Nors pažangumo ataskaitose buvo žymima, kad dukrai gerai sekasi lietuvių kalbos dalykas, iš tikro ji beveik nemoka lietuvių kalbos.

Mergaitė mokėsi gerai, turėjo raštus už gerus mokymosi rezultatus. Tačiau tėvai pastebėjo, kad nors pažangumo ataskaitose buvo žymima, kad dukrai gerai sekasi lietuvių kalbos dalykas, iš tikro ji beveik nemoka lietuvių kalbos. Šiuo klausimu buvo susirūpinę ir kitų vaikų tėvai. Jie prašė kolektyviai susitikti su lietuvių kalbos mokytoja, bet pastaroji tokio susitikimo atsisakė, motyvuodama, kad mokyklos administracija nemato tam reikalo.

Tėvai savo iniciatyva 2016 m. spalį kreipėsi į Vilniaus miesto psichologinę–pedagoginę tarnybą, prašydami įvertinti vaiko lietuvių kalbos ir matematikos pasiekimus, buvo atliktas lietuvių kalbos ir matematikos žinių įvertinimas, kurio metu konstatuota, kad mergaitė gali perskaityti nesudėtingą tekstą lietuvių kalba, tačiau jo turinio nesupranta, pavadina tik keletą objektų, negeba bendrauti lietuvių kalba, nesupranta nurodymų, užduočių, klausimų. Tarnybos pedagogė padarė išvadas, kad jos lietuvių kalbos pasiekimai neatitinka 1–2 klasės patenkinamo lygio požymių.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus Tarptautinė mokykla
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus Tarptautinė mokykla

Pašalinimo pretekstu tapo incidentas tarp vaikų

Pavasarį mokykloje įvyko ginčas tarp vaikų: per lietuvių kalbos pamoką mokytoja nurodė vienai mokinei persėsti pas kitą mokinį, tačiau mergaitė paprašė jos nepersodinti pas tą berniuką, nes, pasak jos, jis blogai „kvepia“. Pastarasis taip pat pasakė, kad nenori sėdėti kartu su „baltaodžiais“. O.Kovriguine dukra pritarė draugei, pasakiusi, kad berniukui reikėtų daugiau praustis. Dėl to ji buvo apkaltinta rasizmu.

Dukra pritarė draugei, pasakiusi, kad berniukui reikėtų daugiau praustis. Dėl to ji buvo apkaltinta rasizmu.

Vėliau dukra praleido popietę direktorės Rebeccos Juras kabinete po dar vieno pranešimo apie priekabiavimą prie to berniuko, pavyzdžiui, „jo oda tamsi, nes jis purvinas ir niekada nesimaudo, o jo šalyje (Pakistane) pilna teroristų“. Taip direktorė nubaudė mergaitę – paliko ją be pietų, nors, pasak tėvų, jų dukra net nežino, ką reiškia žodis „terorizmas“.

Kai tėvas atvyko į mokyklą aiškintis situacijos, sužinojo, kad dukra nuo kitų mokslo metų šalinama iš mokyklos. Priežastis – incidentas dėl rasizmo ir tėvų aiškinamasis raštas, iš kurio esą matyti, kad pastarieji pateisina dukters elgesį. Galiausiai jų dukra praleido 46 mokslo dienas, o tai esą prieštarauja Vilniaus tarptautinės mokyklos paslaugų teikimo sutarčiai. Pasak tėvų, visos dukters pamokos buvo pateisintos ir iki šiol tėvai nesulaukė dėl to jokių priekaištų.

Pagal šalies įstatymus pašalinti iš pradinės mokyklos negalima

Šeima kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM). Pastaroji konstatavo, kad lietuvių kalbos dalyko mokytojos išsilavinimas ir kvalifikacija neatitinka keliamų reikalavimų: mokytoja nėra išklausiusi 40 valandų lietuvių kalbos dalyko ugdymo pradinėse klasėse metodikos kursų. Taip pat buvo konstatuota, kad mokykla neteisėtai nutraukė mokymosi paslaugų teikimo sutartį.

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga taip pat pažymėjo, kad mokyklos vadovas už mokinio elgesio normų pažeidimą gali skirti mokiniui drausmines auklėjamojo poveikio priemones, numatytas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme: pastaba, papeikimas, griežtas papeikimas, atitinkamas elgesio įvertinimas ir pan.

