Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Statyboms naudoti žydų antkapiai sugrįžta į senąsias žydų kapines Olandų gatvėje

Žydų paminkliniai akmenys pagarbiai sugrįžta į senąsias žydų kapines Olandų gatvėje
Sauliaus Žiūros nuotr. / Žydų paminkliniai akmenys pagarbiai sugrįžta į senąsias žydų kapines Olandų gatvėje
Šaltinis: 15min
0
A A

Žydų paminklinių akmenų fragmentai nuo jau pabaigtos ardyti transformatorinės ir kitų sostinėje aptiktų objektų, kurių statybai sovietai buvo panaudoję žydų antkapių akmenis, grąžinami į senąsias žydų kapines Olandų gatvėje.

Kaip praneša Vilniaus miesto savivaldybė, per šią savaitę visi antkapių akmenys – tiek su išlikusiais rašmenimis, tiek smulkesni jų fragmentai – bus perkelti į kapinių teritorijoje esančią aikštelę Olandų gatvėje.

Darbus stebėjo savivaldybės, Kultūros paveldo departamento, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės, architektų, Verkių ir Pavilnių regioninio parko direkcijos atstovai.

„Akivaizdu, kad jau seniai buvo metas pasirūpinti, kad žydų paminkliniai akmenys pagarbiai sugrįžtų į senąsias žydų kapines, o mieste nebeliktų sovietų valdžios barbariškumo pavyzdžių. Šiandien džiaugiuosi, kad sumanymai virto labai konkrečiais darbais: miestas sutvarkė didžiulę senųjų kapinių teritoriją, joje pamažu atsivėrė alėjos, takai, dabar ir paminkliniai akmenys pagarbiai sugrįžta į sutvarkytą teritoriją“, – pranešime cituojamas Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Sauliaus Žiūros nuotr./Žydų paminkliniai akmenys pagarbiai sugrįžta į senąsias žydų kapines Olandų gatvėje
Sauliaus Žiūros nuotr./Žydų paminkliniai akmenys pagarbiai sugrįžta į senąsias žydų kapines Olandų gatvėje

Į aikštelę prie senųjų žydų kapinių bus atvežti ir kiti mieste aptikti paminkliniai akmenys su rašmenimis iš T.Kosciuškos, Latvių, Vytauto gatvių ir Vakarinio aplinkkelio teritorijos, kuriuos sovietai buvo panaudoję statydami įvairius objektus.

Laikinai akmenys su rašmenimis bus išdėlioti šlaite, greta aikštelės prie senųjų žydų kapinių, kurioje vėliau vyks nuodugni visų paminklinių akmenų apžiūra, inventorizacija, vertinimas. Čia savivaldybei talkins VU Istorijos fakulteto studentai, bendradarbiaudami su Žydų bendruomenės atstovais. Svarstoma pasikviesti ir ekspertus, kurie galėtų atlikti istorinį paveldo tyrimą.

Pasak Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės atstovo paveldosaugai Martyno Užpelkio, labai svarbu, kad šiame etape dalyvautų ir specialistai, kurie gebėtų perskaityti hebrajų rašmenis, nes ant paminklinių akmenų gali būti išlikę vardų ir pavardžių fragmentai, o ieškant sprendinių kaip juos išdėlioti rimties parke, būtų paisoma istorinio plano.

Užbaigus paminklinių duomenų aprašą, kitame etape planuojama, kad architektai drauge su žydų bendruomene suras ir pasiūlys geriausią landšaftinį sprendimą, tinkamiausias erdves senosiose žydų kapinėse, kur šie akmenys bus kuo pagarbiau sudėti į kompozicijas, parodant deramą pagarbą mirusių atminimui. Kiek įmanoma, antkapiai bus išdėlioti rimties parke, o smulkiausi fragmentai – palaidoti kapinėse. Meniškiausią ir didžiausią išliekamąją vertę turintys akmenys galėtų būti panaudoti kuriant ir Šnipiškių žydų kapinių memorialą prie Sporto rūmų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min