-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 12 20

Kodėl kai kurie ąžuolai žiemą nenumeta sudžiūvusių lapų?

Dažnas akylas gamtos mėgėjas yra matęs žiemą keistai atrodančių ąžuolų: kai visi medžiai jau seniai būna numetę lapus, ant kai kurių ąžuolų šakų vis dar tvirtai laikosi sudžiūvę lapai. Dar atidesni stebėtojai mato ne tik ąžuolus, bet ir bukus ar skroblus, kurie taip pat, gerokai įsibėgėjus šaltajam metų laikui, nenumeta lapų.
Visą žiemą braška ąžuolo lapai.
Visą žiemą braška ąžuolo lapai. / Selemono Paltanavičiaus nuotr.

Esama keleto galimų priežasčių, kodėl šių rūšių medžiai šaltuoju metų laiku ne visada numeta lapus. Kai kurie specialistai mano, jog prie šakų prisitvirtinę sudžiūvę lapai nuo žiemos šalčių apsaugo pumpurus. Pavasarį, atšilus orui, medžiai sudžiūvusius lapus numeta.

Šią teoriją papildo dar viena prielaida – žiemą ant šakų pasiliekantys lapai pamažu pradeda pūti, o pavasarį, nukritę ant žemės, yra greitai suskaidomi ir medžiai gauna greitai pasisavinamų papildomų maisto medžiagų. Be to, staiga nukritę sudžiūvę lapai neleidžia iš dirvožemio greitai išgaruoti drėgmei ir paankstina medžio augimo pradžią.

Manoma, kad sudžiūvę ir ant šakų kabantys lapai medžiams padeda apsisaugoti nuo žvėrių, kurie žiemą graužia jų žievę ir jaunas šakeles. Sudžiūvę lapai žvėrių nevilioja, be to, juose mažai maisto medžiagų. Maža to, odiški ąžuolų ar bukų lapai žiemą nuo menkiausio vėjo gana šaižiai šnara ir tas garsas galimai atbaido žvėris. Pastebėta, kad dažniausiai lapų nenumeta jauni medžiai. Jaunų medžių lajas lengviau pasiekia elniai ar stirnos. Todėl gali būti, kad nenumesdami sausų lapų, jauni medžiai apsisaugoti nuo šakelėmis mintančių gyvūnų. Teigiama, kad tokia buko ar ąžuolo savybė išlikusi nuo tų laikų, kai jų buveinėse buvo labai gausu žvėrių.

Selemono Paltanavičiaus nuotr./Šie lapai nenukris iki pavasario
Selemono Paltanavičiaus nuotr./Šie lapai nenukris iki pavasario

Paprastasis ąžuolas Lietuvoje, kaip ir kituose vidutiniškai šilto klimato kraštuose, yra gerai pažįstamas vietinis medis. Tačiau negalime pamiršti, kad paprastieji ąžuolai yra šilumą mėgstantys, iš gerokai šiltesnių regionų kilę medžiai. Kitų rūšių ąžuolai, augantys pietuose, lapų niekada nenumeta. Tikėtina, kad Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse augantys paprastieji ąžuolai truputį atsilieka nuo evoliucijos. Todėl gali būti, kad kadaise paprastieji ąžuolai buvo visžaliai, bet, atvėsus klimatui, iki šiol taip ir nespėjo galutinai prisitaikyti ir iki žiemos pradžios numesti visus lapus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius