Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 18, 09:00

Teisėsaugai pradėjus tyrimą A.Šarijus pratrūko įtūžiu ir panieka Lietuvai

Ukrainoje tėvynės išdavyste įtariamas prorusiškas tinklaraštininkas Anatolijus Šarijus pastarosiomis dienomis kasdien išleidžia po naują vaizdo klipą apie Lietuvą. Beveik dešimtmetį mūsų šalies prieglobsčiu besinaudojęs veikėjas dabar tikina, kad niekada neturėjo nieko bendro su Lietuva. Generalinei prokuratūrai pradėjus tyrimą dėl jo finansinės veiklos, A.Šarijus paniekinamai pratrūko apie Lietuvą ir jos valdžias: „Tai kaip mažas trenktas, smirdantis, lojantis ir bandantis įkąsti šunytis“.
A.Šarijus Maskvoje
Anatolijus Šarijus Maskvoje / Instagram nuotr.

Kiekvieną dieną po kelis pašiepiančius įrašus Lietuvos tema Telegram kanale ir po vaizdo klipą kasdien kelis milijonus sekėjų turinčiame Youtube kanale.

Taip tinklaraštininkas A.Šarijus reaguoja į praėjusią savaitę 15min paskelbtą informaciją apie Lietuvoje pradėtą tyrimą dėl jo turto kilmės bei galimo pinigų plovimo.

„Daugelį metų aš nejudinau Lietuvos. Daugelį metų nejudinau Lietuvos valdžių. Neįsivaizduojate, ką jos vykdė. Tai kaip tas mažas trenktas šunytis, kuris bėgioja, smirdi, loja loja loja, bando įkąsti“, – viename naujausių vaizdo įrašų kalba A.Šarijus.

15min nuotr./A.Šarijaus „Youtube“ vaizdo įrašo viršelio nuotrauka
15min nuotr./A.Šarijaus „Youtube“ vaizdo įrašo viršelio nuotrauka

Blogeris žada daugiaserijinį ciklą apie Lietuvą ir čia pat ragina visus, ypač lietuvius, siųsti vaizdo klipus apie sunkiai pakeliamą gyvenimą Lietuvoje.

Žinomas Rusijos teisininkas Markas Feiginas ne vienerius metus ragino Lietuvos institucijas atkreipti dėmesį į Vilniaus globojamo A.Šarijaus finansinę veiklą, pajamų šaltinius.

Jo vertinimu, A.Šarijaus ksenofobinis pykčio protrūkis Lietuvos atžvilgiu nėra vien emocinė reakcija, o nulemtas ir taktinio išskaičiavimo – politizuoti Generalinės prokuratūros pradėtą bylą ir Ispanijos teismuose vėl dėtis esant dabar jau ne vien Ukrainos, bet ir Lietuvos valdžios persekiojama auka.

„Jis visuomet parazituodavo ir tuo piktnaudžiavo. Toks viešas spaudimas išbandytas ir visiems gerai žinomas jo metodinis gynybos būdas“, – teigia M.Feiginas.

15min šią savaitę dar kartą per advokatą Vytautą Budniką bandė susisiekti su A.Šarijum, tačiau iki šiol to nepavyko padaryti.

Paniekos serialo nebūtų, jei nebūtų tyrimo

A.Šarijus tiesiai šviesiai pripažįsta – pastarųjų dienų serialo apie Lietuvą nebūtų, jei nebūtų pradėtas tyrimas dėl jo finansų ir galimo pinigų plovimo.

„Aš nusišluostysiu užpakalį jų „tyrimu“ ir dar padarysiu maksimaliai plačiai gėdą jiems. Jie dabar galėtų greičiau apsimesti, kad nieko neįvyko ir atsiprašyti, bet bukas protas pernelyg lėtai įsisavina informaciją, todėl gaus visa jėga. Priprato, niekšai, kad aš neatsakysiu. Tegul atpranta“, – taip A.Šarijus anonsavo savo pirmuosius šių dienų video klipus apie Lietuvą.

Juose A.Šarijus sunkiai tvardo įtūžį – siužetuose Lietuva vadinama „sovoko“ – sovietinio žmogaus – įsikūnijimu, „sovoko-nacistiniu hibridu“, „degeneratais“, ekonomiškai atsilikusia valstybe, gyvenimas Lietuvoje piešiamas kaip sunkiai pakeliamas, Lietuvos žiniasklaida vadinama pamazgų duobe. A.Šarijaus grasinimai atmiešti nenormine kalba, rusiškais keiksmais.

15min nuotr./A.Šarijaus „Youtube“ vaizdo įrašo viršelio nuotrauka
15min nuotr./A.Šarijaus „Youtube“ vaizdo įrašo viršelio nuotrauka

Lietuvai ir jos valdžiai tenka tie patys epitetai, kurie daugelį kartų Rusijos propagandos kanaluose A.Šarijaus lūpomis buvo adresuojami ir jo išdavimo siekiančiai Ukrainai. Nors abiem atvejais A.Šarijus pabrėžia kalbantis apie valstybę, o ne apie šalį ir eilinius piliečius, tačiau nesibodi apibendrinimų.

