Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 12d. 10:14

Lietuvos ankstukams purpurine spalva įžiebtas Vilniaus Žvėryno tiltas

Ankstukams purpurine spalva įžiebtas Žvėryno tiltas
Mindaugo Boguševičiaus nuotr. / Ankstukams purpurine spalva įžiebtas Žvėryno tiltas_Mindaugo Boguševičiaus nuotr. (5)

Likus savaitei iki Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos Vilniuje purpurine, neišnešiotumą simbolizuojančia spalva apšviestas Žvėryno tiltas. Asociacijos „Neišnešiotukas“ ir paramos projekto „Ankstukai“ iniciatyva „Purpurinės savaitės“ metu sostinė pirmą kartą prisijungė prie tarptautinės ankstukų palaikymo akcijos, kuomet purpurine spalva apšviečiami įvairūs pasaulio pastatai.

Neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ pirmininkės Astos Speičytės-Radzevičienės teigimu, Pasaulinei neišnešiotų naujagimių dienai paminėti pasirinktas Žvėryno tiltas apšviestas ne atsitiktinai.

„Purpurinis tiltas – gražus ir prasmingas simbolis, kuris visą savaitę kvies vilniečius ir miesto svečius atkreipti dėmesį į trapią ankstuko gyvybę ir jam būtiną paramą. Vos gimęs ankstukas turi išmokti daug dalykų ir sparčiai vytis savo bendraamžius, taigi nuolatinis profesionalių medikų dėmesys ir neprilygstamas tėvų rūpestis yra tarsi tiltas į sveiką ir laimingą ankstuko vaikystę“ – teigia A.Speičytė-Radzevičienė.

Žvėryno tiltą įžiebęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas, pasidžiaugė, kad vilniečiai neabejingi ir susitelkę: „Sunkumai įveikiami, kai jiems drąsiai į akis žvelgia visi – ankstukų artimieji, medikai, gero linkinti bendruomenė: palaikymo grupės, psichologai, savanoriai. Visą savaitę Žvėryno tiltas purpuru švies – už laimėtas gyvybes, už sėkmės istorijas ir  viltį.“ 

Prie „Purpurinės savaitės“ iniciatyvos prisijungė ir bendrovė „Lietuvos energija“, purpurine spalva apšvietusi savo centrinio biuro pastatą Vilniuje.

Norint atkreipti visuomenės dėmesį į priešlaikinį gimdymą ir ankstukus, kasmet visame pasaulyje purpurine spalva įžiebiami žymūs pastatai. Pernai Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos proga purpurine spalva buvo apšviesta Kauno miesto rotušė, Niujorke įžiebtas Empire State dangoraižis, Paryžiuje apšviestas Disneilendas. 

„Purpurinė savaitė“ bus vainikuota lapkričio 17 d. minima Pasauline neišnešiotų naujagimių diena ir  šiuo metu vykstančios paramos akcijos „Ankstukai“ uždarymu. 

Maždaug vienas iš dešimties naujagimių gimsta neišnešioti. Iš viso kasmet į pasaulį ateina 15 mln. neišnešiotų naujagimių. Daugiau kaip 1,1 mln. visų kasmet į pasaulį ateinančių neišnešiotų naujagimių neišgyvena. 

Lietuvos statistikos departamento preliminariais duomenimis, 2013 m. Lietuvoje gimė 27309 naujagimiai, iš jų 1649 – neišnešioti. Pats mažiausias Lietuvoje gimęs, išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis tesvėrė 450 gramų, o pats jauniausias naujagimis gimė vos 22 savaičių. 

Dabar išgyvena 57 proc. labai mažų, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių, pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais išgyvendavo vos 12 proc. Didesnių neišnešiotukų, sveriančių 1000-1499 g., išgyvena 94 proc., pirmaisiais Nepriklausomybės atkūrimo metais išgyvendavo 48 proc.

Nuo rugsėjo 15 d. visoje Lietuvoje vyksta paramos iniciatyva „Ankstukai“, kviečianti Lietuvos žmones padėti anksčiau gimusiems kūdikiams užaugti. Paremti ankstukus galima perkant specialiu „Ankstukų“ akcijos ženklu pažymėtas prekes „Maxima“ prekybos centruose, aukojant akcijai skirtose dėžutėse prekybos centro kasose arba visus metus skiriant paramą SMS žinute numeriu 1670 ir pavedimu į sąskaitą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min