Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žeimelyje – senjorų mankštos užsiėmimai, muzikos ir šokio terapijos bei susitikimai su lietuvių autoriais

Žeimelio darželis – daugiafunkcis centras / Universalių daugiafunkcių centrų tinklo nuotr.
Žeimelio darželis – daugiafunkcis centras / Universalių daugiafunkcių centrų tinklo nuotr.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nedideliuose miesteliuose, kuriuose gyvena mažiau nei 1000 gyventojų, mokykloms ir ikimokyklinio ugdymo įstaigoms išlikti sunku. Atokiau nuo didžiųjų miestų esančiose gyvenvietėse užimtumo bei kultūrinių centrų labai trūksta. Kaip ir urbanistiniame mieste, taip ir mažoje kaimo bendruomenėje žmonėms reikia tų pačių dalykų – švietimo, kultūros ir užimtumą skatinančių veiklų. Tačiau kokiomis lėšomis ir kokiu būdu suteikti šias prieigas?

„Kaimuose veikiantys daugiafunkciai centrai, kur po vienu stogu telpa darželis, mokykla, biblioteka, kultūros centras ir kitos gyventojams reikalingos įstaigos, po vienu stogu sutelkia visą bendruomenę“, – teigia švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.

Pakruojo rajone veikiantis Žeimelio darželis-daugiafunkcis centras – puikus tokio centro pavyzdys. „Darželis Žeimelio mieste veikė nuo 1965 m., tačiau istoriniai šaltiniai byloja, kad ikimokyklinė priežiūra čia buvo vykdoma dar prieš karą“, – pasakoja darželio-daugiafunkcio centro pavaduotoja ugdymui Laima Karpavičiūtė.

Nuo 2013 m. Švietimo ministerijos ir savivaldybės sprendimu veikiančio Žeimelio lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ pastate ES lėšomis buvo įkurtas Žeimelio darželis-daugiafunkcis centras: prijungtas viešosios bibliotekos filialas ir kultūros funkcijas atliekantis padalinys.

Žeimelio darželis – daugiafunkcis centras / Universalių daugiafunkcių centrų tinklo nuotr.
Žeimelio darželis – daugiafunkcis centras / Universalių daugiafunkcių centrų tinklo nuotr.

Įkurtas neatsitiktinai

L.Karpavičiūtės teigimu, kuriant daugiafunkcio centro planus buvo glaudžiai bendraujama su miestelio bendruomene: „Ėjome ir gyvai kalbėjomės su žmonėmis, pildėme poreikių anketas. Norėjome gyventojams suteikti tas paslaugas, kurių jiems iš tiesų trūksta.“

Pavaduotojos ugdymui pastebėjimu, atliktas gyventojų poreikių tyrimas neliko be atgarsio. „Pokalbiai ir anketos suteikė bendruomenei drąsos tiesiogiai kreiptis ir išsakyti savo pageidavimus.

Projektinė veikla suteikia galimybę visiems bendruomenės nariams dalyvauti centro organizuojamose veiklose lygiavertiškai, t.y. lankyti seminarus, naudotis biblioteka, išgirsti koncertus bei išvykti į ekskursijas nemokamai

Buvome maloniai nustebinti, kai pačios mūsų miestelio senjorės ėmė siūlytis savanoriškai vesti edukacinius, meninius ir net sportinius užsiėmimus vaikams, jaunimui ir savo bendraamžiams. Esame nuoširdžiai dėkingi tiems žmonėms.“

Darbo neturintys ar mažas pajamas gaunantys bendruomenės nariai gali pasinaudoti kai kuriomis įmanomomis įdarbinimo ir perkvalifikavimo galimybėmis, bibliotekoje naudojantis kompiuteriais. Čia organizuojami perkvalifikavimo kursai bei nuotoliniai mokymai.

„Naujas dalykas, iš karto susilaukęs didžiulio bendruomenės susidomėjimo – edukacinio pobūdžio seminarai.

Į juos noriai susirenka tiek vaikų tėveliai, tiek senjorai. Pastebėjome, jog žmonės nori mokytis neformalių dalykų“, – įspūdžiais dalijasi L.Karpavičiūtė.

Seminarų metų yra organizuojamos paskaitos apie kūrybinį vaikų ugdymą, sveikatą, rengiamos muzikos ir šokio judesio terapijos.

„Turime 3 sales ir jas pilnai išnaudojame. Tarkime, iki pietų yra vykdomi ikimokyklinio ugdymo užsiėmimai, o po pietų čia atvyksta sportuoti senjorai“, – apie daugiafunkcio centro veiklą pasakoja pavaduotoja ugdymui.

Žeimelio darželis – daugiafunkcis centras / Universalių daugiafunkcių centrų tinklo nuotr.
Žeimelio darželis – daugiafunkcis centras / Universalių daugiafunkcių centrų tinklo nuotr.