Apie Lietuvą arba nieko, arba blogai

A.Šarijus dalijasi apdergtų tualetų vaizdais, kuriuos teigia pats nufilmavęs 2012 metais Pabradės pabėgėlių centre, kitame klipe šaiposi iš mažo prezidento Gitano Nausėdos sekėjų feisbuke skaičiaus, VSD pastato statybų, pašiepia Lietuvos konfliktą su Kinija dėl Taivano kaskart pabrėždamas mažą valstybės dydį ir vos kelių milijonų gyventojų skaičių.

Viename epizodų A.Šarijus pašaipiai analizuoja demografinius Lietuvos skaičius bei migracijos duomenimis, užsimindamas, kad netrukus tokios valstybės gali nelikti, nes neva kur kas daugiau jos piliečių jau gyvena užsienyje, nei pačioje šalyje.

Žurnalistu prisistatantis veikėjas pasakoja apie, anot jo, atsilikusį ir apleistą Vilnių, kuriame pasukus nuo Gedimino prospekto 10 metrų gatvėse žiojėja „tokio dydžio duobės, kad žuvis galima auginti ir pardavinėti“. Radęs internete nuotrauką senamiesčio pastato užkaltais langais čia pat skleidžia melą, kad taip atrodo kone 90 procentų Vilniaus pastatų.

Išsižada anksčiau įrodinėtų ryšių su Lietuva

A.Šarijus vaizdo klipuose taip pat melagingai tvirtina, esą nuo pat pradžių, kai tik gavo prieglobstį, Lietuvos valdžia neva net penkis kartus bandė panaikinti jo įgytą pabėgėlio statusą.

Šių savo teiginių tinklaraštininkas nepagrindžia jokiais dokumentais ar kitais įrodymais, nors pats gan dažnai moralizuoja apie žurnalistų neprofesionalumą, skleidžiant nepatikrintą ir faktais nepagrįstą informaciją.

Anatolijaus Šarijaus tatuiruotė „Ačiu, Lietuva 2012“
Anatolijaus Šarijaus tatuiruotė „Ačiu, Lietuva 2012“

Iš tiesų, kaip rašė 15min, Lietuvos valdžios institucijų sprendimai iki pat 2021 metų A.Šarijui buvo palankūs. Migracijos departamentas galimybę naikinti prorusiško ukrainiečio pabėgėlio statusą svarstė tik 2015 ir 2018 metais, tačiau abiem atvejais pratęsė prieglobstį.

A.Šarijus Lietuvos globos neteko tik praėjusių metų sausį, kuomet Migracijos departamentas gavo VSD išvadą apie šio veikėjo keliamą grėsmę šalies saugumui. Departamentas taip pat konstatavo, kad yra išnykusios aplinkybės, anksčiau kėlusios pavojų Ukrainos piliečiui. Be to, po kelių raginimų atlikus patikrinimą nustatyta, kad A.Šarijaus deklaruotos gyvenamosios vietos Vilniuje – Panerių, o paskui Žemaitės gatvėje – galėjo būti fiktyvios.

Generalinei prokuratūrai pradėjus tyrimą dėl A.Šarijaus finansų, pastarasis dabar jau atvirai pripažįsta Lietuvoje beveik negyvenęs ir iš jos išvykęs beveik iš karto, kai tik gavo prieglobstį.

A.Šarijus dabar taip pat kratosi ir bet kokių kitų sąsajų su Lietuva, tikindamas, jog niekuomet čia neturėjo jokių pajamų ir jokių kitų piniginių interesų.

„Aš jau beveik 10 metų neturiu jokio santykio su Lietuva, neturiu ten sąskaitų, verslo, nekilnojamojo turto, ten nėra ir nebuvo mano finansinių interesų, ten niekuomet nebuvo pervedamos jokios lėšos ir aš niekuomet nebuvau mokesčių rezidentas Lietuvoje“, – viename naujausių vaizdo įrašų tikina tinklaraštininkas.

15min turimais duomenimis, A.Šarijus dar 2020 metas keliose sąskaitose SEB banke disponavo keliomis dešimtimis tūkstančių eurų.

A.Šarijaus individualią įmonę Lietuvoje padėję registruoti ir sąskaitas atidarę verslininkai 15min liudijo, kad įmonę ukrainietis steigė būtent dėl savo vystomos veiklos Youtube. Tuo tikslu buvo ir atidaręs sąskaitas lietuviškuose bankuose.

