Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Architekto V.Skaržiuko nuomonė dėl Vilniaus landšaftinės aplinkos tvarkymo

Vaizdas iškirtus medžius.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vaizdas iškirtus medžius.
Šaltinis: 15min
0
A A

Vakar beklausant radijo laidos, išgirdau neigiamus komentarus dėl Vilniaus mieste šalinamų menkaverčių estetine ir fizine prasme, miestovaizdį gadinančių medžių. Nežinau, kieno iniciatyva pagaliau imtasi profesionaliai tvarkyti Vilniaus landšaftinę aplinką, tačiau suprantu, jog šiuometinis miesto meras Artūras Zuokas nėra abejingas miestovaizdžiui. Esant tam tikriems konservatyviai neigiamiems anksčiau minėtos veiklos komentarams, noriu priešpastatyti teigiamą savo komentarą.

Labai apsidžiaugiau dabartiniu "atvertu"didingu Gedimino kalno vaizdu nuo Žaliojo tilto, pašalinus peraugusias, viską užgožusias avarinės būklės tuopas. Vaizdas netikėtai atsivėrė stulbinantis. Peršasi išvada, jog Neries vagos vizualinis ryšys su frontaline Gedimino kalno projekcija turi būti atviras, neužgožtas želdynais. Juo labiau, kad atviras vaizdas yra istoriškai reikšmingas.

Neries vagos vizualinis ryšys su frontaline Gedimino kalno projekcija turi būti atviras, neužgožtas želdynais. Juo labiau, kad atviras vaizdas yra istoriškai reikšmingas

Taigi, reikia elgtis profesionaliai su medžiais, užstojančiais šį vaizdą. Manyčiau, jog visiškai nebūtina "užversti" želdynais Neries ir netgi Vilnelės upes, kadangi taip būtų sumenkintas taip vadinamasis miesto "riversaidas".


Norėčiau pagirti pašalintas Vanhuto lanksvas Žygimantų gatvėje. Krūmai buvo nuolat karpomi dėl per didelio savo aukščio, todėl žydėjo tik fragmentiškai. Pati gatvė buvo praradusi krantinės esmę, nes per automobilių langus nebuvo matoma upė. Gal todėl automobilių vairuotojai mieliau rinkdavosi atviresnį Upės - Žvejų g. maršrutą, ir ten netgi susidarydavo automobilių spūstys, tuo tarpu Žygimantų gatvė būdavo pustuštė. Dabar padėtis pasikeitė.


Norėčiau taip pat pagirti "atvertą" vaizdą į "žemutinį miestą" Karoliniškių landšaftiniame draustinyje. Tokių vizualinių prakirstų properšų apžėlusiuose šlaituose su nuostabiomis vaizdingomis vietomis, galėtų atsirasti Vilniaus mieste bent dešimt.
 Beje, norėčiau pastebėti, jog trūksta želdynų daugelio didžiųjų prekybos centrų automobilių stovėjimo aikštelėse, kurie yra gigantomaniški ir nehumaniško mastelio, be to 
išgrįsti vien asfaltu ar betonu.
 Taip pat manyčiau, jog gatvių pavadinimai, kaip antai, Šermukšnių ar Kaštonų, turėtų semantiškai atitikti jose esančių želdynų sudėtį.


Apibendrinant, norėčiau išreikšti paramą merui šiuose geruose darbuose. 
Manyčiau, jog man pritars taip pat kolegos Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungoje ir Lietuvos architektų sąjungoje.


Pagarbiai, architektas Virginijus Skaržiukas

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min