Tuo tarpu galimybė pašalinti vaiką iš ugdymo įstaigos nereglamentuojama. Mokymo paslaugų sutarties nutraukimas prieš laiką, t. у. mokiniui nebaigus pradinio ugdymo programos, gali sudaryti sąlygas vaiko teisės į mokslą pažeidimui. Vilniaus tarptautinė mokykla, vienašališkai nutraukdama mokymo paslaugų sutartį, pasielgė neteisėtai.

„Fotolia“ nuotr./Mokyklos klasė
„Fotolia“ nuotr./Mokyklos klasė

Mergaitė pašalinimą išgyveno skausmingai

Pasak tėvų, po pašalinimo iš mokyklos dukra labai išgyveno, buvo sutrikęs jos miegas, atsirado nervinio pagrindo odos bėrimai. Dvi savaites ji buvo gydoma sanatorijoje Karelijoje. Taip pat ji lankėsi pas psichologę Vilniaus miesto psichologinėje-pedagoginėje tarnyboje.

Išvadoje psichologė nurodė, kad mergaitė dalinosi savo išgyvenimais ir nuogąstavimais dėl situacijos mokykloje, įsitempdavo, kai buvo kalbama apie mokyklą, klasės draugus.

Jos nerimo priežastis – socialinės baimės, susijusios su bendraamžių ir mokytojų vertinimu, ji išgyvena sunkius jausmus (baimę, gėdą, kaltę, nepasitikėjimą savimi), dėl to padidėjęs dirglumas, atsiranda greitas nuovargis, susikaupimo sunkumai, mergaitė turi emocinių sunkumų. Taigi jai ir jos šeimai reikalinga psichologo pagalba.

Šiuo metu mergaitė mokosi kitoje privačioje mokykloje, kurioje mokslas taip pat vyksta anglų kalba, tačiau šioje mokykloje nėra lietuvių kalbos pamokų, todėl Lietuvos valstybinės kalbos mergaitė mokosi privačiai. Mokslas šioje mokykloje metams kainuoja beveik 14 tūkst. eurų brangiau nei Vilniaus tarptautinėje mokykloje (atitinkamai 19 448 ir 5473,81 euro).

Prašo Lietuvos pilietybės

„Mes Lietuvoje gyvename jau 10 metų ir aš padaviau dokumentus Lietuvos pilietybei gauti. Prieš spręsdama, ar pasirašyti prašymą, prezidentė susitiks su visais šeimos nariais ir kalbėsis lietuviškai. Natūralu, kad ji ko nors gali paklausti ir mano dukters, o ji nesugebės atsakyti. Galiausiai noriu, kad mano dukra integruotųsi į lietuvių kultūrą ir visuomenę, ką nors pasiektų Lietuvoje. Aš statau gydymo įstaigas įvairiose šalyse, vadovauju klinikai Lietuvoje, todėl norėčiau, kad mano dukra mokytųsi Vilniaus universitete medicinos.

Mes iškėlėme klausimą – kaip taip gali būti? Ir tapome mokykloje nepageidaujamais žmonėmis

Deja, per ketverius metus, viena geriausių klasės mokinių, turėdama penkias lietuvių kalbos pamokas per savaitę, gali tik skaityti lotyniškomis raidėmis, bet visiškai nesuvokia perskaityto turinio. Taigi mes iškėlėme klausimą – kaip taip gali būti? Ir tapome mokykloje nepageidaujamais žmonėmis, kol galiausia atrado pretekstą, kaip nutraukti su mumis sutartį, nors pagal Lietuvos įstatymus tokio amžiaus vaiko negalima pašalinti iš mokyklos. Juolab kad dukters pažymiai yra tikrai labai aukšti. Esą vaikas praleido daug pamokų. Bet visi vaikai serga!“ – pateiktą ieškinį komentavo O.Kovriguine.

Projekto partnerio nuotr./Klinikos „Naujas regėjimas“ direktorius Olegas Kovriguine
Klinikos „Naujas regėjimas“ nuotr./Klinikos „Naujas regėjimas“ direktorius Olegas Kovriguine

Pasak jo, situacija dėl rasizmo buvęs kvailas vaikų dialogas, kurį mokytoja galėjo „užgesinti“ per keletą minučių, užuot eskalavusi temą. Pagaliau jo dukra draugauja su japonais, pakistaniečiais, lietuviais, baltarusiais, anglais, taigi su skirtingos odos spalvos ir skirtingų tautybių vaikais. Kaip ji gali būti kaltinama rasizmu?