Suteikia visiems lygias galimybes

Didžiausias gyventojų džiaugsmas – projektinė veikla, ji suteikia galimybę visiems bendruomenės nariams dalyvauti centro organizuojamose veiklose lygiavertiškai, t.y. lankyti seminarus, naudotis biblioteka, išgirsti koncertus bei išvykti į ekskursijas nemokamai.

Kai kurias paslaugas, pavyzdžiui, mankštos užsiėmimus, gimnazijos kūno kultūros mokytoja veda be atlygio

„Ne kiekviena šeima gali išleisti vaikus į mokamas ekskursijas. O čia žmonės susėda į autobusą ir žino, kad jiems nereikės galvot, jog jie skurdžiau gyvena nei kiti, negali sau kažko leisti“, – pastebi L.Karpavičiūtė.

Prie Žeimelio darželio – daugiafunkcio veiklos palaikymo daug prisideda pati miestelio bendruomenė. Kai kurias paslaugas, pavyzdžiui, mankštos užsiėmimus gimnazijos kūno kultūros mokytoja veda be atlygio.

Žeimelio darželis – daugiafunkcis centras iš Lietuvos kultūros tarybos šiais metais gavo finansavimą projektui „Molio uzbonas, molio uzbonėlis“. Projekto dėka vaikams ir paaugliams suorganizuotos mokomosios išvykos į Anykščius ir Utenos rajoną, Leliūnų kaimą ir į Pilsrundalę (Latviją).

Žeimelio vaikai žaismingai mokosi senųjų amatų / Pakruojo savivaldybės nuotr,
Žeimelio vaikai žaismingai mokosi senųjų amatų / Pakruojo savivaldybės nuotr,

Augantis kultūros poreikis

„Kol kas šiais projektiniais metais – viskas nemokamai. Tačiau po truputį norime pratinti žmones ir prie mokamų paslaugų.

Kultūriniams renginiams didelių finansinių galimybių nėra, – pastebi L.Karpavičiūtė. – Norėdami surengti rimtesnį koncertą, pasikviesti žinomesnį atlikėją ar kolektyvą, tariamės su žmonėmis, ar jie norės susirinkti centre ir svarbiausia – ar galės apmokėti už renginį.“

Tačiau net ir neturint gausių lėšų į šį edukacinį – kultūrinį centrą vietos bendruomenė geba pasikviesti autoritetingus kūrybos žmones.

„Šiuo metu planuojame susitikimus su mūsų lietuvių rašytojais. Renginio tema taip ir vadinasi: „Palieskime ranka knygos autorių“. Į susitikimus atvyks Kęstutis Kasparavičius, savo kūrybos dainas pristatytas Vytautas V. Landsbergis“, – pasakoja L.Karpavičiūtė.

Žeimelio vaikų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ ir Rundalės savivaldybės Saulainės vaikų darželio „Marpukite“ bendradarbiavimo projektas „Abipus sienos“
Žeimelio vaikų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ ir Rundalės savivaldybės Saulainės vaikų darželio „Marpukite“ bendradarbiavimo projektas „Abipus sienos“

Bendradarbiauja tarptautiniu mastu

Žeimelio darželio-daugiafunkcio centro partneriai – ne tik vietos, bet ir užsienio šalių institucijos.

2010 – 2011 m. Savivaldybės iniciatyva žeimeliečiai dalyvavo projekte „Pasienio regiono ikimokyklinių įstaigų bendradarbiavimo sistemos sukūrimas“, kurio metu vyko aktyvus bendradarbiavimas tarp dviejų – latvių ir lietuvių – vaikų darželių: Žeimelio ir Rundalės savivaldybės Saulainės vaikų darželio „Marpukite“.

Du metus trukusio projekto metu buvo surengta net 11 tarptautinių seminarų, dvi ekskursijos, penkios sveikatingumo dienos, kelių dienų stovyklos.

Prasidėjo bendravimas ne tik moksliniu, konferencijų lygmeniu, bet ir šeimomis: į visas organizuotas stovyklas vaikai vyko kartu su savo tėvais ar globėjais.

„Iš pradžių manėme, kad vaikučiams bendrauti trukdys kalbos barjeras, tačiau pamatėme, kad jie puikiausiai bendrauja žaidimo kalba“, – teigė L. Karpavičiūtė.

Šis projektas, L.Karpavičiūtės teigimu, ugdė projekto dalyvius kaip asmenybes: „Tai sukūrė ne tik teigiamą darželio įvaizdį, bet iš tiesų prisidėjo prie pačių darželio darbuotojų, vaikučių ir tėvelių savivertės pajautimo ir asmenybinio augimo. Nuo to laiko tėveliai visose veiklose tapo atsidavusiais mūsų pagalbininkais.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min