Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 12 20, 12:36

​​​​​​​Ukmergės Senamiesčio progimnazija atkūrė išskirtinę observatoriją

Ukmergės Senamiesčio progimnazijoje gruodžio 19 d. surengta atkurtos observatorijos atidarymo šventė. Galingą teleskopą gavusi dovanų progimnazija dabar turi observatoriją, kuriai nėra analogų Lietuvos ugdymo įstaigose.
Ukmergės Senamiesčio progimnazijoje gruodžio 19 d. surengta atkurtos observatorijos atidarymo šventė
Ukmergės Senamiesčio progimnazijoje gruodžio 19 d. surengta atkurtos observatorijos atidarymo šventė / DAYNEWS/UKMERGĖ nuotr.

Į šventę atvyko Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas, Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Dalė Steponavičienė, Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas, dr. Vladas Lašas, Dalius Aleksandravičius, kiti garbingi svečiai.

Ukmergės Senamiesčio progimnazijos observatorija buvo įrengta senojo pastato laiptinėje. Vietoje buvo įrengtas kupolas. Observatorijos idėjos iniciatorius – fizikos mokytojas Stanislovas Vitkauskas. Ji galėjo būti įkurta 1962 metais, tuo metu, kai prie pagrindinio mokyklos pastato buvo statoma sporto salė, priestatas. Sovietmečiu veikusi observatorija nebuvo įmantri, ant medinės pakylos stovėjęs teleskopas nebuvo galingas, bet juo buvo įmanoma stebėti žvaigždes, planetas, mėnulį. Observatorija gyvavo neilgai, jau 8 dešimtmečio pradžioje ji buvo nebenaudojama, o po nepriklausomybės atkūrimo – visai pamiršta, apleista.

2019 m. vasario 1 d. Lietuvoje kuriamo fondo švietimui prie VšĮ „Global Lithuanian Leaders“ idėjos autoriai ir steigėjai – visuomenininkas, verslininkas dr. Vladas Lašas bei konsultantas ir švietimo inovatorius Lukas Benevičius – Ukmergės technologijų ir verslo mokykloje organizavo renginį „Švietimo inovacijų dirbtuvės Ukmergėje“. Jo metu buvo pristatyta idėja atkurti Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos observatoriją. Projekto įgyvendinimui buvo numatyta ieškoti finansavimo.

Nuspręsta, jog būtina atkurti observatoriją Senamiesčio progimnazijoje: suremontuoti laiptinę, sumontuoti naujus laiptus į observatorijos aikštelę, sumontuoti koloną teleskopui, aplink koloną sumontuoti specialią pakylą, įsigyti teleskopą, restauruoti observatorijos kupolą. Nupirkti ir padovanoti teleskopą mokyklai įsipareigojo kuriamas fondas švietimui prie VšĮ „Global Lithuanian Leaders“. Mokykla įsipareigojo atlikti visus patalpų remonto, kupolo restauravimo darbus.

Šį įsipareigojimą Ukmergės Senamiesčio progimnazija įgyvendino: darbus atliko Senamiesčio progimnazijos darbuotojai, juos konsultavo Molėtų observatorijos lektorius Saulius Lovčikas ir UAB „IDD“ direktorius Dalius Aleksandravičius, sudėtingas konstrukcijas pagamino ir sumontavo Gintautas Žitlinskas, teleskopą Celestron CPC 1100 nupirko ir padovanojo dr. V.Lašas.

Šis modelis didina vaizdą 560 kartų, o tamsoje yra 1 600 kartų stipresnis už žmogaus akį. Jis yra kompiuterizuotas, juo galima fotografuoti. Teleskopas turi priedus, filtrus, sugeriančius miesto šviesas.

Ukmergės Senamiesčio progimnazijos observatorija yra išskirtinis objektas, neturintis analogų Lietuvos ugdymo įstaigose. Teleskopas Celestron CPC 1100 yra trečias pagal savo galią Lietuvoje, sumontuotas visuomenės reikmėms. Tik du galingesni už šį teleskopą yra sumontuoti Molėtų observatorijoje. Ukmergės

Senamiesčio progimnazijoje bus organizuojami astronomijos būrelio užsiėmimai, organizuojamos edukacinės programos ne tik šios mokyklos, bet ir kitų Ukmergės ugdymo įstaigų mokiniams, visuomenei.

Arūnas Kerza yra Ukmergės Senamiesčio progimnazijos direktorius

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min