Mergaitės tėvo teigimu, mokykloje nuo direktorės veiksmų yra nukentėję ir kiti vaikai. Pavyzdžiui, viena mergaitė už bausmę buvo palikta sėdėti ant vadinamojo šaltojo suoliuko, lauke. Tuo metu visą dieną laikėsi 2 laipsnių šaltukas. Sušalusi mergaitė susirgo plaučių uždegimu, o direktorė, susirašinėdama su jos mama, pareiškė, kad orai Lietuvoje permainingi, todėl tėvai turi būti pasirūpinę, kad jų vaikai būtų tinkamai apsirengę. Pasak O.Kovriguine, mama turi išsisaugusi visą šį susirašinėjimą.

Nusileisti neketina, o kompensaciją ketina atiduoti labdarai

O.Kovriguine teigimu, nors į ŠMM jis kreipėsi prašydamas ištirti mokinių lietuvių kalbos žinių lygį mokykloje, rugpjūčio pabaigoje gavo atsakymą, kad tai neįmanoma, nes vaikai atostogauja.

„Aš ir pats suprantu, bet netrukus būtų atėję mokslo metai. Jeigu yra skundas, kad mokykla, kuri gauna ir valstybės dotacijas, nevykdo sutarties sąlygų ir kokybiškai nemoko lietuvių kalbos, juk turi būti atliekamas tyrimas. Aš vis dar jo reikalausiu teismo proceso metu. Net jei šis tyrimas bus atliktas po trijų mėnesių, per tiek laiko moksleiviai tikrai neišmoks lietuvių kalbos ir mano žodžiai pasitvirtins. Taip pat siekiu, kad mokykloje liautųsi neadekvačios bausmės vaikams.


123rf.com nuotr./Mergaitė

Galėčiau ramiai tylėti ir nevystyti daugiau šios istorijos, bet man svarbu teisingumas. Puikiai suprantu, kad dėl kompensacijos, kurios prašau, mano dukra nepradės kalbėti lietuviškai, bet galbūt tokia didelė suma pagaliau atkreips mokyklos steigėjų dėmesį į problemą ir privers pagerinti lietuvių kalbos mokymo kokybę.

Nesvarbu, dėl ko tai vyksta – dėl aplaidumo ar daroma sąmoningai, bet tai reikia keisti. Tai bus nauda visiems ten besimokantiems vaikams. Man pačiam kompensacijos nereikia. Aš ir teisėjui parašiau, kad visus pinigus ketinu skirti labdarai – Vilniaus kūdikių namams, kuriuos jau seniai remiu“, – tikino pašnekovas

Mokykla: užuot sprendęs problemas, tėvas ėmė grasinti

Vilniaus tarptautinės mokyklos direktorė Rebecca Juras teigė, kad ieškinio iš teismo mokykla nėra gavusi. Ji įsitikinusi, kad principinga mokyklos pozicija užgavo tėvo ambicijas ir paskatino skundų laviną.

Užuot bendradarbiavęs, ėmė grasinti mokytojai, o vėliau ir mokyklos vadovei advokatais ir teismais bei tuo, kad pažįsta daug įtakingų asmenų.

„Su šia šeima mokykla nepratęsė mokymo paslaugų sutarties, nes O.Kovriguine neadekvačiai reagavo į pakartotinius mokyklos raginimus dalyvauti sprendžiant jo dukters elgesio problemas, taip pat dėl kitų esminių ir pakartotinių mokymo paslaugų sutarties pažeidimų.

Užuot bendradarbiavęs su mokykla po mokytojos ir direktorės pakartotinių prašymų apsilankyti mokykloje, O.Kovriguine ėmė grasinti mokytojai, o vėliau ir mokyklos vadovei advokatais ir teismais bei tuo, kad pažįsta daug įtakingų asmenų (tarp jų, konkrečiai, Čečėnijos prezidentą Ramzaną Kadyrovą), ir kad gali pasirūpinti direktorės atleidimu (esą neseniai jo pastangomis jau buvo atleista vienos valstybinės įstaigos direktorė). Po šių grasinimų O.Kovriguine užvertė ne vieną viešąją instituciją skundais su melagingais kaltinimais, kurie po atitinkamų tyrimų buvo atmesti“, – teigė mokyklos vadovė.

Mokykla: pagal naujus teisės aktus leidžiama nutraukti sutartį

Mokykla turi teisę nepratęsti mokymo paslaugų sutarties esant esminiams pažeidimams.