Teismams teiktuose dokumentuose pats A.Šarijus anksčiau įrodinėjo , kad jį su Lietuva sieja ne atsitiktiniai, o nuolatiniai ryšiai, jis turi gyvenamąją vietą, sąskaitas banke, Lietuvoje yra vykdęs automobilio pirkimo-pardavimo sandorį.

Tik dėl to, kad A.Šarijui pavyko įrodyti savo sąsajas su Lietuva, mūsų šalies teismai yra priėmę nagrinėti jo ieškinius dėl garbės ir orumo įžeidimo prieš kritikus.

Iki šiol teismuose tebenagrinėjamas A.Šarijaus ieškinys prieš LNK televiziją, „Be tabu“, Rusijos teisininką M.Feiginą bei parlamentarą Lauryną Kasčiūną.

„Jis visuomet tvirtino, kad jis turi rezidenciją – gyvenamosios vietos adresą, su Lietuva yra susijęs interesais. Kitu atveju jis negalėtų teistis su manim, nes tai nebūtų teisminga Lietuvos teismuose neturint ryšių su Lietuva. Tai buvo jo pagrindinis teiginys, kurį jis grindė dokumentais“, – 15min sakė M.Feiginas.

Kardinaliai pasikeitusią A.Šarijaus poziciją, blaškymąsi bei prieštaravimus M.Feiginas vadina bandymu išsisukti ir išvengti atsakomybės, kilus klausimų dėl A.Šarijaus pajamų šaltinių, galimo pinigų plovimo bei mokesčių vengimo.

A.Šarijus teismuose yra patvirtinęs, jog Lietuvoje nėra deklaravęs pajamų ir mokėjęs mokesčių, nes tai atlieka Ispanijoje, kur šiuo metu gyvena.

M.Feiginas: antilietuviškas ksenofobiškas išpuolis

M.Feigino teigimu, pabrėždamas mažą Lietuvos dydį ar gyventojų skaičių A.Šarijus akivaizdžiai demonstruoja panieką ir atskleidžia tikrąjį požiūrį į šalį, kurios prieglobsčių naudojosi beveik 10 metų.

„Visiškai primityviu lygiu Lietuva tiesiog apipilama pamazgomis, su visokiais apsidraudimais, kad kalbama ne apie tautą. Bet palyginimas Lietuvos su smirdančių mažu šunimi, tai akivaizdžiai antilietuviškos neapykantos ksenofobiška išraiška ir santykis su šalimi, kuri suteikė prieglobstį“, – sakė M.Feiginas.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Markas Feiginas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Markas Feiginas

Anot jo, kalbėdamas apie savo finansus, sąskaitas lietuviškuose bankuose A.Šarijus akivaizdžiai blaškosi ir meluoja, tačiau turi aiškų tikslą – išvengti ekstradicijos į Ukrainą ar Lietuvą.

„A.Šarijus bando politizuoti šią bylą ir vaizduoti save kaip dabar jau Lietuvos persekiojamą auką. Jis visuomet tokią taktiką taikė su Ukraina, kai būdamas tiesiog smulkiu kriminaliniu šuleriu bet kokiai su juo susijusiai bylai siekdavo suteikti politinį atspalvį. (…). Ir dabar jis siekia per viešą Lietuvos valdžios įžeidinėjimą sukurti politinį motyvą, tam, kad ateityje Ispanijoje galėtų aiškinti, kad negali būti išduotas Lietuvai“, – svarstė M.Feiginas.

Jo teigimu, A.Šarijui klausimus apie pajamas ir mokesčius, „patikrinant ir bitkoinų pinigines“, Lietuvos institucijos galėjo užduoti gerokai anksčiau, dar 2017 metais, kuomet taip pat buvo gavusios informacijos, tačiau ją ignoravo.

„Daugelį metų manęs Lietuvoje negirdėjo, ne todėl, kad nebūtų norėję girdėti, bet nenorėjo terliotis, esą, jis nieko mums bloga nedaro... O matot, kaip viskas apsivertė? Šis nebaudžiamumas štai tokį duoda rezultatą. Visada“, – svarstė M.Feiginas.

Iš Ukrainos pabėgęs žurnalistu prisistatantis A.Šarijus Ispanijos karalystėje Ukrainos prašymu gegužę buvo sulaikytas, vėliau paleistas pasižadėjus neišvykti.

Ispanijoje tinklaraštininkas laukia teismo sprendimo dėl išdavimo Ukrainai. Kyjivas Kremliaus propagandistu vadinamą veikėją kaltina tėvynės išdavyste ir rasizmu. O Ukrainos valstybinė fiskalinė tarnyba yra pradėjus tyrimą dėl galimo buvusios A.Šarijaus partijos pinigų plovimo.

A.Šarijus milijoninę rusakalbių auditoriją ir įspūdingus turtus Ispanijoje krovėsi 10 metų naudodamasis Lietuvos jam suteiktu prieglobsčiu ir leidimu gyventi Europos bendrijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min