„Atsakyme į Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos pažymą pateikėme profesionalių teisininkų vertinimą dėl sutarties nutraukimo teisėtumo. Šis vertinimas konstatavo, jog kontrolierė savo išvadas dėl neteisėto nutraukimo grindė nebegaliojančiomis teisės aktų redakcijomis, todėl tokios išvados neturi jokio, net ir formalaus teisinio pagrindo. Po šio atsakymo mokykla yra gavusi Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos rašytinį patvirtinimą, jog tyrimas yra baigtas. Tėvų pretenzijas (jei tokių būtų) dėl sutarties nutraukimo teisėtumo gali spręsti tik kompetentingas teismas“, – sakė mokyklos vadovė.

Melagingi kaltinimai yra neadekvati tėvų reakcija, galimai bandant atkeršyti mokyklai už pažeistas asmenines ambicijas.

Pasak R.Juras, dėl O.Kovriguine minimų tariamai mokykloje taikomų bausmių, pvz., sodinimo ant „šalto“ suoliuko lauke ar neleidimo mokinei pietauti, mokykla atsakingai pareiškia, kad šie kaltinimai neatitinka tikrovės ir tokios drausminimo priemonės tikrai nebuvo ir nėra taikomos.

Šie kaltinimai taip pat buvo įvertinti valstybės institucijų, į kurias kreipėsi p. O.Kovriguine (tiek Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos, tiek Vilniaus miesto trečiojo policijos komisariato), ir pripažinti nepagrįstais. Šie melagingi kaltinimai yra neadekvati tėvų reakcija, galimai bandant atkeršyti mokyklai už pažeistas asmenines ambicijas dėl sutarties nepratęsimo.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pamoka
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pamoka

Atmeta pretenzijas dėl lietuvių kalbos mokymo

Pasak jos, O.Kovriguine pretenzijos dėl lietuvių kalbos mokėjimo nėra pagrįstos ir buvo tik jo pretekstas pradėti mokyklos bauginimo kampaniją. O.Kovriguine šeima pasirinko savo dukrą leisti į tarptautinę mokyklą, kurioje pagrindinė visų dalykų mokomoji ir bendruomenės narių tarpusavio bendravimo kalba yra anglų, o ne lietuvių.

Vilniaus tarptautinės mokyklos nuotr./Rebecca Juras
Vilniaus tarptautinės mokyklos nuotr./Rebecca Juras

Mokinės tėvai, nebūdami lietuviškai kalbančia šeima, bet norėdami, kad jų dukra tinkamai integruotųsi į lietuviškai kalbančią kultūrą, patys nesudaro jai sąlygų ir tinkamų galimybių tokiam kalbos mokėjimui, kokio jie tikėtųsi. Tėvai nepagrįstai tikisi, kad šiomis aplinkybėmis tarptautinė mokykla, dvejus metus jų dukrą mokiusi pagal lietuvių kalbos programą, skirtą kitataučiams, be tėvų bendradarbiavimo, užtikrins jų lūkesčius atitinkantį dukros lietuvių kalbos mokėjimo lygį.

R.Juras teigė apgailestaujanti, kad būtent mokyklos darbuotojų ir vadovo principinga pozicija siekiant įtvirtinti mokykloje tarpusavio pagarbos vertybes parodė, kad yra tėvų, kurie ne tik šių vertybių nepripažįsta, bet ir vadovaujasi jėgos, bauginimo ir susidorojimo kultūra. Vilniaus tarptautinė mokykla yra tarptautinių organizacijų nuolat audituojama ir akredituota mokykla.

Joje mokosi ir dirba 43 tautybių atstovai, aukšto lygio tarptautinę patirtį turintys ir specialias atrankas praėję specialistai-pedagogai iš viso pasaulio. Mokykla didžiuojasi savo per 12 metų sukurta pozityvia, savitarpio pagarba visiems bendruomenės nariams ir civilizuotais santykiais paremta kultūra, kur akcentuojamas ne tik akademinio, bet ir kultūrinio pažangumo siekis.

„Būtent pozityvi ir rūpestinga mokyklos atmosfera tėvų anketose nurodoma kaip viena pagrindinių priežasčių, kodėl Vilniaus tarptautinę mokyklą renkasi tėvai, ir kodėl norint į ją patekti sudaromi netrumpi laukiančiųjų sąrašai. Apmaudu, kad O.Kovriguine, po nesėkmingų skundų lavinos, toliau kerštauja mokyklai, bei klaidindamas bando teršti jos nepriekaištingą reputaciją“, – sakė mokyklos direktorė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min